KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAY GRUP’TA YENİ DÖNEM

SAMİ DAYANGAÇ, GENEL YAYIN YÖNETMENİ OLDU

ACİL DURUM ÇAĞRI NUMARALARI TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI

ACİL DURUMLAR İÇİN 112’ DEN ULAŞILABİLİYOR

BÜYÜKŞEHİR, 2021’DE TARIM VE HAYVANCILIĞA ÖZEL ÖNEM VERECEK

“ENDEMİK BUĞDAY TÜRLERİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ”

MELİKGAZİ’DE COVİD-19 EĞİTİMİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ, PERSONELİNE COVİD-19 EĞİTİMİ VERDİ

SUÇLULARIN KORKULU RÜYASI;

JANDARMA DEDEKTİFLERİ

ŞAHİN VE BENLİ'DEN KORONAVİRÜS DENETİMİ

MASKE, MESAFE, TEMİZLİK, İZİN BELGESİ VE GIDA DENETİMİNDE BULUNULDU

AYVAZHACI - ÇÖTEN - KIZIK MAHALLELERİNDE

GÖLET YAPIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR ZABITA EKİPLERİ REZİDANS DİLENCİLİĞİNİ DEŞİFRE ETTİ

DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPAN DİLENCİLERE YÖNELİK DENETİMLER ARALIKSIZ SÜRÜYOR

PİYASADA ÇOK YÖNLÜ DENETİMLERE DEVAM

MELİKGAZİ SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALAN İŞYERLERİ SÜREKLİ OLARAK KONTROL EDİYOR

MELİKGAZİ BELEDİYESİ KAPALI İŞYERİ ÇALIŞANLARINA YARDIM EDECEK

PALANCIOĞLU: İLÇEMİZ ESNAFINA DESTEK OLUNMASI İÇİN MECLİS KARARI ALDIK

ÇÖZÜM MERKEZİ TALEPLERE ANINDA YANIT VERİYOR

KOCASİNAN BELEDİYESİ ÇÖZÜM MERKEZİ 7 GÜN 24 SAAT PRENSİBİYLE HİZMET VERİYOR

RAMAZAN OTOBÜSÜ BU YIL DA TALASLILARLA BULUŞUYOR

TALAS BELEDİYESİ’NİN RAMAZAN OTOBÜSÜ YOLLARDA

KAYSİAD’DAN HURDA VE İKİNCİ EL AÇIKLAMASI

YILMAZ: “KAYSERİ’DE HURDA VE İKİNCİ EL ALIMINA BELGE ZORUNLULUĞU GETİRİLSİN”

VELİ ABİ’Yİ HAKK’A UĞURLADIK

GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ VELİ ALTINKAYA GÖZYAŞLARI VE DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

KORAMAZ VADİSİ'NDE 'BAHAR' GÜZELLİĞİ

KAYADAN YAPILMIŞ 42 TANE KİLİSENİN DE BULUNUYOR

MELİKGAZİ'DEN YKS ÖĞRENCİLERİNE ETÜT MERKEZİ

PALANCIOĞLU, KURSU ZİYARET EDİP DERSE BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Anahtar Kelimeler: GÜNAYDIN’ DENETİM
Gürkan Ofis Mobilyaları

VALİ GÜNAYDIN’DAN DENETİM

"Bazı özel okullarda yüz yüze eğitim verilemeyecek sınıfların açıldığını tespit ettik"

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, bazı özel okullarda yüz yüze eğitim verilemeyecek sınıfların açıldığını tespit ettiklerini, bu okullar hakkında adli ve idari işlem başlattıklarını söyledi.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ile birlikte korona virüs tedbirleri kapsamında maske, mesafe denetimi yaptı. Denetimlerde otobüs durakları, halk otobüsleri, kafe ve restoranları denetleyen Vali Günaydın, vatandaşlara tedbirlere uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Günaydın; kentte son 15-20 gündür bir artışın söz konusu olduğunu söyledi. Vali Günaydın; "Pandemi ile mücadelemiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Geldiğimiz noktada durumumuzun ne olduğunu şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşıyoruz. Maalesef son 15-20 gündür ilimizde vaka artışının olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu vaka artışlarının önüne geçebilmek için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz, kurallara uyulup uyulmadığı konusundaki denetimlerimizi de yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Kurallara uyan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bu bir mücadele. Mücadele tek taraflı bir mücadele değil, toplumun bütün kesiminin ortak mücadelesiyle sonuç alınabilecek bir mücadele" dedi.

"Yaptığımız denetimlerde sigaranın yanında nargile içildiğini de tespit ettik"

Yapılan denetimlerde bazı özel okullarda yüz yüze eğitim verilemeyecek sınıfların açıldığını tespit ettiklerini kaydeden Vali Günaydın; "Maalesef ihbar hatlarımıza gelen bir ihbar. Milli Eğitim Bakanlığımız okullarımızda hangi sınıfların yüz yüze eğitim göreceğini çok net bir şekilde açıkladı. Ama maalesef ‘öğrencilerimiz sınavlara geri kalmasın’ düşüncesiyle yüz yüze eğitim verilemeyecek sınıfların da açıldığını tespit ettik. Şu anda arkadaşlarımız gerekli tutanakları tuttular, bu okul yöneticileri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Buradan bir kez daha hatırlatıyorum, Bu kurallar, toplum sağlığının korunması amacıyla getirilen kurallar. Başta o okulda olan yöneticilerimizin, öğrencilerimizin daha çok da öğrencilerimizin birlikte yaşadığı ailelerinin sağlığının korunması için getirilen kurallardır. Siz bu kurallara uymadığınız zaman zaman toplumun sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Bu da kabul edilebilecek bir durum değil. Bir başka ihbar, kapalı mekanlarda sigara içildiği yönünde. Vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı, iletişim hatlarımız açık. Vatandaşlarımızın duyarlılığıyla inşallah bu tedbirleri uyguladığımız takdirde yukarı doğru olan trendimizi önce durduracağız, ondan sonra da aşağı döndüreceğiz inşallah. Kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak. Yaptığımız denetimlerde sigaranın yanında nargile içildiğini de tespit ettik. Burayla ilgili idari işlem yaptık, aynı zamanda savcılığa da suç duyurusunda bulunduk. Hıfzıssıhha Kanunu’na göre bunun hem idari olarak para cezası hem de adli olarak hapis cezası var. Hiçbir vatandaşımızın böyle bir durumla karşı karşıya gelmelerini istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"Ekmeğinizi ve mantınızı toplu olarak yapmayın"

Vaka artışlarındaki sebepleri sıralayan Vali Günaydın vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyardı. Günaydın; "Sebepleri tek tek sayıyoruz, bu vaka yükselişini sadece bir yere bağlamıyoruz. Yapılan yanlışları ve kurallara aykırılık teşkil eden durumları paylaşıyoruz. Hala en büyük sıkıntımız olan aile ziyaretlerini tamamen önlemiş değiliz. Eş, dost, akraba ziyaretlerini lütfen erteleyelim. Bu benim komşum, akrabam, bundan zarar gelmez düşüncesi son derece yanlış. Bu virüsün kimle olduğunu kimse bilemez. Ancak test yapıldığı zaman ortaya çıkıyor, o zaman da çok geç kalınmış oluyor. Özellikle kırsal mahallelerimizde ortak ekmek pişirme, mantı yapma gibi bir takım etkinlikler maalesef orada yaşayan insanlarımızın sağlığını tehlikeye atıyor. Bunlar hayatın gerçekleri ama önlenemez durumlar değil. Elbette ki ekmeğinizi, mantınızı yapacaksınız ama bunu toplu olarak yaptığınız zaman başta kendinize, sevdiklerinize ve toplumun her kesimine zarar vermiş oluyorsunuz" diye konuştu.

Tedbirlere uyulduğu zaman vaka sayılarındaki yükselişin tersine döneceğini de ifade eden Vali Günaydın; "Şu an 100 bin kişide görülen vaka sayımız 97 buçuk. Biz bu durumu görüyoruz. Çok şükür vatandaş duyarlılığımızı artırdık. Böyle 10 gün daha devam edelim inşallah yakın zamanda olayın tersine döndüğünü hepimiz göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Vali Günaydın ayrıca Cumhuriyet Meydanı'nda İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kurulan standı da ziyaret etti. Burada kadınlara broşür dağıtan Vali Günaydın, kadın vatandaşlara KADES uygulamasını telefonlarını indirmelerini söyledi. Günaydın ayrıca Kadınlar Gününü de kutladı.