KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

İL JANDARMA EKİPLERİ 239 KİŞİYİ ADALETE TESLİM ETTİ

KÜMESE GİREN VAŞAK

PALANCIOĞLU BEDENSEL ENGELLİ SPORCULARI AĞIRLADI

ENGELLİ DOSTU BELEDİYE ‘TALAS’

YARALI KIZIL ŞAHİNLER TEDAVİ ALTINA ALINDI

ERCİYES'TE KAR KALINLIĞI 20 CM’ E ULAŞTI

4 ŞERİTLİ YOL ÇALIŞMASINA DENETİM

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ESNAF VE VATANDAŞLA BULUŞTU

YARALI KERKENEZ KUŞUNA YARDIM ELİ

KİTAP FUARI SEZAİ KARAKOÇ ANISINA DÜZENLENECEK

ERÜ SPOR BİLİMLERİ, SOSYAL SORUMLULUKTA FARK OLUŞTURDU

BÜYÜKŞEHİR, MUTLU EVLİLİĞİN SIRRINI ÇİFTLERE SORUYOR

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

KOYUNLAR ARTIYOR

TALAS MUSİKİ CEMİYETİ’ NDE FASILLAR HIZ KESMİYOR

ERCİYES’TE KAR KALINLIĞI 10 SANTİMİ BULDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

USTALIK BELGESİ ALABİLMEK İÇİN

HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER

Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası tarafından kebapçılık, pide ve lahmacun imalatçılığı, simit, poğaça gibi kapsam dışı meslek dallarında belgesini almayanlar için uygulamalı sınav yapıldı.

Osman Düşüngel Mesleki Eğitim Merkezi´nde ?Çıraklık Eğitimi Uygulaması Yapılmayan Meslek Dallarında Mesleki Belgelerin Verilmesine İlişkin Yönetmelik´ kapsamında Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası tarafından kapsam dışı meslek dallarında henüz belgesini almayan üye ve çalışanlara yönelik uygulamalı sınav yapıldı. Sınavda vatandaşlar, belgelerini alabilmek için hünerlerini sergiledi. Sınav hakkında bilgiler veren Lokanta ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Köse, ?Kapsam dışı mesleklerde devletin vermiş olduğu yasalardan yararlanarak çalışan ve üyelerimizi senede 2 sefer belgelendirme hakkımız var. Osman Düşüngel Mesleki ve Eğitim Merkezi ile protokolümüz var. 27-28 Aralık 2017´de kalfalık ve ustalık olmak üzere sınavlarını yaptık. Şimdi de uygulamalı olarak sınavlarını yapacağız. Ticari mutfak ile tıp arasında bir fark yok. Bunlar da maşallah her zaman kendilerini geliştiriyorlar. Türk mutfağının temsilcileri hanımefendiler, her alanda çoğaldılar. Ben hepsiyle iftihar ediyorum, geleceğimiz bunlar? dedi.

Merdiven altı satış yapılmasının kanayan yaraları olduğunu vurgulayan Başkan Köse, ?Merdiven altı bizim kanayan yaramız. Çay ocaklarının kahvaltı ayağıyla hizmet vermesi, kebapçı olarak dükkan açıyorlar sonra da olmadık hizmetler sunmaya başlıyorlar. Burada meslek erbabı arkadaşlarımız sıkıntı çekiyor. Fırınlarda katma değer vergisi yüzde 1, bizde yüzde 18. Fırınlarda kıymalı pide 5 lira, lahmacun 1,5 liraya satılıyor. Kermes lokantası hayatımda ilk defa duydum ama şuanda o şekilde işletilen kermesler var. Biz yetkililerden her zaman için yardım bekliyoruz. Dinlenme tesislerinde şuanda 9 liraya tabldot veriliyor, haksız rekabet oluyor. Esnafımız kan ağlıyor. Devlet, esnaf ve sanatkarını korur. Devletin bizleri korumasını istiyoruz. Biz her zaman için devletimizin yanındayız? ifadelerini kullandı.

Uygulamalı sınava 45 kişinin katıldığı öğrenildi.