KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

‘EVDE KALIN’ ÇAĞRISINA UYDU

‘AHŞAP OYMACI’ USTASI OLDU

AVCILAR YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKTI

Kadir Mağara, kış boyunca yem bırakma etkinliğinin devam edeceğini ifade etti

YAHYALI BELEDİYESİ’NDEN YABAN HAYATINA YEM DESTEĞİ

YABAN HAYVANLARI İÇİN YEMLEME ÇALIŞMASI YAPILDI

TEMA VAKFI ONURSAL BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, ADININ VERİLDİĞİ PARKTA ANILDI

“MELİKGAZİ İLÇESİ 2021 YILINDA DAHA YEŞİL BİR ALAN OLACAK”

LÖSEV UYARIYOR

“SAÇ BAĞIŞI KABUL ETMİYORUZ”

METEOROLOJİ DUYURDU KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

HAFTA BOYUNCA KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI BEKLENİYOR

CENANİ AYAYDIN ANNESİNİ HAKK’A UĞURLADI

81 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HATİCE AYAYDIN, DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

ERCİYES'TE KISITLAMA SAKİNLİĞİ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ SAKİN BİR HAFTA SONU GEÇİRİYOR

HAVA SICAKLIKLARI BAL ÜRETİCİLERİNİ ENDİŞELENDİRDİ

ÖZTÜRK: BİZ GEREKLİ BAKIM VE ÖNLEMLERİ ALIYORUZ

KADIN GAZETECİLERE SORDUK…

MESLEKTE KADIN OLMAK AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

İÇ ANADOLU'NUN ZİRVESİ ERCİYES DAĞI'NDA SUNİ KAR İLE KAYAK KEYFİ

306 BİN METREKÜP SUNİ KAR ÜRETİLEREK PİSTLERE PÜSKÜRTÜLDÜ

SEMT PAZARINDA ZAM ŞAMPİYONU MANDALİNA OLDU

"DİĞER ÜRÜNLERDE FİYATLAR NORMAL"

OĞLUNUN ALDIĞI 5 KAZ, 55 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KADININ GEÇİM KAPISI OLDU

5 KAZDAN 500 KAZA ULAŞTI

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

KAYSERİ’DE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA MEYDAN TURİSTLERE KALDI

TURİSTLER KENTİN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİ

Anahtar Kelimeler: SIĞINMACILARIN KÜLTÜR SIKINTISI
Gürkan Ofis Mobilyaları

SIĞINMACILARIN DİL VE KÜLTÜR SIKINTISI

“ŞEHİR HASTANESİ’NDE TERCÜMAN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK”

MAZLUMDER Şube Başkanı Ahmet Taş yazılı bir açıklama yaparak Şehir Hastanesi’nde doğum yapan Suriye uyruklu hastanın Türkçe bilmediği için sağlık personelinin ve kendisinin büyük sorun yaşadığını dile getirip, tercüman bulunmamasının büyük eksiklik olduğunu vurgulayarak yetkilileri soruna çözüm getirmeye davet etti.

MAZLUMDER Şube Başkanı Ahmet Taş yazılı bir açıklama yaparak Şehir Hstaenesi’nde doğum yapan Suriye uyruklu hastanın Türkçe bilmediği için sağlık personelinin ve kendisinin büyük sorun yaşadığını dile getirip; yaşanan süreç ile ilgili olarak şunları kaydetti. “Kayseri Şehir Hastanesinde Suriyeli bir anne, zor ve kanamalı bir doğum yaptı. Doğum yapan annenin Türkçe bilmemesi, doğum yaptıran sağlık personelinin de Arapça bilmemesi yapılan doğumu zahmetli ve tehlikeli bir hale getirdi.

Doğum yapan annenin Türkçe bilmemesi ve farklı bir kültüre sahip olması, doğumu yaptıran personelin taleplerine olumlu cevap verememesi sebebiyle annede uzun süreli ve kaygı verici kanamaya sebep oldu. Daha önce de doğum yapan annenin tehlikeli durumu personelin müdahalesiyle düzeltilip anne ve yavrusu sağlığına kavuşurken, annenin doğum sırasında başından geçen sıkıntıları duyan baba Muhammed Arefe'nin heyecanlanmasına ve karısının darp edildiği kaygısına sebep oldu. Karısını kaybetme korkusuna kapılan baba Muhammed Arefe, korku ve endişesini çektiği bir video ile kamuoyu ile paylaştı. Paylaşımda doğumu yaptıran sağlık personeli, doğum yapan kadına darp ve işkence yapmakla suçlanıyordu. Olayı haber alan Mazlumder Kayseri Şubesi ve Suriyelilere Ensar Derneği yetkilileri Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, Şehir Hastanesi yönetimi ve sağlık çalışanları sendikaları ve baba Muhammed Arefe ile yaptıkları görüşme ve incelemelerde olayın tamamen tercüman eksikliği ve kültür farklılığından kaynaklandığı, hastanın doğum uzmanlarının talimatlarını anlayamaması ve buna bağlı olarak doğumun zor ve kanamalı geçmesine sebep olduğu, babanın da doğum yapan eşinin doğum sırasındaki korku ve endişesinden etkilenerek doğum uzmanlarının meslekleri gereği yaptıkları davranışları darp olarak değerlendirip, çektiği videoyu sosyal medyada paylaştığı anlaşılmıştır.

Mazlumder Kayseri Şubesi, Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği ve Mülteci Hakları Derneği olarak yaptığımız çok yönlü inceleme ve görüşmeler sonucunda baba Muhammed Arefe’nin yaptığı suçlayıcı paylaşımdan pişmanlık duyup hiç kimse hakkında herhangi bir şikayetinin olmadığı beyanı da göz önüne alındığında Kayseri Şehir Hastanesinde meydana gelen Muhammed Arefe'nin hanımının yaptığı doğumda herhangi bir darp ve insan hakkı ihlali olmadığı anlaşılmıştır.”

Mazlum Der Şube Başkanı Taş sözlerini noktalarken Şehir Hastanesi’nde tercüman olmamasını büyük eksiklik olduğunu vurgulayıp, yetkilileri soruna çözüm getirmeye davet ederek şunları kaydetti. “Bununla birlikte Suriyeli hasta müracaatının yoğun olarak yaşandığı Kayseri Şehir Hastanesinde özellikle doğum, acil ve ameliyat bölümlerinde Arapça yada yabancı uyruklu hastanın dilini bilen tercüman olmaması büyük bir eksikliktir. Hasta ve insan hakları ile asla bağdaşmayan bu durumun bir an önce düzeltilmesi için Sağlık Bakanlığı ve Şehir Hastanesi yönetimini göreve davet ediyoruz”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ