ŞEKER´DEN TOKAT-NİKSAR´DA
TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Tarih: 15.3.2019 16:10:54/ 458okunma / 0yorum

Kayseri Şeker, 2019-2020 Pancar Kampanya döneminin ilk tarla günü etkinliğini Tokat İli Niksar İlçesi Çengelli Köyünde düzenledi. Etkinlik sonrasında Pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu.

Tarla günü etkinliğine, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim Kurulu üyelerinden Halis Lektemur, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür yardımcılarından Kazım Duygulu, Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel,Turhal Şeker Fabrikası Ziraat Koordinatörü Burhanettin Türkaslan, Çiftçi Koordinatörü Salih Yoka, Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu,Niksar Bölge çalışanları,Çengelli Köyü  ve civar köylerden çiftçiler katıldı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarla gününde yapmış olduğu konuşmada;Türkiye´de özellikle son zamanlarda ürünlerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle üretimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kendisini göstermiş oldu. Onun için  çiftçinin işini başarılı bir şekilde sürdürmesi, Türkiye´nin geleceği ve  ihtiyaçları açısından da önemlidir. Biz de çiftçimize bu önemli işinde elimizden geldiği kadar katkı sağlıyoruz dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Ağaçların yeşerdiği, toprağın ısındığı güzel bir bahar gününde biz de pancar tohumlarını toprak ile buluşturmak için Niksar İlçemizde Çengelli Köyünde toplanmış bulunuyoruz. Biz Kayseri Şeker olarak çiftçinin bu  işini ve her işini  önemsiyoruz. Çünkü üretime ve helal kazanca atılan bir adım bizim için değerlidir.Bu işleri önemsediğimizi göstermek için de bu törenleri yapıyoruz.Daha önce Kayseri´de, Sivas´ta, Yozgat´ta bu törenleri yapmıştık. Bu sene ilk defa Niksar´da bu ekim törenini gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu vesile ile Niksar´ın Çengelli Köyü çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Allah işlerini rast getirsin inşallah bereketli olsun dedi.

Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu; Üretimin en önemli ayağı arz ve talebin anında karşılanmasıdır.Çiftçilerimizin Kayseri şekerden talepleri anında karşılanıyor veçiftçilerimiz  Kayseri Şeker´de beklediği istikrarı  görüyor. Bu nedenle Niksar Ovasında Şeker pancarı tarımına talep artıyor. Kayseri Şeker´in Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine katmasıyla birlikte Niksar İlçemizde şeker pancarı üretimi ikiye katlamış durumdadır. Bundan sonraki sürecin bu şekilde  devam etmesi durumunda 15-20 yıl önceki üretimlerimizi yeniden  yakalayacağımıza inanıyoruz. Kayseri Şeker´in personeli işi iyi biliyor. Biz çiftçilerin talepleri anında karşılanıyor. Teknik personel, işi bildiğinden dolayı sahada kendilerini gösteriyorlar tarlalarımıza gelerek tarlamızda ürünümüzün daha iyi yetişmesi ile ilgili olarak uygulamalar yapıyorlar bu nedenle pancar tarımına da talepte çok fazla artış oldu. İlerleyen zamanlarda Kayseri deki arazilerden daha fazla Niksar ovasında ekimin olacağına inanıyorum” dedi.

Tarla sahibi Naci Güleç;15  seneden beri pancar ekicisiyim. Kayseri Şeker Turhal Şeker fabrikasını aldıktan sonra şeker pancarı tarımında çok büyük kolaylıklar oluştu. En büyük değişiklik de pancarlarımızın tarladan alınması oldu. Önceleri 15-20 dönüm ekim yapıyorduk. Şimdi herkes daha çok ekmeye başladı.

Yapılan konuşmalar sonrasında pancar tohumları dualar eşliğinde toprakla buluştu. Ekim sonrasında çiftçilere bir de tarlada köy kahvaltısı ikram edildi.
Video Tarihi: 15.3.2019 16:10:54
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: ŞEKER TOKAT NİKSAR
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
25 Mart 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL