KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

YÜZME BİLMEYEN BABA, BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

ÇOCUKLARINI KURTARMAK İÇİN GİRDİĞİ NEHİRDE ÇOCUKLARI İLE BİRLİKTE BOĞULDU

ALTIN FİYATLARI CEP YAKIYOR

ÇEYREK ALTIN 845 TL OLDU

ALTINKAYA VE ŞAHİN AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ

‘KÜBRA NUR & KÜRŞAT FURKAN’ BİR ÖMÜR BOYU EVET DEDİ

SİZLERİ DİNLEMEYE GELDİK

BAŞKAN YALÇIN, SÜLEYMANLI VE SAKALTUTAN’DA

20 DAİRE SATIŞA ÇIKACAK

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN YATIRIM FIRSATI

BAHÇELİEVLER VE YEŞİLYURT’A 2 TRAFO

ENERJİYE MELİKGAZİ DESTEĞİ

KAYSERİ KALESİ’NDE MEHTER SESLERİ

HAFTA İÇİ HER GÜN KAYSERİ KALESİ’NDE MEHTER GÖSTERİ DÜZENLENECEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN “ORGANİK” HİZMET

DOĞAN ÜRÜNLERE İLGİ ARTIYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ YÖRESEL DEĞERLERE DİKKAT ÇEKTİ

“YÖRESEL DEĞERLER ŞEHRİN KİMLİĞİDİR”

DÜĞÜN SALONLARINDA MASKE VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ

BENLİ : UYARILARDA BULUNDU

PASTIRMACI ESNAFININ YÜZÜ GÜLMÜYOR

ESNAFIN TEK UMUDU; ‘GURBETÇİ VATANDAŞLAR’

DEVELİ BELEDİYESİ ATIKLAR KONUSUNDA UYARDI

“DAHA TEMİZ DEVELİ İÇİN LÜTFEN DİKKAT!”

KURALLARA UYARSAK KISA SÜREDE SONUÇ ALIRIZ

VALİ GÜNAYDIN DÜĞÜN SALONU İŞLETMECİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

MELİKGAZİLİLER MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMIYOR

PALANCIOĞLU: MELİKGAZİLİLER MASKE, SOSYAL MESAFE VE HİJYENE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

YEŞİLHİSAR’DA AYÇİÇEĞİ EKİM ALANLARI KONTROL EDİLDİ

MUSTAFA ŞAHİN: "KAYSERİ, TÜRKİYE’DEKİ ÇEREZLİK ÇEKİRDEK ÜRETİMİNİN YÜZDE 18’İNİ KARŞILAMAKTADIR”

“TOPLUMUN KANAYAN YARASINI HEP BİRLİKTE SARALIM”

BALKAYA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ‘KADINA ŞİDDETE DUR’ DEDİ

SAKLI CENNET KORAMAZ VADİSİ’NDE BİLİMSEL ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

KORAMAZ VADİSİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YER

Sayısız tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kayseri’nin eşsiz değerlerinden olan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bilimsel çalışmalara başlandı. Bu amaçla Kayseri’ye gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Koramaz Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Bitkisel çeşitliliği ve tarihi dokusuyla önemli bir yer tutan Koramaz Vadisi Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle adını dünyaya duyuruyor.  Geçtiğimiz aylarda UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi bilim insanları çalışmalarına başladı. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde destek sağlanan bilim insanları Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman’ın yakın ilgi ve desteğiyle çalışmalarına başladı.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Özgül ve Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı Koramaz Vadisi’ndeki bitkisel ve hayvansal çeşitliliği inceledi. Bölgedeki çeşitlilikten duyduğu memnuniyeti dile getiren Doç. Dr. Hakan Allı, “Buraya geleli üç gün oldu ama iki gündür Koramaz Vadisi’nde arazi çalışmaları yapmaktayız. Ben kısaca şöyle demek istiyorum Koramaz Vadisi Kayseri için gizli bir cennet. Yalnız bu cenneti henüz fark etmemişler. Biz de onların fark etmeleri için yardımcı olmaya geldik. Ürün çeşitliliği anlamında gerçekten de çalışılması gereken bir yer. Vadi yaklaşık 12 kilometre çok güzel bir alana sahip. İçerisinde bol miktarda farklı canlılarla birlikte mantarlarda bulma şansımız oldu. Bunun haricinde orada diğer canlılara da rastlamanız mümkün. Bu alanın çalışılmasının oldukça güzel olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda Kayseri’ye kazandırılacak bir alan olduğunu düşünüyorum” dedi. Doç. Dr. Allı, Büyükşehir Belediyesi’ne çalışmalara verdiği destek ve misafirperverliği için teşekkür etti.

KORAMAZ VADİSİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YER

Ihlara Vadisi’nde de çeşitli çalışmalar yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Özgül ise Koramaz Vadisi’nin zarar görmemiş ve korunaklı bir yer olduğunu belirtti. Biyoçeşitlilik açısından Koramaz Vadisi’nin önemli bir yer olduğunu söyleyen Doç. Dr. Okan Özgül, “Daha önce ben Ihlara Vadisi’nde çalıştım iki yıl boyunca. Orada turizm ilerde olduğu için yeteri kadar korunan bir bölge değil. Ama Koramaz Vadisi’ne baktığımız zaman Ihlara’ya göre daha şanslı. Çünkü burada doğa henüz zarar görmemiş. Çeşitli canlılar zarar görmemiş. Biyoçeşitlilik açısından çok önemli bir yer. Henüz şu an incelemeler devam ediyor. Sonuçlardan ümitliyiz. Çok güzel bir alan. Turizm olarak Ihlara’dan daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Daha korunaklı daha güzel ve vejetasyonu çok iyi. Ayrıca Koramaz Vadisi’nde doğa da tahrip edilmemiş. Ihlara’da her sene turistler geleceği için orada bazı çalışmalar yapılıyor. Bu da doğaya çok zarar veriyor. Ve sadece turizm düşünülüyor. Ama burada doğa gerçekten çok iyi” şeklinde konuştu.

Koramaz Vadisi’ne verdiği emekler için Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkürlerini ileten ve aynı zamanda da Antarktika’ya giden Türk ekibinde yer alan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökhan Alıcı da “Ben de likenler konusunda uzmanım. Koramaz Vadisi’ni daha önceden de ziyaret ettik. Diğer arkadaşlarında söylemiş olduğu gibi gerçekten oldukça ilginç bir biyoçeşitliliğe sahip. Son derece korunaklı bir bölge. Ülkemizin eko turizm çalışmalarının geleceği için gerçekten önemli olabilecek bir yer. Bu konudaki emekleri için Memduh Başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bilimsel çalışmalar farklı öğretim üyelerinin katılımıyla devam ettirilecek.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ