KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ TOLGA DEMİRCİ

BABA OCAĞI’NDA HAKK’A UĞURLANCAK

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’DAN BAŞ SAĞLIĞI MESAJI

“AZİZ MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN”

ALİ YAVUZ’DAN BASIN TOPLANTISI

“TERÖRLE MÜCADELEDE SONUNA KADAR GİDİLECEĞİNE, TERÖRÜN KÖKÜNÜN KAZINACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR”

BAŞKAN PALANCIOĞLU KSMMMO’NI ZİYARET ETTİ

PALANCIOĞLU: BELEDİYE VE STK’LAR ARASINDAKİ DAYANIŞMA ARTARAK DEVAM EDECEKTİR

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN 7 GÜN 24 SAAT HİZMET

SALUR MAHALLESİ SAKİNLERİNE YEMEK DESTEĞİ

BAŞKAN YALÇIN HAYATİ İNANÇ İLE ONLİNE SOHBET ETTİ

SOHBET PROGRAMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

HACILAR BELEDİYESİ’NDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 50 TON PATATES

HEM ÜRETİCİYE HEM DE VATANDAŞA DESTEK

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ DENİZLİ VE MERSİN’E ÖRNEK OLACAK

DENİZLİ VE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİNE TEKNİK GEZİ

7/24 KÜTÜPHANEDE ÇALIŞMA SAATLERİ YENİDEN DÜZENLENDİ

KÜTÜPHANE ARTIK PAZAR HARİÇ HER GÜN 20.00’YE KADAR HİZMET VERECEK

'ANADOLU GÖNÜL YOLU, 81 GENÇ, 81 BAYRAK' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

'ANADOLU GÖNÜL YOLU' PROJESİNDE BAYRAK, SİVAS'TAN SONRA KAYSERİ’DE

PALANCIOĞLU VE KARACAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE KAFELERİ ZİYARET ETTİ

BAŞKAN PALANCIOĞLU: ESNAF YENİ NORMALLEŞMEDEN MEMNUN!

TALAS’TA ‘YERİNDE KARAR’ DENETİMLERİ

YALÇIN VE DÖNMEZ UYUM DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

GAZETECİLER SEÇİME GİDİYOR

GAZETECİLER’DE SEÇİM HEYECANI

GÜLSOY VE BAĞLAMIŞ'TAN YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME DENETİMİ

GÜLSOY: ÖNLEMLERE BİRLİKTE UYARAK MAVİ BÖLGEYE GEÇECEĞİZ

KABAKCI VE ÇANDIROĞLU MASKE DENETİMİNE ÇIKTI

HEM ESNAFLARI DENETLEDİLER HEM DE VATANDAŞLARA UYARILARDA BULUNDULAR

DEVELİ BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİNDEN MASKE DENETİMİ

ESNAFA YÖNELİK MASKE VE HİJYEN DENETİMİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

MMO ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL ÇAĞRIDA BULUNDU

“YARINIMIZI KORUMAK ADINA SUYUMUZU KORUYALIM”

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Süleyman Varol yazılı bir acıkılama yaparak bütün doğal kaynakların olduğu gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almamız gerektiğini vurgulayarak “Yarınlarımızı korumak adına suyumuzu koruyalım” çağrısında bulundu.

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Süleyman Varol yaptığı yazılı açıklamada suyun insanoğlunun hayatını sürdürebilmesi ve  başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etmesi ile ulusların devamlılığı için yaşamsal, fakat sınırlı bir kaynak olduğunu hatırlatıp; bütün doğal kaynakların olduğu  gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almamız gerektiğini vurgulayarak yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızı koruma çağrısında bulunup şunları kaydetti. “Su, sürekli bir döngü içinde yenilenebilir bir kaynak olmasına rağmen nüfus artışı, çevre kirliliği, maliyet, bilinçsiz su tüketimi, iklim şartlarındaki değişim gibi sebeplerden dolayı çevrimini tamamlamadan tüketilmektedir. Tarımsal, endüstriyel, içme ve kullanma suyunun elde edilmesi tüm dünya ülkeleri için giderek daha da zorlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle 21. yüzyılda suyun dünya tarihinde bilinen stratejik önemi artarak devam etmektedir.

Su ihtiyacının artmasına karşın, su kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle ülkeler arası anlaşmazlıklarda da artışlar gözlenmektedir. Küresel iklim değişikliğinden etkilenen Türkiye diğer bölge ülkelerine oranla daha avantajlı durumda görünmekle birlikte kişi başına düşen su miktarı ile dünya ülkelerinin gerisinde kalmaktadır. Ekolojik dengenin korunması için su kaynaklarının akılcı bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Türkiye’ de su kullanımının sektörlere göre dağılımına bakılacak olursa; % 73 tarım, %11 sanayi ve %16 evsel kullanım olarak bilinmektedir. Bu oranlara baktığımızda tarımsal su tüketiminin oldukça yoğun olduğu görünmekte. Bu oranın düşürülerek tarımsal sulamada tasarrufun sağlanması için uygun sulama yöntemlerinden modern tarım yöntemlerine geçilmesi ve bunun yanı sıra evlerde kullanılan atık suların belirli ölçülerde arıtılarak tarımda kullanılması yöntemleri ile tarımda kullanılan suyun önemli ölçüde düşürüleceği öngörülmektedir. Tarım sektöründen sonra en fazla su tüketimi sanayi sektöründe görülür. Sanayide tatlı su en fazla elektrik üretiminde kullanılır. Nükleer ve fosil yakıtlı santrallerde, endüstriyel suyun büyük bir bölümü soğutma suyu olarak kullanılmaktadır. Bu sektörde kullanılan suyun arıtılmadan doğaya geri bırakılması önemli oranlarda su kirliliğine neden olmaktadır. Başta insan sağlığı olmakla birlikte bu durum hem tarımda hem de endüstriyel üretimde önemli ölçüde zarar vermektedir. Evsel su kullanımı ise kişi başına günlük su tüketimi üzerinden değerlendirilir. Suyun kullanıldığı her sektörde, daha bilinçli, daha tutarlı suyu kullanarak hem çevreye hem yaşayan bütün canlılara fayda sağlanmalıdır.

İnsan yaşamında suyun önemini arttıran bir diğer özellik ise onun temizlik aracı olmasıdır. Temizliğe dayanan İslam dini, nedenle suya ayrı bir önem vermiştir. Hz. Muhammed (sav), "İmanın yarısı temizliktir" buyurmuştur. Hz. Peygamber'in suya ilişkin verdiği mesajlardan biri de suyun tasarruflu kullanımıdır. Günümüzde de sıkıntısı çekilen ve gelecekte bu sıkıntının daha da artacağından  korktuğumuz susuzluğun çaresi, yüzyıllar öncesinden verilen mesajdadır. İsraf yasağı için verilen en önemli örnek abdest alınan su ile ilgilidir. İbn Amr bin el-Âs'dan (ra): "Peygamber, abdest almakta olan Sa'd (ra)'ın yanına uğradı ve ona : "Nedir bu israf?" dedi. "Abdestte israf olur muymuş" diye soran sahabeye Hz. Peygamber, "Evet, sen akarsuyun kenarında bulunsan bile'" buyurmuştur. Bir başka hadisinde ise: ‘’ Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.’’ buyurmuştur.

Sonuç olarak en küçük canlıdan en büyük canlı varlığa kadar bütün yaşamı ayakta tutan suyu, hem yaşamsal faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz, hem doğal ekolojik sistemin sürdürülebilirliği hem de dinimizin emrettiği üzere israftan kaçınarak kullanmalıyız. Emanetçisi olduğumuz tüm kaynaklar gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almalıyız. “