KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan Kayseri OSB’ye ziyaret

Kayseri Şeker'de zam sevinci

OSB ‘de Rus Heyet

Talas’a 13.3 milyonluk altyapı yatırımı

180 gr ekmek 2,5 lira oldu

KTO Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı

Kayseri OSB İstanbul Mobilya Fuarında

OSB Başkanı İmamoğlu mobilya fuarında

Kayseri OSB Atık Su Arıtma Tesisi 10 milyon metreküp su arıttı

Led teknolojili tasarruf

Fuarcılara Kumsmall daveti

Kayseri OSB’de Bakanlarla Enerji Zirvesi

Akay: “hedefimiz üretim odaklı projeler”

Hürmetçi manda sütü bu tesiste markalaşıyor

İstihdamı artıracak protokole destek

MÜSİAD Şube Başkanı Akmermer'den yeni ekonomik model değerlendirmesi

Anahtar Kelimeler: KASIM MECLİS TOPLANTISI
Gürkan Ofis Mobilyaları

KTO KASIM AYI MECLİS TOPLANTISI

KTO BAŞKAN YRD. KÖKSAL: “İSTİHDAM ODAKLI EKONOMİ MODELİNİ DESTEKLİYORUZ”

Kayseri Ticaret Odası  Meclisi Kasım ayı toplantısını gerçekleştirdi.  Toplantıda konuşan Başkan Yardımcısı Hasan Köksal son dönemlerde yaşanan kur hareketliliğini değerlendirerek “Bizler Türkiye'nin potansiyeline güveniyoruz. Yatırım, üretim ve istihdam odaklı ekonomi modelini destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Kayseri Ticaret Odası meclisi Kasım ayı olağan meclis toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  Başkan Ömer Gülsoy’ un sağlık sorunları nedeni ile katılamadığı toplantının Meclis toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, konuşmasında Başkan Gülsoy’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda ay için yapılan faaliyetler oy birliği kabul edildi.

Başkan Yardımcısı Hasan Köksal, Türkiye’de son dönemde yaşanan kur hareketliliği konusuna dikkat çekerek şunları kaydetti. “Mevcut kur seviyesini sadece merkez bankamızın uyguladığı para politikaları ile izah edebilmek mümkün değildir. Türkiye ekonomisi faiz ve döviz kuru gibi iki parametrenin kıskacına sıkıştırılamayacak kadar güçlü ve büyük bir ekonomidir. Bizler Türkiye’nin potansiyeline güveniyoruz. Yatırım, üretim ve istihdam odaklı ekonomi modelini destekliyoruz. Dünya ihracatının %1’ine ulaştığımız, ihracatın ithalatı karşılama oranının %90’ları geçtiği bu dönemde gelişmeleri manidar, kur ataklarını manipülatif buluyoruz. Döviz kuru üzerinden, bağımsız dış politika ve kendi kendine yetebilen ülke olma gayretimizin cezalandırılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Pandemi sonrası en iyi çıkışı yapacak ülke olacaklarına inançlarının tam olduğunu vurgulayan Köksal, bu süreçte hükümet, özel sektör ve halk el ele vererek çalışmaları, iş dünyası olarak küresel fırsatlara odaklanmaları ve enerjilerini işlerine vermeleri gerektiğini kaydetti.

Sözlerinin  sonunda asgari ücret ile ilgili de açıklamalarda bulunan Köksal zammın yıl sonu enflasyon oranının üzerinde olması gerektiğini vurguladı  “Çalışanlarımızın daha iyi maddi koşullarda hayatlarını en iyi şekilde sürdürmeleri, yaşam standartlarını insani şekilde devam ettirmeleri, alım güçlerinin yükselmesi bizleri de memnun eder. Bu bağlamda asgari ücret zammının mutlaka yıl sonu enflasyon oranının üzerinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda Asgari ücret üzerindeki vergi yükleri kaldırılmalı, Gelir Vergisi dilimleri yükseltilmelidir. Bu anlamda İşletmelerin sürdürülebilirliği de zarar görmemeli, işverene yansıyan toplam maliyetlerde düşürülmelidir.”