KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSO 2021 YILININ İLK MECLİS TOPLANTISINI VİDEOKONFERANS SİSTEMİ İLE YAPTI

“SALGIN SONRASINDA OLUŞACAK YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

ANADOLU ŞEHİRLERİ DAHA GÜÇLÜ ULAŞIM ALTYAPISI İSTİYOR

BÜYÜKSİMİTCİ: 2020’DE TÜM ZAMANLARIN İHRACAT REKORUNU KIRDIK

2021’DE PASTIRMA VE SUCUK SATIŞINDA YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR

BAĞLAMIŞ: 2021’DE DE YATIRIMLARIMIZ VAR

ŞEKER'E YÜKSEK KREDİ NOTU

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU TURKRATING'DEN KAYSERİ ŞEKER'E YÜKSEK NOT

KAYSERİ ŞEKER, KAMPANYA DÖNEMİNİ REKOR ÜRETİMLE BİTİRDİ

3 MİLYON 544 BİN TON PANCAR İŞLENDİ

KAYSO VE HALKBANK’TAN KOBİ'LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ve Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.

ORAN’DAN KTB’YE 10 MİLYONLUK HİBE DESTEK

ÇAĞDAŞ VE MODERN BORSA TİCARET MERKEZİ PROJESİNE 10 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

KAYSERİ OSB’NİN ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

SALGINA MEYDAN OKUDU

KTO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KTO İLE HALKBANK ARASINDA 'PARAF KREDİ KARTI TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI' PROTOKOLÜ İMZALANDI

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

ASKON BAŞKANI ALİ ÖZCAN 2020’YE İLİŞKİN İHRACAT VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

GÜLSOY, TİM ARALIK AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ARALIK’TA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 42,7 ORANINDA ARTTI”

GENÇ ASKON ŞUBE BAŞKANI ÇÖL, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

“2020’Yİ YARDIMLARLA KAPATTIK”

NURSAÇAN İNGİLTERE İLE YAPILAN TİCARET ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARİHİ BİR ADIMDIR…”

İNGİLTERE İLE STE İMZALANDI

“STA, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR”

KTO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İMKÂNI İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

DEVELİ BELEDİYESİ’NDEN 5.500 LAVANTA FİDESİ EKİMİ

5.500 LAVANTA FİDESİNİ DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

KİMYASAL VE PLASTİK ÜRÜNLERİ KOMİTELERİNİN

SORUNLARI KONUŞULDU

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)´nın Kimyasal ve Plastik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üyelerine yönelik istişare toplantısı yapıldı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Ekonomi Eski Bakanı ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel´in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ile her iki Odanın da ilgili meslek komite üyeleri hazır bulundu.

KTO ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Gülsoy, Kimyasal ve Plastik ürünleri sektör temsilcilerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini ilk ağızdan Ticaret Bakan Yardımcısı´na iletecek olmalarının çok önemli olduğunu, bu tür toplantıları artırarak devam ettireceklerini ifade etti.

Başkan Gülsoy; ?Sayın Bakan Yardımcımız ve Kıymetli Kayseri Milletvekillerimizin katılımıyla düzenlenen bu toplantıda, Ocak 2019 itibariyle başlayan ?Ücretli Plastik Alışveriş Poşet Uygulaması?nın değerlendirmesini yaparak, Kimyasal ve Plastik ürünleri sektöründe iştigal eden arkadaşlarımızın bu konudaki sorun ve çözüm önerilerini ilk ağızdan dinleyeceğiz. Sektördeki kardeşlerimizin çevre duyarlılığı ve korunması konusundaki hassasiyetlerini biliyoruz. Getirilen uygulamanın ilgili sektörü olumsuz etkilememesi adına elimizden geleni yapacağız. Sayın Bakan Yardımcımıza, Ekonomi Eski Bakanımıza ve Kayserili vekilimize; talebimizi geri çevirmeyerek üyelerimizle bir araya geldikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum? diye konuştu.

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitçi de; ?Sektörde ciddi bir istihdam söz konusu. Üyelerimiz ellerinde önemli miktarda stok bulunduğunu bu konuda mağduriyetin giderilmesi gerektiğini bize ilettiler. Çevreyi koruma esaslı çıkarılan bu uygulamanın tüketiciyi ve üreticiyi de koruyarak geliştirileceğine inanıyoruz ? ifadelerini kullandı.

KTO ve KAYSO Kimyasal ve Plastik Ürünleri meslek komitelerinde yer alan komite üyeleri, uygulamanın çevre tahribatının önlenmesi açısından oldukça önemli olduğunu, sektörün çevre konusunda bilinçli hareket ettiğini aynı hassasiyeti tüketicilerden de beklediklerini dile getirdiler.

Mevzuatın oluşturulurken Avrupa´daki mevzuatın baz alındığını vurgulayan sektör temsilcileri, plastik poşette belirtilen mikron rakamının sektör için büyük bir sıkıntı oluşturduğunu ilettiler.

Üyelerin sorularını yanıtlayan ve ilgili çözüm önerilerini dinleyen Ekonomi Eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ile yine AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel de, yapılan uygulamada tespit edilen eksikliklerin değerlendirileceğini ifade ettiler.

Sorun ve talepleri not alan Bakan Yardımcısı Turagay ise, çevre kirliliğini önlemek, daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek için birçok ülkede bu uygulamanın olduğunun altını çizerek, sektör temsilcilerinin özellikle hassasiyet gösterilmesini istedikleri konular ile ilgili araştırmaları yapacaklarını, alınması gerekli tedbir varsa bunu Çevre Bakanlığı´na ileteceklerini söyledi.

Ticaret Bakan Yardımcısı nezdindeki heyet, Kimyasal ve Plastik ürünleri Komite toplantısının yanı sıra KTO´da gerçekleşen Akdeniz İhracatçılar Birliği(AKİB) yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri ile birlikte düzenlenen geniş katılımlı istişare toplantısı ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM- BİR) toplantısına da katılarak üyelerin talep ve sorunlarını dinlediler.

İhracatı artırmaya yönelik yapılabilecek çalışmalar hususunda istişareler de bulunulurken YUM- BİR üyelerinin de sektörel bazda yapılması istenen iyileştirmeler masaya yatırıldı.

Sorun ve çözüm önerilerinin detaylıca ele alındığı toplantılarda; üyeler, sorunlarını direkt yetkiliye aktarma fırsatı sağlandığı için Bakan Yardımcısı başta olmak üzere Kayserili vekillere ve Oda Başkanlarına, teşekkür ettiler.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ