KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

2021’DE PASTIRMA VE SUCUK SATIŞINDA YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR

BAĞLAMIŞ: 2021’DE DE YATIRIMLARIMIZ VAR

ŞEKER'E YÜKSEK KREDİ NOTU

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU TURKRATING'DEN KAYSERİ ŞEKER'E YÜKSEK NOT

KAYSERİ ŞEKER, KAMPANYA DÖNEMİNİ REKOR ÜRETİMLE BİTİRDİ

3 MİLYON 544 BİN TON PANCAR İŞLENDİ

KAYSO VE HALKBANK’TAN KOBİ'LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ve Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.

ORAN’DAN KTB’YE 10 MİLYONLUK HİBE DESTEK

ÇAĞDAŞ VE MODERN BORSA TİCARET MERKEZİ PROJESİNE 10 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

KAYSERİ OSB’NİN ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

SALGINA MEYDAN OKUDU

KTO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KTO İLE HALKBANK ARASINDA 'PARAF KREDİ KARTI TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI' PROTOKOLÜ İMZALANDI

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

ASKON BAŞKANI ALİ ÖZCAN 2020’YE İLİŞKİN İHRACAT VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

GÜLSOY, TİM ARALIK AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ARALIK’TA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 42,7 ORANINDA ARTTI”

GENÇ ASKON ŞUBE BAŞKANI ÇÖL, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

“2020’Yİ YARDIMLARLA KAPATTIK”

NURSAÇAN İNGİLTERE İLE YAPILAN TİCARET ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARİHİ BİR ADIMDIR…”

İNGİLTERE İLE STE İMZALANDI

“STA, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR”

KTO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İMKÂNI İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

DEVELİ BELEDİYESİ’NDEN 5.500 LAVANTA FİDESİ EKİMİ

5.500 LAVANTA FİDESİNİ DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDU

BAŞKAN NURSAÇAN’IN 2020-2021 DEĞERLENDİRMESİ

“EKONOMİDE BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENENİN ÜSTÜNDE GELDİ”

KONUT ALMAK NİYETİNİZ VAR İSE HEMEN HAREKETE GEÇİN

KAYİMDER BAŞKANI LEVENT AKDOĞAN: %30 ORANINDA ZAM GELECEK

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSO MECLİS BAŞKANI GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

ÖZKAYA: "YATIRIMCIYA GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR"

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Abidin Özkaya; "İstihdam yatırımcı olmazsa olmaz, ihracat yatırımcı olmazsa olmaz, teknoloji yatırımcı olmazsa olmaz. Bunların hepsi risk üstlenebilen yatırımcının marifetiyle ortaya çıkıyor. Dünyanın birçok yeri bedava yatırımcı ararken, bedava arsa tahsis ederken, vergi muafiyetleri sağlarken şimdi sanayicimizin üzerinde olmaması gerektiğine inandığımız yüklerimiz var maalesef" dedi.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan KAYSO Meclis Başkanı Özkaya; yatırımcıya gereken değer ve desteğin verilmediğini söyledi. Dünyanın birçok yerinde yatırımcıya bedava arsa tahsis edilirken şuanda sanayicinin üzerinde büyük yükler olduğunu kaydeden Özkaya; "1992-1193 yılında ‘tahsis yok’, ‘yer yok’ diye bahsedildi. Sene 2020 OSB’mizde yer var. Zamanında bir takım yanlış kararlar alınmış. O dönemde OSB’ler, gerçek anlamda yatırımcıların yatırım yapamamasına sebep olmuştur. Çünkü biz o gün es kaza bir yer bulduk, aldık, ayağımızı OSB’ye soktuk. Bugün Allah’a şükürler olsun yaklaşık bin kişinin çalıştığı bir şirketi yönetiyoruz. Ama o dönemde yer bulamayıp da böyle fırsatı kaçıranlar var. Onlar da Kayseri dışına çıkmıştır. Çünkü biliyorsunuz bazı OSB’lerimiz zamanında bedava arsa verdi. Şuanda Avrupa’da bile bedava arsa var. Şuanda yatırımcı dünyanın her yerinde çok kıymetli. İstihdam yatırımcı olmazsa olmaz, ihracat yatırımcı olmazsa olmaz, teknoloji yatırımcı olmazsa olmaz. Bunların hepsi risk üstlenebilen yatırımcının marifetiyle ortaya çıkıyor. Ama maalesef o dönemde ülkemizin bir gerçeği, 90’lı yıllarda sanayiye, ticarete bir atılım oldu ama ben bu işi hala 10-15 sene geriden takip ettiğimize inanıyorum. Çünkü dünyanın birçok yeri bedava yatırımcı ararken, bedava arsa tahsis ederken, vergi muafiyetleri sağlarken şimdi sanayicimizin üzerinde olmaması gerektiğine inandığımız yüklerimiz var maalesef. Hakikaten olmaması lazım. Çünkü üretmezsek biz mesafe alamayız" dedi.

Türkiye'de işveren fazlalığı olduğunu, özel sektörün çalıştırmak için eleman bulamadığını kaydeden Özkaya; "Devlet kurumuna eleman alacaksın, binlerce insan başvuruyor. Özel sektöre eleman alacaksan hiç kimse başvurmuyor. Bizim kalkınmamızın temel dinamiği özel sektörümüz. Özel sektörümüzün ihtiyaçlarını baz alıp, insan kaynağımızı ilkokuldan başlayıp üniversiteye kadar yapılandırmamız lazım. İşten çıkartılma derdi olmayan bir insanın ya da başarı grafiğiyle ilgili bir ölçüm yapılmıyorsa bu çocuk ne kadar başarılı olur sizce? Adam şunu düşünüyor, ‘Ben devlete kapağı atarsam zaten işten atılma derdi yok, bölüm değiştirme derdim de yok. Kapağı attım mı sonuna kadar ben oradayım’. Bu süreç bence doğru bir süreç değil. Şuanda iddia ediyorum adı, soyadı belli birçok işletmemiz eleman yetersizliği yüzünden eleman bulamıyor. Bir taraftan diyoruz ki Türkiye’de işsizlik yüzde 25-30’larda, bir tarafta özel sektördeki arkadaşlar diyor ki eleman çalıştıramıyoruz. Şuanda 30-40 kişi ihtiyacımız var, gelsinler CV’lerini bıraksınlar. Nitelikli değil, çalışmaya iştahlı insan olsun. Artık nitelikten vazgeçildi. ‘Ben buradan ekmeğimi çıkaracağım’ desin, samimi olarak diyorum Kayseri’de ciddi bir işsizlik yok" ifadelerini kullandı.

"Devletimize yardımcı olmamız lazım"

En büyük vatanseverliğin üretmek, çalışanın hakkını zamanında vermek olduğuna inandığını ifade eden Abidin Özkaya; "Milletimizin büyük bir kısmı karakter sahibi. Ama art niyetli olanlar mutlaka var. Biz bu olmamalıyız. Bunu tersinden yapıp devletimize, milletimize, çalışanımıza yardımcı olmamız lazım. Çünkü en zor günümüzde devlet bize yardımcı oluyor. Yaşadığımız son süreçte herkes devletten bir şey bekledi. Devletimiz, yüzde 3 bütçe açığını, yüzde 5-6’ları göze alarak olayı çözmeye çalışıyor. Bize önce devlet lazım, önce vatan, bayrak lazım. Bunun bilincinde yaşayıp bu vatana hizmeti nasıl yaparız onu düşünmemiz lazım. Onun da şuanda bize düşen kısmı çalışmak ve üretmek olduğunu düşünüyorum. Çalışanımızın hakkını gününde vermek olduğuna inanıyorum. Şuanda en büyük vatanseverliğin de bu olacağına inanıyorum" diye konuştu.


Haber Kaynak : İHA