KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Kalkan: “Kronik sorunlara çözüm bulunmalı”

Başkan Büyükkılıç, liseli gençlerle tecrübelerini paylaştı

Kayseri Üniversitesi, 'Sıfır Atık Belgesi' Aldı

Yunus Emre ve Ses Bayrağımız Türkçe Bilgi Şöleni düzenlendi

Kayseri’de AB standartlarında ‘Yaya Öncelikli Yol Eğitimi’ verilecek

Büyükkılıç Osman Ulubaş Fen Lisesi gençleri ile buluştu

Merkez Halk Kütüphanesi 00.00'a kadar açık

KAYMEK 2021'de 160 bin vatandaşa dokundu

Zirve Erciyes Teknopark’ın

Bünyan'da başarılı öğrencilere anlamlı ödül

Talas Belediyesi’nin kütüphanesi yeniden 7/24 açık

Başkan Büyükkılıç liselilerle tecrübelerini paylaştı

OSB’ler, mesleki eğitimin’ irtibat noktası’

Milli Eğitim Bakanlığı’na Develili Yardımcı

KAYMEK'in 0-8 yaş bebek ve çocuk ilk yardım kursu başladı

KAYÜ Öğrencilerine Sıcak Çorba

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI DERNEĞİ’NDEN KAYÜ REKTÖRÜNE ZİYARET

Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Doç. Dr. Reha Kılıçhan, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’yı ziyaret etti. Aynı zamanda ERÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı Başkanı olan Doç. Dr. Reha Kılıçhan, dernek faaliyetleri hakkında Rektör Karamustafa’ya bilgiler verdi.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Kılıçhan, önümüzdeki ayın ortalarında Kayseri Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği işbirliği ile Erciyes Üniversitesi ve Kapadokya Üniversitesi’nde 'Türkiye’de Gastronominin Geleceği: Modern Türk Mutfağı' konulu panel, ardından ise Kayseri Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin MYO’da mutfak açılışı ve uygulama; yine Türkiye Aşçılar Federasyonu, Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği, Kayseri Melikgazi Belediyesi, Kayseri Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliği ile yılsonuna doğru ise 2. Gastronomi ve Mantı Festivali düzenlenmeyi planladıklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkan ve üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti ve dünyada eşsiz lezzete sahip Türk mutfağı ve gastronomi kültürünün tüm dünyaya tanıtılmasına Kayseri Üniversitesi olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti.