KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

MELİKGAZİ MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

PALANCIOĞLU: GÜZEL İŞLER YAPIYORUZ

ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN YERLİ TOHUM MÜJDESİ

2020 GACER BUĞDAYI YILI OLACAK

KOCASİNAN'A “HOŞ GELDİN” BEBEK

BU UYGULAMA ÇOK BEĞENİLDİ

TALAS’TA KARARLAR OY BİRLİĞİ İLE

TALAS’TAN DOLU DOLU HİZMET VE YATIRIM

BÜNYAN’DA MECLİS TOPLANTISI TAMAMLANDI

ALTUN: KARARLAR HAYIRLI OLSUN

HACILAR’DA MECLİS TOPLANDI

MECLİSE ÖZDOĞAN BAŞKANLIK ETTİ 4 MADDE KARARA BAĞLANDI

YAHYALI’DA MERA YOLLARI BAKIMA ALINIYOR

ÖZTÜRK: BESİCİLERİN SORUNU GİDERİLECEK

KAYSERİ’YE İKİ PAŞA ATANDI

KOMANDO TUGAYI VE HAVA İKMALE ATAMA

ZABITA EKİPLERİ 4 GÜN BOYUNCA DENETİM YAPTI

BÜYÜKŞEHİR’DEN 7/24 BAYRAM MESAİSİ

BAŞKAN YALÇIN İLÇENİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYOR

TALAS’A ESTETİK DOKUNUŞ

MELİKGAZİ'DE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI

ÖZVERİYLE SAĞLIK İÇİN ÇALIŞTIK

MELİKGAZİ'NİN ARAÇ FİLOSU GÜÇLENİYOR

BAŞKAN PALANCIOĞLU: TOPLAM 22 ARACIMIZ HİZMETTE

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR PERSONEL İLE BAYRAMLAŞTI

BİZİM YAPTIKLARIMIZI, HAYAL BİLE EDEMİYORLAR

KOCASİNAN’DA EKİPLER 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞTI

ÇOLAKBAYRAKDAR: TEMİZLİK ÖNEMLİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN İDDİALARA CEVAP

KAMUOYUNU YANILTAN YALAN HABERLERE YASAL SÜREÇ BAŞLATTI

BAŞKAN ALTUN PERSONELİYLE BAYRAMLAŞTI

BİZ KOCA BİR AİLEYİZ

HAZİNENİN ATIL DURUMDAKİ 2,2 MİLYON METREKARE ARAZİSİ TARIMA AÇILDI

ŞAHİN: BOŞ KALAN YERLERİN HEPSİNE EKİM YAPTIK

Kayseri'de, hazinenin atıl durumdaki 2 milyon 200 bin metrekare arazisinde tarımsal üretim başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 7 pilot ilde hazineye ait atıl durumdaki araziler çiftçilerin kullanımına sunuldu. Bu iller arasında yer alan Kayseri'de, 3 milyon 300 bin metrekare arazinin, tarıma uygun olan 2 milyon 200 bin metrekaresinde ekim yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada, ilkbaharın başlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda, 7 pilot ilden biri seçilen Kayseri'de hemen hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Atıl durumdaki hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması, üretimin artırılması adına çok doğru bir yaklaşımla Milli Emlak Müdürlüğü ile ortak çalıştıklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Atıl durumda bulunan arazilere ilişkin bilgileri tüm ilçelerimize ulaştırdık ve bu arazilerde tarım yapılıp yapılamayacağı konusunda arkadaşlarımızdan görüş aldık. Gelen görüşler çerçevesinde de tahsisi yapılan yaklaşık 3 milyon 300 bin metrekarelik alanın 2 milyon 200 bin metrekaresinde tarımsal üretime başladık. Aradaki boş kalan kısımlar, arazinin mevcut yapısından dolayı tarıma müsait olmayan alanlardır. Onun dışında tüm alanlar ekildi."

- "Hiçbir alanımızı boş bırakmamak için çaba sarfediyoruz"

Kayseri'nin Türkiye'de atıl durumda bulunan hazine arazilerinden yeniden tarıma kazandırılma konusunda en şanslı il olduğunu vurgulayan Şahin, bu konudan mutluluk duyduklarını belirtti.

Şahin, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası kapsamında Kayseri'ye yaklaşık bin 20 ton buğday tohumunun gönderildiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanımızın talimatları doğrultusunda Uzunyayla'dan tutun da Yeşilhisar'a kadar boş kalan yerlerin hepsine yazlık buğday ekimi yaptık. Bununla birlikte kuru fasulye, mercimek ekimi yapıldı, bazı bölgelerde nohut ekimi yapıldı. Çok şükür, biz üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Hiçbir alanımızı boş bırakmamak için tüm ekibimizle beraber çaba sarfediyoruz."

- Bünyan'daki cezaevinin arazisine patates ekildi

Bu konuda farkındalık yaratabilmek adına Bünyan'daki cezaevinin 10 dekar arazisine patates ekimi yaptıklarına dikkati çeken Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Farkındalık yaratmak adına, 10 dönümlük de olsa biz teşkilat olarak oraya da gereken her türlü desteği vereceğiz. Elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz. Bu ülkede boş alan bırakmadan, hatta Sayın Bakanımızın da Kovid-19 süreci çerçevesinde değindiği hususlar vardı. Belki evimizin balkonundaki küçük saksılarda bile bunları yapabileceğiz. Çocuklarımıza tarımı sevdirebileceğiz. Bir saksı içerisinde belki bir çilek fidesini yetiştircekler, ondan bir meyve kopardıkları zaman haz alacaklar. Önümüzdeki süreçte onlar da belki potansiyel bir çiftçi veya bir yatırımcı olacaklar. Bunu da bizim şimdiden çocuklarımıza aşılamamız lazım. Bu konuda gereken tüm çabayı sarf ediyoruz."

- "Üreticilerin DİTAP'ta bir an önce yer almalarını istiyoruz"

Kimi vatandaşın tek yıllık yem bitkisi, kimisinin çerezlik kabak, kimisinin de ayçekirdeği ektiğini vurgulayan Şahin, bu konuda ülkenin en ufak bir sıkıntısının olmadığını, ambarlarının dolu, tarlalarının ekili olduğunu kaydetti.

Üretimle her şeyin bitmediğini, bundan sonrasında da pazarlanma ağı olduğunu ve Bakanlığın bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) üretici ile tüketiciyi ya da satıcıyı bir araya getiriyor. Bu çerçevede de Kayseri'deki üreticilerimizin bu konuya hassasiyet göstermelerini, DİTAP'ta biran önce yer almalarını ve bundan sonraki süreçte de ürettiğimiz ürünlerin DİTAP üzerinden satışının sağlanmasını istiyoruz."


Haber Kaynak : AA