KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS SEBEBİYLE VEFAT EDENLERİN SAYISI 168 OLDU

VAKA SAYISI 10 BİN 827

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM KAMPANYASINI BAŞLATTI

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATTI

COVİD-19 TRAVMASINA KARŞI MEB İKİ AYRI KILAVUZ HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin ve velilerin salgının ortaya çıkardığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün iki ayrı kılavuz hazırladığını duyurdu.

KAYSERİ’DE ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROLLER BAŞLADI

KAYSERİ’DE ARAÇ GİRİŞLERİNDEKİ KONTROLLER, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SU AÇIKLAMASI

TEMMUZ AYINA KADAR TÜM ABONELER 2019 YILI FİYAT TARİFESİNDEN SUYU KULLANABİLECEKLER

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

TOMARZA BELEDİYESİNDEN MASKE DAĞITIMI

TOMARZA’DA ‘EvdeKal’ ÇAĞRISI

UMRECİLER 1 HAFTA DAHA KARANTİNADA KALACAK

‘BİLİM KURULU’ KARARIYLA TAHLİYE İŞLEMLERİ, 1 HAFTA ÖTELENDİ

PINARBAŞI’DA GIDA YARDIMI

PINARBAŞI’DAN 65 YAŞ ÜSTÜ İLÇE SAKİNLERİNE GIDA YARDIMI

PANPET TIR FİLOSU GENÇLEŞİYOR

2020 MODEL 5 YENİ TIR’I FİLOSUNA DAHİL ETTİ

İL HIFZISSIHA KURUL KARARLARI

TİCARİ TAKSİLERE SINIRLAMA GETİRİLDİ

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI

Emeklilerimizin Ramazan ikramiyelerini 7-11 Nisan’da verilecek

GEREKSİZ STOK VE AŞIRI ALIŞVERİŞİN İSRAFA NEDEN OLACAK

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN: KAYSERİ’DE ‘KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’ YAPILDI

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, koronavirüs nedeniyle sektör temsilcilerinin dikkat etmesi gereken konular kapsamında ‘Koronavirüs tedbirleri bilgilendirme toplantısı’ düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan ve diğer sektör temsilcileri katıldı. Dünyanın diğer ülkelerinde yaşananların benzerlerini yaşamamak adına bakanlığın faaliyetlerinin devam ettiğini söyleyen Mustafa Şahin, “Bakanlığımız gıda güvenilirliği açısından tüketicinin korunmasını sağlamak amacıyla, gıdanın birincil üretiminden son tüketiciye arzına kadar, gıda hijyenine ilişkin genel kuralların kontrolünü kamudan aldığı yetki ile eksiksiz yürütmektedir. Malumunuz olduğu üzere Çin’ in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam ettiği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen korona virüs, ülkemiz içinde büyük risk oluşturmaktadır. Yaşanılan acı tecrübeler göstermiştir ki yeterli önlemi almakta geciken ülkelerde maalesef kayıplarda artış ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde benzeri olumsuzlukların yaşanmaması adına, Bakanlık olarak faaliyet alanımızda bulunan işletmelerde gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla başlatılan bir dizi önlem paketi çalışması ivedilikle hayata geçirilecektir” dedi.

Alınacak önlemler çerçevesinde bilgilendirme yapan Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İl ve ilçe müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimlerin artırılması, gıda İşletmelerinde hammadde tedariklerinde ve ürün teslimatlarında gerekli hijyen kurallarının en üst seviyede sağlanması yani örneğin karkas sevkiyatlarında stokinet veya gıda ile temas edebilir plastik poşetler kullanılması, personelin sağlıkla ilgili takiplerinin yapılması, ateşli hastalığı olanların işletmeden sağlığına kavuşana kadar uzaklaştırılması ve personelin genel hijyen kuralları açısından bilgilendirilme eğitiminin sıklaştırılması, üretim işyerlerinde hijyen bariyerlerinin yapılması, el ve vücut hijyeni için gerekli alet ve ekipmanların eksiksiz, sağlam ve çalışır durumda olduklarının kontrolü, lavabo, duvar, zemin, tavan ve üretim alet ve ekipmanlarının ve personel sosyal alanlarının dezenfeksiyon sıklığının artırılması, koruyucu tedbirler kapsamında özellikle gıda ile temas eden çalışanların eldiven, maske ve bone kullanmalarının sağlanması, üretim, dağıtım, perakende satış yerlerinde çalışanlara ve toplu tüketim yerlerinde çalışan ve müşteri kullanımına ait lavabolarda sıvı sabuna ilave olarak dezenfektan solüsyonların kullanılması, açıkta satılan gıda maddelerinin arzında hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi, gerekli özen göstermeyenlerin ürün arzına izin verilmemesi, sektörel bazda gıda işletmecileri için artırılmış hijyen kuralları konusunda Esnaf ve Sanatkar Odaları destekli bilgilendirme yapılarak, işyeri ziyaretleri düzenlenmesi, gıda konusunda sıkıntı yaşanmayacağı, gereksiz stok ve aşırı alışverişin israfa neden olacağı konusunda bilgilendirme yapılması konularında azami hassasiyet göstererek, geçirmekte olduğumuz bu zor dönemde vatandaşlarımızın yanlarında olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyunun bilgilerine sunarım.”

Alınan tedbirler dolayısıyla herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyleyen KTO Başkanı Ömer Gülsoy ise, ”Öncelikle dünyada çıkan bu salgının bir anca bitmesini diliyoruz. Sağlık Bakanlığına ve Tarım Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Önceden aldıkları önlemler ile Türkiye’de bir olumsuzluk yaşamıyoruz alınan önlemler sayesinde. Ama bu şu demek değildir ki salgın bizde yok veya gelmeyecek gibi değil. Tedbirleri almak gerekir. Bu tedbirleri gerekli şekilde yaptığımızda tüm üyelerin kendi kurum ve kuruluşlarında, işletmelerinde sağlık ve hijyen yönünden önlemleri alıyorlar. Son günlerde bu salgın yüzünden fahiş fiyatta ürün satıldığını veya vitrinlerin boşladığını, böyle bir şey yok. Olumsuz düşünmeye de gerek yok. Kayseri Ahilik kültürünü yaşayan bizim insanımız helal ve haram ölçüsünü iyi bilen ve insanlara yardımcı olmaya çalışan, ekmeğini helal taraftan kazanmaya çalışan tüm üyelerimize böyle fahiş fiyatlarda yaptığımız denetlemede böyle bir şey ile karşılaşmadık. İnsan sağlığını ön plana koyarak hassasiyet gösteren tüm üyelerimize de teşekkür ediyorum. Böyle bir olumsuzluk ile karşılaşan tüketicilerimiz var ise odalarımıza, Ticaret odamıza, Ticaret borsamıza ve il müdürlüklerimize şikayet ederler ise gerekeni yaparız. Şuana kadar hiçbir olumsuzluk ve şikayet ile karşılaşmadık. Dinimiz gereğincede temizlik imandan gelir. Bunlara dikkat ettiğimiz sürece de bu salgını kazasız belasız atlatacağız diye düşünüyorum” dedi.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan da yaptığı konuşmasında, “Bakanlıklarımızı tebrik ediyorum çok açık ve şeffaf bir şekilde açıklamalar yapılıyor. Bizde tedbirler çok önceden alındı ve bundan dolayı da her şeyin çok güzel gittiği kanaatindeyim. Zaman zaman değişik söylemler oluyor bazı yerlerde hasta olduğuna dair ama çok şükür hepimiz Türkiye genelinde ne olduğunu biliyoruz. Diğer ülkelere bakıp şükrederken de tedbiri elden bırakmamakta da fayda görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak : İHA