KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZHASEKİ, “BU MİLLETE TUZAK KURAN VESAYETÇİLERİ TOPRAĞA GÖMDÜK”

“MİLLETİMİZİN DERDİ, BAŞIMIZIN ÜSTÜNEDİR”

SAADET KAYSERİ KADIN KOLLARI’NDAN SU TASARRUFU VURGUSU

HEP BİRLİKTE TASARRUF SAĞLAMALIYIZ

ÖZER, UĞUR MUMCU'NUN SUİKASTİNİN YIL DÖNÜMÜNDE YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPTI

“DEVLETİN NAMUS BORCU 28 YILDIR ÖDENEMEDİ”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN’DAN ÖZHAKEKİ’YE KINAMA

“ÖZHASEKİ’Yİ KINIYOR VE ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

ÖZHASEKİ, EDİRNE KEŞAN’DA

"CHP BİR TARAFINI İYİ PARTİ'YE YASLIYOR, BİR TARAFINI HDP'YE YASLIYOR"

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN 40 BİN LİRALIK MEZARLIK TEPKİSİ

“FAKİRİN YAŞAMA DA ÖLMEYE DE HAKKI YOK”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN DOĞALGAZ KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ

“SARIZ VE PINARBAŞI’NIN DOĞALGAZ İLE TANIŞMASI ALLAH’A KALDI”

CHP’Lİ VEKİL ARIK UCUZ ELMA KUYRUĞUNDAKİ VATANDAŞLARLA KONUŞTU

“BU KUYRUK YOKLUK KUYRUĞU”

CHP YÖNETİMİ PAZAR YERLERİNİ GEZEREK VATANDAŞIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

“PAZAR ESNAFININ TEZGÂHLARI ÜRÜN DOLU VATANDAŞIN PAZAR ARABASI, TORBALARI BOŞ”

İYİ PARTİ’YE 162 KİŞİLİK TOPLU KATILIM

İYİ PARTİ’DE ÜYE KAYDI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARIK KAYSERİ’DE YAŞANAN İNTİHAR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“EKONOMİK KRİZ İNSANLARI ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK 'GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA OLMASIN'

MHP İl teşkilatınca susuzluk ve kuraklık üzerine çekilen video sosyal medyada ilgi gördü

“NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARI TELAFİ ETTİ, HELALLİK İSTEDİ”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın Kapadokya ve Erciyes açıklamasını hakkında, arkadaşımızın bir hatası oldu

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU KURMAYLARI İLE İSTİŞARE YAPTI

İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ASKON’DAN SAADET PARTİSİ’NE ZİYARET

SP İL BAŞKANI COŞKUN ASKON ŞUBE YÖNETİMİNİ AĞIRLADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER HACILAR BELEDİYESİ’NDE

TAMER: HACILARIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK KIRTASİYE ESNAFININ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“ACİL ÖNLEM ALINMAZSA YÜZDE 40’I KAPANACAK”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, acil önlem alınmadığı takdirde Kayseri’de faaliyet gösteren yaklaşık 300 kırtasiye esnafından yüzde 40’ının kapanacağını söyledi. Okulların kısmen açılması, üniversitelerin açılmaması nedeniyle kırtasiye esnafının ekonomik olarak tükenme noktasına geldiğini belirten Arık, bir an önce sicil affı getirilerek, esnafa faizsiz kredi verilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, okulların kısmi olarak açılması, üniversitelerin açılmaması nedeniyle zor durumda kalan kırtasiye esnafının sorunlarını gündeme taşıdı. Kayseri’de yaklaşık 300 kırtasiye esnafının faaliyet gösterdiğini belirten Arık, okulların açılması umuduyla borç harç dükkanını dolduran esnafın vadesi gelen borçlarını ödeyemediğini ifade etti. Arık, “Kırtasiye esnafımız 5’inci ve 6’ıncı ayda okulların açılacağı umuduyla vade ile mal alarak dükkanını doldurdu. Ama pandemi nedeniyle okullar ancak kısmi olarak açılabildi, üniversiteler henüz açılmadı. Doğal olarak da kırtasiye esnafının aldığı mal elinde kaldı. Mal elinde kaldı, borçların vadesi geldi. Şimdi esnafımız kara kara düşünüyor. Aylardır iş yapamayan, elindeki avucundakini de tüketen esnafımız bunu nasıl ödeyecek? Esnafa kredi verdiklerini söylüyorlar ama esnaf burada da sicile takılıyor. Ülkeyi yönetenlerin pembe tablolarla anlattığı ama gerçeklerin hiç de öyle olmadığı ekonomi nedeniyle çekini, senedini, kredi taksitini ödeyemediği için esnafın sicili bozuldu. Sicil affı çıkartılmadan verilen kredilerin esnaf için bir anlamı yok. Bunun için acilen sicil affı çıkartılarak, esnafa faizsiz kredi olanağı sağlanmalıdır. Esnafın SGK borçları yapılandırmadan öte silinmelidir. Esnaf devlete olan borçlarını yapılandırmaya kalktığı zaman karşısına tefeci faizi gibi faizler çıkıyor. Devletin faiz oranı bankaların faiz oranından daha yüksek olabilir mi? Maalesef ülkemizde durum böyle… Yıllardır ülkesine katkı sunan esnafımız bu kez devletin kendisine katkı sunmasını bekliyor. Eğer acil olarak esnafın talepleri karşılanmaz ise Kayseri’de faaliyet gösteren 300 esnaftan yüzde 40 dükkanını kapatmak zorunda kalacak. Büyük felaketler yaşanmadan yetkilerden esnafımızın sesini duymasını istiyoruz” diye konuştu.

“HEM DEVLET HEM MİLLET SOYULUYOR”

Okullarda verilen ücretsiz kitaplar konusuna da değinen Arık, devlet tarafından öğrencilere verilen ücretsiz kitapların okullarda okutulmadığını söyledi. Öğrencilerin kaynak kitap almaya yönlendirildiğini ifade eden Arık, şunları söyledi: “Sosyal devlet eğitim, sağlık gibi temel gereksinimleri nitelikli ve ücretsiz olarak sunmak zorundadır. AK Parti hükümetleri ile okullarda ücretsiz kitap dağıtımı başladı ama dağıtılan kitapların niteliği konusunda ciddi şikayetler var. Birçok veli okullarda verilen kitapların sadece müfredatı takip etmek için kullanıldığını öğretmenlerin öğrencilere yardımcı kitap aldırdığını söylüyor. Örneğin Kayseri Lisesi 12’nci sınıf öğrencilerinden bir set almaları isteniyor. Bu setin fiyatı 960 lira. Veli 960 liraya yardımcı kitap ya da kaynak kitap alacaksa devlet neden milyarlarca lira para vererek okul kitabı bastırıyor. Hem devlet hem de millet zarara uğratılırken, kimler kazanıyor? Geçmişte okul kitapları üzerinden FETÖ yapılanmasının desteklendiğini gördük. Maalesef bugün de yine okul kitapları üzerinden farklı yapıların desteklendiği konusunda ciddi şikayetler var. Tekrar ediyorum devlet çocuklara ücretsiz kitap dağıtmalıdır. Ama bu kitaplar başka kaynaklara ihtiyaç duymayacak yeterlilikte ve nitelikte olmalıdır. Bugün yaşanan kitap dağıtıyoruz denilerek niteliksiz kitaplarla hem devlet hem de milletin soyulmasıdır.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ