KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

18 YAŞ ALTI İÇİN AŞI ULAŞIM VİDEOSU

TURKOVAC'IN HATIRLATMA DOZU KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE UYGULANDI

PROF.DR. YILDIZ : “HER YIL AŞILANMAK GEREKECEK”

AKTAR HANZALA ALTUN “GRİBİN DÜŞMANI KIŞ ÇAYIDIR”  

HACILAR 'DA MAVİ OLDU

HACILAR 2. DOZ AŞILAMADA MAVİYE DÖNDÜ

ANATOMİ LABORATUVARI YENİLENDİ

SÖZÜER:“HER KADIN KENDİ MEME MUAYENESİNİ YAPMALI”

ERÜ’YE HAYIRSEVER DESTEĞİ

REKTÖR ÇALIŞ ERAGEM EKİBİNE ŞÜKRANLARINI SUNDU

AYVA’NIN MUCİZE  NİTELİĞİ’NDE Kİ  FAYDALARI….

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

BENLİ AŞI KONUSUNDA VATANDAŞTAN DESTEK İSTEDİ

REKTÖR PROF. DR. ÇALIŞ: “FAZ-3 ÇALIŞMALARI ÇOK GÜZEL GİDİYOR”  

30 GÜNLÜK TEDAVİNİN ARDINDAN 'AŞINIZI YAPTIRIN' ÇAĞRISI

SELİME TEYZE AŞI SAYESİNDE COVİD 19’ U KOLAY ATLATTI

Gürkan Ofis Mobilyaları

BÜYÜKŞEHİR, DMD HASTALIĞINA KAYITSIZ KALMADI,

ŞEHİR KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, "Dünya Duchenne Farkındalık Günü" dolayısıyla tarihi Kayseri Kalesi, Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli’ni farkındalık oluşturmak amacıyla kırmızı renk ile ışıklandırdı. Şehrin merkezi, kırmızılara bürünerek DMD'li çocuklara destek verildi.

Dünyanın dört bir yanında, her 3 bin 500 erkek çocuğundan birinde görülen, genetik geçişli kas erimesi hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofi’ye (DMD) dikkat çekmek için birçok simge eser, kırmızı ışıkla ışıklandırılıyor. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda kent merkezinde Kayseri Kalesi,  Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli’ni kırmızı renge bürüdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, farkındalık oluşturmak için şehrin merkezini kırmızılarla ışıklandırdıklarını ifade ederek, DMD'li çocuklara destek vermek amacıyla bu farkındalığa ortak olduklarını dile getirdi. Büyükkılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Duchenne Musküler Distrofi hastalığı 3 ila 5 yaşlarında ortaya çıkan, ilerleyici ve genetik bir kas hastalığı olarak biliniyor. Genetik geçişli bir kas erimesi hastalığı da diyebiliriz. DMD, çok ciddi bakım ve destek gerektiren bir hastalık. Binlerce evladımızı ve ailesini etkilemekte. Bu sebeple özellikle DMD farkındalığı için mücadele eden dünyanın birçok yerinde 7 Eylül’de kırmızılara büründü. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, farkındalık oluşturmak amacıyla şehrimizin merkezinde olan Kayseri Kalesi, Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli’ni kırmızı renk ile ışıklandırdık. DMD’li çocukların ve ailelerinin seslerini duyurmaya gayret etmek durumundayız.”

'DMD NEDİR'

DMD (Duchenne Muscular Dystrophy), genetik geçişli bir kas erimesi hastalığıdır. X kromozomunun Xp21 bölgesinde kodlanan distrofin genindeki bozukluk nedeniyle ortaya çıkar. X kromozomu kaynaklı olduğu için anneden geçer, erkek çocuklarda hastalık görülürken kız çocuklar taşıyıcı olarak hayatlarını sürdürürler. (Çok nadir de olsa DMD hastası olan kız çocukları görülmüştür.) Her DMD’li erkek çocuğunun annesi taşıyıcı olmayabilir, bazen annedeki X kromozomları sağlıklı olsa da anlık mutasyonlar sonucunda çocukta bu bozulmanın yaşandığı da bilinmektedir. Kas fonksiyonu için gerekli temel protein olan distrofinin eksikliği sonucu, kaslar giderek zayıflar. 2 -5 yaşlarında erken yorulma, merdiven, yokuş çıkarken zorlanma ile başlayan süreç; 9-11 yaş arasında yürüme kaybı ile devam eder. Bu aşamadan sonra kollarda da güçsüzlük başlar. 20’li yaşlara varmadan solunum ve kalp kaslarını da etkileyerek yaşamı tehdit eder. Yurt dışında daha ileriki yaşlarında hayatına devam eden DMD’li bireylerin bulunması, bakım koşullarının iyileştirilmesi ve hastanın sosyal hayattan kopmamasının yaşam kalitesi açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Tüm dünyanın dikkatini DMD’li hastaların yaşadığı sorunlara ve çözüm yollarına çekebilmek amacıyla her yıl 7 Eylül, 'Dünya Duchenne Farkındalık Günü' olarak ilan edildi.