KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KARANTİNAYI İHLAL EDEN 2 GURBETÇİ

KREDİ VE YURTLAR KURUMU YURDUNA YERLEŞTİRİLDİ

ERCİYES'TE DENETİMLER ARTIRILDI,

PİSTLER TURİSTLERE KALDI

YAŞLI TEYZENİN PARASINI BULAN DUYARLI VATANDAŞ

PARAYI TESLİM ETTİ

TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBEDEN YAĞLIOĞLU

GÖZYAŞLARI İÇİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

'İKİNCİ CEMRE' SUYA DÜŞTÜ

BAHAR MEVSİMİNİN HABERCİSİ OLAN CEMRENİN İKİNCİSİ SUYA DÜŞTÜ

ERCİYES'TE KAR KALINLIĞI 2 METREYE YAKLAŞTI

PİSTLER TATİLCİLERLE DOLDU

DEVASA BÜYÜKLÜKTE BLOK SÜTUN TAŞLAR

GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR

ANADOLU HARİKALAR DİYARI HAYVANAT BAHÇESİ HER AN AÇILACAKMIŞ GİBİ HAZIR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi Müdürü Burhanettin Bacak: “Hayvanların rahat edebilmeleri için gereken her ihtiyacını yaz kış demeden gideriyoruz”

GELİŞTİRDİĞİ SİSTEMLE KOCA ARABAYLA OYUNCAK GİBİ OYNADI

CEP TELEFONU İLE KONTROL ETTİĞİ ARACA DRİFT YAPTIRDI

KAYAKSEVERLER, ERCİYES'TE YOĞUNLUK OLUŞTURDU

DAĞ OTELLERİNDE DOLULUK YÜZDE 100'E ULAŞTI

BAHARIN MÜJDECİSİ 'CEMRE' HAVAYA DÜŞTÜ

İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ

KÜÇÜK PINAR'IN VATAN SEVGİSİ

12 YAŞINDAKİ PINAR, ŞEHİT EDİLEN 13 VATANDAŞ İÇİN KAR ÜZERİNE 'ÖNCE VATAN' YAZDI

ERCİYES DAĞI'NDAN ŞEHİR MERKEZİNE KAYARAK İNDİ

KAYAKÇININ 28 KİLOMETRELİK İLGİNÇ YOLCULUĞU 1 SAAT SÜRDÜ

SULTAN SAZLIĞI KUŞ CENNETİ BEYAZA BÜRÜNDÜ

KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

KAYSERİ TDP, KADES’İ TANITIYOR

619 KİŞİYE KADIN ACİL DESTEK PROGRAMI (KADES) TANITILDI

BELEŞTEPE’DE VATANDAŞLAR KARIN TADINI ÇIKARDI

POŞETİNİ TEPSİSİNİ LEĞENİNİ ALAN ‘BELEŞTEPE’YE KAYMAYA KOŞTU

Gürkan Ofis Mobilyaları

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesi'nde internet çekmediği için çocuklar, yüksek tepelere çıkarak uzaktan eğitime katılabiliyor. Havaların soğumasıyla birlikte zorlandıklarını ifade eden öğrenciler, "Uzaktan eğitim yapamıyoruz, mağduruz" diyerek yetkililerden yardım istedi.

Korona virüs salgınını önleyebilmek için alınan kararla uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenciler, tablet veya cep telefonlarıyla eğitim alabiliyor. Develi'ye bağlı Sarıkaya Mahallesi'nde ise internet çekmediği için öğrenciler internetin çektiği yüksek tepelere çıkarak derslere katılmaya çalışıyor. Havaların soğumasıyla birlikte çok zorlandıklarını aktaran öğrenciler, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi. Üniversite öğrencisi Arif Emre Kılıf, "Köyümüzde internet çekmiyor. Üniversite öğrencisi olarak pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görüyorum. Mart'tan beri internet için başvurularda bulunduk ama nedense internet köyümüze gelmedi. Biz bir çok müracaatta bulunduk. Şu anda çocuklar bahçelerden, tepelerden internete bağlanmaya çalışıyorlar, çok zor durumdalar. Biz bunu bir çok defa dile getirdik ama hiçbir şey yapılmadı köyümüzde. İnternetimizin çekmesi için bahçeye, dağa yada tepelere çıkıyoruz, evlerde internetimiz zaten çekmiyor hiçbir şeye giremiyoruz ve uzaktan eğitimden faydalanamıyoruz. Orta öğretim ve lisenin sınavları yüz yüze olacak denildi, kardeşlerim hep tedirgin oldular. Çünkü eğitim alamadılar ki yüz yüze sınava girsinler" dedi. Bir diğer köy sakini Aytekin Gezer ise, "Bu köy kuruldu kurulalı burada yaşıyorum. Köyümüzün 350-400 seçmeni var ama hiçbir yere ulaşamıyoruz. Dışarıda ne olup bittiğinden haberimiz olmuyor internet çekmediği için, köyde elimiz kolumuz bağlı duruyoruz" ifadelerini kullandı. 13 yaşındaki İbrahim İlhan da, "7. sınıfa gidiyorum, uzaktan eğitim derslerine katılamıyorum. İnternetin çekmesi için dağlara çıkıyoruz, ancak öyle girebiliyoruz derslere. Ama yarın soğuk olduğu zaman çıkamayacağız ve derslerimizden geri kalacağız. Yetkililerden bu sıkıntıyı çözmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Sarıkaya Mahalle Muhtarı Muhammed Kılıf ise yetkililerden yardımcı olmalarını isteyerek, "Köyümüzde hiçbir operatör doğru düzgün çekmiyor, çekmediği için öğrencilerimizin hepsi mağdur durumda. Şuanda bizim köyümüzde öğrencilerin durumu iyi değil. Derse çalışmaları gerekiyor ama köy içerisinde internet çekmiyor. Kaymakamımız ilgileniyor ama onun da bir yere kadar yetkisi olduğu için sıkıntımız çözülemiyor. Özel sektörlerden, operatörlerden bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizim köyümüzde internet harici bir sıkıntımız yok. Öğrenci ve öğretmenlerimiz zor durumda" dedi.

"Battaniyelerle ders çalışıyoruz"

11. Sınıf öğrencisi Elif İlhan battaniye ile ders dinlediklerini aktarırken, "Sağlık Meslek Lisesinde okuyorum. Biz Sarıkaya Köyünde yaşıyoruz, telefonlarımız çekmediği için internet üzerinden dersleri dinleyemiyoruz. Sınavlarımız başlayacak, az kaldı ama hiçbir dersten bir bilgimiz yok. O yüzden sınavlara nasıl gireceğiz bilmiyoruz, internetlerimiz çekmiyor, camlar önünde yada dağlarda, tepelerde battaniye ile ders dinlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.