KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZER, UĞUR MUMCU'NUN SUİKASTİNİN YIL DÖNÜMÜNDE YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPTI

“DEVLETİN NAMUS BORCU 28 YILDIR ÖDENEMEDİ”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN’DAN ÖZHAKEKİ’YE KINAMA

“ÖZHASEKİ’Yİ KINIYOR VE ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”

ÖZHASEKİ, EDİRNE KEŞAN’DA

"CHP BİR TARAFINI İYİ PARTİ'YE YASLIYOR, BİR TARAFINI HDP'YE YASLIYOR"

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN 40 BİN LİRALIK MEZARLIK TEPKİSİ

“FAKİRİN YAŞAMA DA ÖLMEYE DE HAKKI YOK”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN DOĞALGAZ KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ

“SARIZ VE PINARBAŞI’NIN DOĞALGAZ İLE TANIŞMASI ALLAH’A KALDI”

CHP’Lİ VEKİL ARIK UCUZ ELMA KUYRUĞUNDAKİ VATANDAŞLARLA KONUŞTU

“BU KUYRUK YOKLUK KUYRUĞU”

CHP YÖNETİMİ PAZAR YERLERİNİ GEZEREK VATANDAŞIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

“PAZAR ESNAFININ TEZGÂHLARI ÜRÜN DOLU VATANDAŞIN PAZAR ARABASI, TORBALARI BOŞ”

İYİ PARTİ’YE 162 KİŞİLİK TOPLU KATILIM

İYİ PARTİ’DE ÜYE KAYDI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARIK KAYSERİ’DE YAŞANAN İNTİHAR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“EKONOMİK KRİZ İNSANLARI ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK 'GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA OLMASIN'

MHP İl teşkilatınca susuzluk ve kuraklık üzerine çekilen video sosyal medyada ilgi gördü

“NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARI TELAFİ ETTİ, HELALLİK İSTEDİ”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın Kapadokya ve Erciyes açıklamasını hakkında, arkadaşımızın bir hatası oldu

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU KURMAYLARI İLE İSTİŞARE YAPTI

İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ASKON’DAN SAADET PARTİSİ’NE ZİYARET

SP İL BAŞKANI COŞKUN ASKON ŞUBE YÖNETİMİNİ AĞIRLADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER HACILAR BELEDİYESİ’NDE

TAMER: HACILARIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NA TEPKİ

“KONUŞANA DEĞİL KONUŞTURANA BAK”

KAYSERİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL KARAYEL YAHYALI BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İLÇEYİ GEZEN KARAYEL, ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

ATAŞ, KAHRAMANLARIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

‘UZMAN’LAR TERÖRLE MÜCADELENİN BEL KEMİĞİDİR

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, görevini kahramanca yapan sözleşmeli askeri personele yapılan adaletsizliğin önüne geçilmesi, eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve bu çerçevede yapılacak özlük haklarındaki iyileştirmelere yönelik parti olarak öneri sunduklarını söyledi. “Askerlerimiz şehit olduklarında gördükleri ilgiyi yaşarken de görmek istemektedir” diyen Ataş, önerilerinin AKP, MHP ve HDP’nin oylarıyla reddedilmesine de tepki gösterdi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Ataş, bu kez de sözleşmeli askerlerin sorunlarına değindi ve çözüm için iktidara çağrıda bulundu. Parti grubu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alan Ataş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de grup toplantısında gündeme getirdiği gibi uzman çavuş, sözleşmeli er ve erbaşların birçok sorununun bulunduğunu söyledi.

“UZMAN ÇAVUŞ, UZMAN ERBAŞ VE ERLER TERÖRLE MÜCADELENİN BEL KEMİĞİDİR”

“Uzmanlarımız şehit olduklarında gördükleri ilgiyi yaşarken de görmek istemektedir” diyen Ataş, “Uzman çavuş, uzman erbaş ve erler terörle mücadelenin bel kemiğidir. Kuzey Irak’ta, Suriye’de, sınırlarımızda yapılan kritik operasyonlarda en önde mücadele etmektedir. Ülke savunmasında kahramanca mücadele eden uzmanlarımız ne yazıktır ki birçok sorunla da mücadele etmek zorunda kalmaktadır. ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.’ deyip görevlerini kahramanca en önde ifa eden uzmanlarımızın sorunlarını görmezden gelemeyiz. Bu nedenle sözleşmeli erbaş ve erlerimizin özlük haklarındaki iyileştirmeler, yapılması gereken konular arasındadır. Nitekim özlük haklarında eşitsizlikler Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında adaletsizliğe ve huzursuzluğa sebep olmaktadır. Terörle mücadelede yer alan uzman çavuşların derece, kademe ve ek göstergelerinin eşitlik ve adalet ilkesi çerçevesinde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Uzman erbaşlar, sözleşmeyle görev yapmakta ve herhangi bir iş güvenceleri bulunmamaktadır. Güvencesi olmayan, geleceklerini göremeyen askerlerimizin moral ve motivasyonları çok etkilenmekte, askerimiz ailesi ve geleceğiyle ilgili sürekli kaygı içinde yaşamak zorunda kalmaktadır” şeklinde konuştu.

“ULUSAL GÜVENLİĞİN VE VATAN SAVUNMASININ SÖZLEŞMESİ OLMAZ”

Kritik görevlerdeki personelin sözleşmeli olmasının ulusal güvenlik açısından bir risk olduğuna dikkat çeken İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Ulusal güvenliğin ve vatan savunmasının sözleşmesi olmaz. Ayrıca, 52 yaşına gelen uzman erbaşlar sivil memurluğa geçmektedir ve uzman erbaş kadrosunda sahip oldukları haklardan da mahrum bırakılmaktadır. Ömrünün en güzel dönemini ülkemizin savunması için gözünü kırpmadan feda eden uzman erbaşlarımızı emekliliklerinde rahat ettirmek devletimizin hem borcu hem de görevidir. Yirmi beş yıl görev yapan bir uzman çavuşun yirmi iki yılı şarkta, evini dahi götüremediği üs bölgelerinde geçmektedir. Diğer askerî personelden, muvazzaf askerlerden farklı olarak sınırlı bir doğu görev süresi de bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki uzman erbaşların da aileleri vardır. Bu nedenle şark görev süreleri ve tayin yönetmeliği düzenlenmelidir.” dedi.

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER BEKLENİYOR”

Uzmanların orduevlerine girememesinin de bir diğer sorun olduğunu anlatan Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi, “Bu sorunu çözmek için uzman erbaş misafirhaneleri yapılmaya başlanmıştır, ancak misafirhanelerin sayısı yeterli değildir, tüm illerde yapılmalıdır. Uzman erbaş misafirhanelerinin yapımına özellikle terör bölgesindeki illerde öncelik verilmelidir. Bir yıllık uzman çavuş ile yirmi yıllık uzman çavuş aynı maaşı almaktadır. Ayrıca, sözleşmeli askerlerimizin 4/C kapsamında sigortalı gözükmesi, bu sigortaların tek taraflı feshedilmesi en temel mağduriyetlerinden biridir. Öte yandan, sözleşme süreleri dolan sözleşmeli erlerden başarılı olanların uzman erbaşlığa geçirilmesi sağlanmalıdır. Uzmanlarımızın izin ve tayin yönetmelikleri olmadığı gibi, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği Hastalıklar Çizelgesi’nde de isimleri yoktur. Hastalananların meslekten atıldıklarını belirten uzmanlarımız var. Sözleşmeli olduklarından dolayı meslekten atılan, atılmayla ilgili sürekli baskı ve mobbinge maruz kaldığını belirten uzman çavuşlarımız var. Ülkemiz için kahramanca mücadele eden uzman çavuş, uzman erbaş ve erlerimiz geçici değil, kalıcı çözümler bekliyor. Kalıcı çözümleri getirmek için bir araştırma komisyonu kurulması teklifimize destek bekliyoruz. Her fırsatta hakları ödenemez dediğimiz ama haklarını bir türlü vermediğimiz kahramanlarımıza hak ettikleri hakları vermemiz gerekir.”

“SAMİMİYSENİZ HER PARTİDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Ülkemizin güvenliği için yürütülen operasyonlarda şehit olan askerlerin büyük çoğunluğunun uzman çavuş ve sözleşmeli er ve erbaşlardan oluştuğunu dile getiren İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Eğer bu konuda samimiysek, bu askerlerimize gerekli hakları vermek adına kuracağımız bu komisyona her partiden destek bekliyoruz” dedi. Ancak İYİ Parti’nin bu yöndeki grup önerisi AKP, MHP ve HDP oyları ile reddedildi.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ