KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


VELİ ALTINKAYA


YARGITAYA 2 SUÇ DUYURUSU

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA - Tekrar Yazıları


İl Genel Meclisi’nin MHP’li üyelerinden Avukat İsmihan Gülser Üçok, son aylarda genel kurulda yaptığı çıkışlarla dikkat çekiyor.

İl genel meclislerinde de tıpkı TBMM’de olduğu gibi farklı denetim yolları var... Bunlardan biri de sözlü ve yazılı gensoru... Üçok İGM başkanlığına verdiği yazılı soru önergelerinin bir bölümünü yargıya intikal ettirmiş. Sonucu ne olur bilemem ama bir iş yargıya intikal ederse en azından sonuçlanıncaya kadar can sıkar.

Dün ikindi vaktinde İsmihan Hanım’la kısa bir telefon görüşmesi yaptık.”Veli Bey İdare ile ilgili iki konuyu yargıya resmen taşıdım” dedi...

Geçtiğimiz hafta yaptığımız görüşmede, İl Daimi Encümeni’nin daha önce kaymakam lojmanları ile ilgili aldığı kararı eleştirerek, “Köylü hizmet bekliyor. Bizim Encümen kaymakam lojmanlarının tamir, bakım ve onarımı için 400 bin lira para ayırıyor. Kaymakamlarımızın en iyi lojmanlarda oturmasını bende isterim. Ancak, bunun parasını köylüye hizmet ödeneğinden değil Ankara’dan, genel bütçeden getirtmemiz lazım. Biz bu parayla iki köyün kanalizasyonunu, kilitli parkesini, yolunu, okulunu yapmalıyız. Kaldıki böyle bir ödenek ayrılması kanuna da aykırı” demişti...

Üçok daha önce il Genel Meclisi Başkanlığı’na verdiği bir soru önergesinde de Valilik Makamı emrinde (Özel Kalemde) ne kadar aracın bulunduğunu sormuştu. Soru önergesine nasıl bir cevap aldığını doğrusu bilmiyorum. Ancak, 8 makam-hizmete mahsus aracın bulunduğunu ve bunun da Taşıt Kanunu ve Tasarruf Genelgesi’ne aykırı olduğunu iddia ediyor.

Bu iki gerekçeyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına iki ayrı suç duyurusunda bulunmuş...

Bu suç duyurusunun sonucundan ne çıkar bilemem. Ama can sıkacağı kesin. İl Daimi Encümenin başkanı olan Sayın Vali ile birlikte seçilmiş 5 İGM üyesi ve galiba 4 ya da 5 de Özel İdare’den daire başkanı bu Kurul’da üyeler... Suç duyurusu Kurul üyelerinin tamamına yönelik. Sayın Vali nedeniyle suç duyurusu yerel savcılığa değil, Yargıtay Savcılığına yapılmış...

Özel İdare’nin “olurla” Valilik Özel Kalem Müdürlüğü emrine tahsis ettiği araçlarla ilgili konu doğrudan Sayın Vali’nin kullandığı makam aracı ile ilgili değil. Taşıt Kanunu illerde sadece Valilere makam aracı tahsis ediyor. Diğer görev sahiplerinin hizmet araçları var. Sanıyorum buradaki sıkıntı araç sayısından kaynaklanıyor olsa gerek... Hep birlikte bekleyip görelim, bu suç duyurusundan ne çıkacak.

 

KAPADOKYA VE KAYSERİ TURİZMİ

Kapadokya dünyanın tanıdığı bir turizm bölgesi. Yıllar önce Erciyes’in oluşturduğu peri bacaları ve diğer güzellikler Nevşehir’i önemli bir turizm bölgesi yaptı... Nevşehir’e gelen turistlerin önemli bir bölümü Kayseri üzerinden ziyaretlerini gerçekleştiriyor.

Özellikle Erciyes Projesinin topyekün hayata geçmesi ile birlikte Kayseri’nin tarihi değerlerini de Kapadokya ile entegre ederek bölgemizin turizmin cazibe noktalarından biri haline getirebiliriz. Kapadokya ile ilgili son bir ayda yapılan iki çalıştayı bu açıdan da önemsiyorum.

Gürkan Ofis Mobilyaları