KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


TALAS ÖĞRETMENEVİ

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA - Tekrar Yazıları


Talas’ın hakim yerinde bir öğretmenevi vardı. Burası kaç yıldır öğretmenevi bilmiyorum, ama 40 yıldır Kayseri’deyim bu öğretmenevine üç kez gittim.

Talas’ın şehre hakim bir yerinde, sadece öğretmen ve emeklilerinin değil, diğer vatandaşların da rahatlıkla gelebildiği uygun fiyata çay içip yemek yiyebildiği bir mekandı Talas Öğretmenevi...

Bir süre önce öğretmenevinin müdavimlerinden birkaç dostum dert yanarak, “Veli Bey her şeyi yazıp çiziyorsunuz Talas Öğretmenevi’nin elimizden alınışına adeta kulak tıkadınız. Burayı zenginlere satıp villa yaptıracaklar” mealinde serzenişte bulundular.

Konuyu genel olarak takip etmiş, ancak detaylandırmamıştım. Bu serzenişler üzerine üç ay kadar önce söz konusu yerin mülkiyetini elinde bulunduran İl Özel İdaresi’nin Genel Sekreteri Mustafa Atsız’ı aradım... Atsız’la görüşmemizin üzerinden üç ay geçti. Hatırladığım kadarı ile şunları söyledi:

“Burası hayırsever tarafından Özel İdare’ye bağışlanmış. Burada da adını taşıyan küçük bir okul var. Milli Eğitim bir süre sonra okulu kapatarak burayı Öğretmenevi haline getirmiş. Hayırseverin adının yaşaması noktasında bazı sıkıntılar oldu. Biz de aldığımız bir kararla tahsisi kaldırdık. Belediye ile yapacağımız görüşmelere bağlı olarak burayı kanun çerçevesinde ihaleye çıkartarak satacağız ve elde ettiğimiz gelirle de yine Talas’ın içinde hayırseverin adını taşıyan bir okul yaptırarak Milli Eğitim’e bağışlayacağız... Yani burayı yine eğitimin hizmetine sunacağız...”

Bir kısmı eğitimci, bir kısmı kamuda görevli ya da esnaf olup da öğretmenevinin müdavimi olan bazı dostlarımız arayarak “Aradan şu kadar zaman geçti, hala burayla ilgili bir işlem yapılmadı. Bari bu yaz dönemini öğretmenler burada geçirseydi” diyorlar...

Bir süre önce Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi olarak mersin’e gitmiştim. Hareketimden önce Mersin Suphi Öner Öğretmenevi’nde kalacağım söylendi. İçimden “Eyvah koca Mersin’de otel yok muydu da bizi burada ağırlayacaklar” diye geçirdim. Hatta arkadaşlarımızın bir bölümü otelde kalıyordu, biz ise Öğretmenevi’nde. İçeri girince gördüm ki en az 4 yıldızlı otel mesabesinde bir öğretmenevi. Hatta biraz kamu mantığıyla işletmeseniz beş yıldızlı da diyeceğim...

Ülkemizde öğretmenevleri hep sıkıntılı... Mülkiyetleri problemli... İşletmelerinde sıkıntı var vs...

Oysa fiyatlarının hiçte ucuz olduğunu sanmam. Nitekim Mersin’e giden Giresun Cemiyet Başkanı ve 4 arkadaşını geç saatte bizim şehir içindeki öğretmenevinde konuk ettiğimde 3 yıldızlı otel parası kadar ücret ödedik.

Gelelim tekrar Talas’a... Özel İdare bu yöndeki kararını yeniden gözden geçiremez mi? Geçiremezse niye? Elbette hayırsever şartlı bağış yapmıştır ve adı mutlaka yaşatılmalıdır... Hayırseverin adı bu öğretmenevine de verilebilir. Benzeri bir maksatla burası Milli Eğitim olmasa da Özel İdare tarafından da ciddi ciddi kirası alınarak da işletilebilir...

Her halde yeni Vali göreve başladığında önüne gelecek konulardan biri de bu olacak...

 

KTO’NUN MÜFETTİŞİ

Bir süre önce KTO’da üç ayı aşkın süredir çalışma yapan müfettişin raporunu yazdığı yolunda bilgiler gelmişti. Doğru, müfettiş raporu yazmış, ancak, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na henüz vermemişti. Müfettiş raporunu haftabaşında tamamlayarak ilgili yerlere sunmuş. Sanıyorum raporun bir nüshası Bakan Yazıcı’nın önüne de gitti.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bu sorunun cevabı cenahlara göre değişiyor. Bir grup rapordan bir şey çıkmayacağını söylerken, diğer grup ise tüm gelişmeleri sonuna kadar takip etmekte ısrarlı. Hatta bu işi “özel meselesi” haline dahi getirenler bile var.

KTO çevresinde ve karşı cenahta raporun detaylarını merak edenlerde haylice fazla. Doğrusu bende merak ediyorum. Üç aylık incelemenin sonrasında raporda bazı hususların mutlaka altının çizileceğine inanıyorum. Hatta bazı özel konuları idari taraf bir yana adli takibata da uğraması muhtemel...

Muhtemel ki ramazandan sonra Kayseri bir sürede olsa bu konuyu konuşacak. Bakalım hangi derinlikte ve ne kadar konuşacağız.

 

MELİKGAZİ KAYMAKAMI

Melikgazi Kaymakamı Nusret Dirim’in tayini Keçiören’e çıkmış. Melikgazi’ye de Kadıköy Kaymakamı geliyormuş. Hayırlı olsun. Kamu görevi böyledir. Bir oradasınız, bir burada... Nusret Dirim çok ön plana çıkmayan halim selim yapısıyla tanınan bir idareci idi. Geçen yılki bir kararnamede sağlam bir kaynaktan adını Vali olacaklar arasında duymuştum. Sanırım son hamle yarım kaldı ve o kararnamede yer alamadı. Son Valiler Kararnamesi’nde de “Acaba bir yer olur mu?” diye bekleyen kaymakamlardandı. Olmadı... Keçiören Ankara’nın önemli bir ilçesi... Nusret Bey’e yeni görevinde başarılar dileyelim. Dört kaymakamın daha tayini çıkmış. Diğerlerini tanımam, ancak Bünyan kaymakamını gayretli çalışmaları ile biliyorum. Kadıköy’den gelecek kaymakama da hoş geldin demek düşer.

Gürkan Ofis Mobilyaları