KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


?SUÇ İSNAT ETMENİN´ İBRETLİK KARARLARI

Gündem - Veli Altınkaya


Cumhur İttifakı AK Parti Ankara Adayı Mehmet Özhaseki´nin avukatı Mehmet Savruk önceki gün bir açıklama yaptı. Savruk açıklamasında, ceza hukukumuzun en temel ve evrensel hükümlerinden biri olan, ?Suç isnat etmek, suçtur´ hükmünü Özhaseki odaklı ihlal eden kişilere karşı açılmış davalardan ve yeni açtığı iki tazminat davasından bahsediyor.

Özhaseki´nin avukatı CHP´li vekiller Gürsel Tekin ve Veli Ağbaba hakkında 50´şer bin liralık ayrı ayrı tazminat davası açmış. Bu iki isme vekillikleri nedeniyle ceza davası açılamıyor... Ancak Savruk´un açıklamasında bir şey dikkatimi çekti. O da kamuoyunun hiç tanımadığı bazı isimlerin Özhaseki´ye özellikle de ?FETÖ odaklı suç isnatları´ nedeniyle cezaya çarptırılmaları...

Biri avukat olmak üzere şu ana kadar 4 isim Özhaseki´ye yönelik muhtemelen sosyal medya hesaplarından yaptıkları ?sorumsuz paylaşımlar´ nedeniyle asliye ceza mahkemelerince cezalandırılmış. Aslında bu mahkeme kararlarının herkese ders olması lazım. Zira, özellikle benim ?sorumsuz medya´ dediğim sosyal medya hesaplarında aklına gelenleri yazanlar, sevmediklerine orta yerde kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmadan iftira, hakaret  vs. gibi suç isnat edenler bu kararlardan ders çıkartmalı...

Doğrusu ilgili tarafların tamamı bir yılın üzerinde ceza almışlar. Tehir edilen, paraya çevrilen cezalar

var. Ama, mahkeme sizin ?kötü niyetli´ olduğunuza inanırsa cezanızı tehir etmeyip infazına da vesile olabilir...

Savruk´un açıklamasını özellikle sosyal medyada ?suç isnat etmeye´ meraklı olanlar ibret alsın diye, noktasına- virgülüne dokunmadan aynen aktarıyorum:

?Yerel seçim tarihinin yaklaştığı son günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Mehmet Özhaseki hakkında, onun şeref ve haysiyetine yönelik tahkir ve tezyif edici isnat ve iftiraların yoğunlaşmış bulunduğu bilinen bir olgudur.

Fetö davasından yargılanan bazı şahıslar, yargı süreci içerisindeki beyanlarında ? Mehmet Özhaseki´ nin talimatı ile bu suç örgütüne yardımda bulunduklarını, hatta kendilerini A.B.D´ ye Mehmet Özhaseki?nin götürdüğünü´ söyledikleri bilinmektedir.

Hemen ifade edelim ki, mahkeme huzurunda, bu suçtan dolayı yargılanan şahıslar tarafından verilen bu beyanlar, kendileri hakkında isnat edilen suçların cezasından kurtulmak veya etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak amacına yönelik bulunduğu açıktır. Yalan ve iftiraya dayanan bu  iddiaların, sistematik bir şekilde FETÖ´ye ait medya gruplarında yer alması, Pensilvanya´ dan gelen talimat doğrultusunda, toplumun önde gelen isimlere bulaştırma emelinden kaynaklandığını da göstermektedir.

O kadar ki, bu grup sanıklar, aynı suçtan ifade vermeye götürülen bazı şahıslara ? Mehmet Özhaseki´nin zorlaması ile bu örgüte yardımda bulunduk şeklinde ifade verirseniz beraat edersiniz? gibi telkinde bulundukları da bir vakıadır. Bu konuda elimizde belgeler bulunmaktadır.

İşte, FETÖ davasından yargılanan bazı sanıkların, bu asılsız ve belli bir amaca yönelik beyanlarından hareketle, bir kısım insanların müvekkilim sayın Mehmet Özhaseki hakkında devamlı bir şekilde, yazılı ve görsel  basında veya internet ortamında iftira ve hakarette bulunmuşlar ve halen bulunmaktadırlar.

Bu cümleden olmak üzere, yerel seçimlerin çok yaklaştığı şu günlerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Sayın Mehmet Özhaseki hakkında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı açıklamalarda ?FETÖ´nün Kayseri´ de bir numaralı başı Özhaseki´ dir´ şeklinde, son derece talihsiz , çok ağır ve dayanılması gayri kabil iftira ve hakaretlere yer vermiş, aynı zamanda suç işlemiştir. Keza, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de benzer nitelikte asılsız ve yalan beyanların sahibi olmuştur. Her iki şahıs da, milletvekili olup, dokunulmazlık zırhına büründükleri için, şimdilik haklarında cezai işlem ifasına gidilememiştir. Ancak her ikisi hakkında da bu gün ayrı ayrı 50´şer bin liralık manevi tazminat davaları tarafımızdan ikame edilmiştir.

Bu bağlamda belirtelim ki, bu güne kadar bu tür beyanlarda veya internet ortamında paylaşımda bulunanlar hakkında cezai takip derhal başlatılmış ve önemli bir kısmı da sonuçlandırılmıştır. Nitekim,

1-?Milleti Pensilvanya´ya götürüp herkes içeri girerken kendi aradan sıyrılan bir adamdan ahsediyoruz? şeklinde paylaşımda bulunan bir avukat hakkında verilen Kayseri 13. Asliye Ceza Mahkemesi´nin 2018/ 487 E. Sayılı kararı ile sanık hakkında, neticeten 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verilmiş, HAGB, erteleme veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine, lehine olabilecek sair hükümlerin uygulanmasına yer olmadığına hükmedilmiştir.

2- ?Fetönün Kayseri Temsilcisi olduğunu ne çabuk unutmuş? şeklinde paylaşımda bulunan Osman Nuri Ataman, Kayseri 10. Asliye Ceza Mahkemesi´nin 2018/ 343 E. Sayılı kararı ile, ?FETÖ´nün Kayseri abisi Milletvekili Mehmet Özhaseki? diye paylaşım yapan Fatih Sökmen, Kayseri 8. Asliye Ceza Mahkemesi´nin 2016/ 852 E. Sayılı kararı ile, ?Baş FETÖ´cü? şeklinde paylaşımda bulunan Ali Murteza Sağlam, Kayseri 9. Asliye Ceza Mahkemesi´nin 2017/ 456 E. Sayılı kararı ile ve benzer paylaşımlarda bulunan Ayten Çolakoğlu isimli bir şahıs ise, Kayseri 6. Asliye Ceza Mahkemesi´nin 2018/189 E. Sayılı kararları ile haklarında mahkumiyet kararları verilmiş olup, kararlar kesinleşmiştir. Bu yönde paylaşımda bulunan bazı şahıslar hakkında da, kamu davaları devam etmektedir.

Sayın Mehmet Özhaseki Belediye Başkanlığı döneminde siyasi dokunulmazlığı bulunmadığı halde, tek bir suç isnadı ile dahi yargı önüne getirilmemiştir. 23 yıl gibi uzun bir süredir Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş, çok büyük hizmet ve başarılara imza atmış, belediyenin menfaatlerini korumada azami titizliği göstermiş, birilerinin istismarına açık olabilecek hiçbir davranış biçimi sergilememiştir. Müvekkilim sayın Mehmet Özhaseki´nin yaptığı büyük hizmetleri ile akıl almaz icraatları ile anılması gerekirken son dönemlerin en tehlikeli, en sinsi, kan döken bir terör örgütü ile irtibatlandırması ve bu yönde beyan ve paylaşımlarda bulunulması en basit bir ifade ile vicdansızlık, insafsızlık ve izansızlık örneğidir.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, çamur at izi kalsın mantığı ile karalamaya çalışanlar, onun siyasi zeminde yükselişini engelleme çabası gösterenler, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan yalana çanak tutup insanlık suçu işleyenler hakkında, gereken yasal işlemler derhal yerine getirilecek ve bu yönde sayın kamu oyu bilgilendirilecektir...?