KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


İDRİS YAVUZ


SİYASETTE DÜRÜSTLÜK ŞARTTIR

YAVUZCA - İdris YAVUZ


Bir insan hata yapınca özür dilemelidir. Bu özellik kişiyi erdemli hale getirir ve saygınlığını arttırır. Kişi ya olduğu gibi görünmeli ya da göründüğü gibi olmalıdır. Yalanın ve yalancının kusuru bağışlanmaz

Siyasette hiç “Yoğurdum karadır” diyeni gördünüz mü? Onlar sürekli mazeret üretmeye ve başkalarını suçlamaya çalışır ve hatayı başkalarında arar. Aslında hatayı kabul etmek olgunluğun işaretidir. Burada lider sultası varsa, kişi vicdanıyla cüzdanı arasında sıkışır kalır. Bu hep böyle olmuyor mu?

Dürüst insan, gerçekleri gördüğü anda yanlışlara asla göz yummaz. Azimle yeni çözüm yollarını arar ve bulur. Hayatı ve mücadeleyi sever. İnandığı konularda asla taviz vermez ve pireyi deve yapmaz.

Bu günkü siyasi aktörler genelde, sorunlardan kaçıp bu yolu kurtuluş olarak kabul etmektedir. Onlar, yanlışı yanlışla düzelmeyi tercih ederler. Bir kez ağacın içine kurt düşmeye görsün, her gün içini eritir, özünü bitirir. Bu pişmanlığın hiç kimseye yararı olmaz.

Aslında her yeni gün, yeni bir başlangıçtır. Zorluklarla savaşmak gerekir. Yalnız doğru şeyler için, doğru yerde mücadele etmek gerekir.

Siyasette kazanmak için kandırma, savsaklama, suçlama, kusur ve mazeret arama olmamalıdır. Gerçeği gizlemek ‘su üstüne kalemle yazı yazmak’ gibidir. Bu, tutarlı ve doğru bir yol değildir.

Politikacı, dürüst ve samimi olmalıdır. Haksızlığa, rüşvete, sahtekârlığa tevessül etmeden, tüyü bitmemiş yetimin hakkına sahip çıkmalı ve laf üretmekten vazgeçmelidir.

Vatanını, milletini, devletini seven her insan, sorumluluklarını bilen Müslüman olarak “Komşusu aç iken kendisi tok yatan kimse bizden değildir” diyen bir peygamberin koyduğu kuralları bir kez düşünmemiz yeterli olacaktır.

Siyasetçi, mütevazı, hoşgörülü, gurur ve kibirden uzak, eleştirilere açık olmalıdır. Geldiği yeri unutmamalı, verdiği sözü namus, milletine ve devletine hizmeti ibadet saymalı, sorumluluğunu samimi olarak yerine getirmelidir

Bu nedenle siyasette dürüstlük şarttır. Sosyal medyada, TV ekranlarında, milletin gözünün damarına baka baka yalan ve mazeret üretenleri bu millet asla affetmeyecektir.

Gürkan Ofis Mobilyaları