KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


SAMİ DAYANGAÇ


SAĞLIKTA GARİPLİK

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Ülkemiz ve şehrimiz, tüm dünyada olduğu gibi bir hastalıkla pençeleşiyor. Dünya genelinde milyonlar, ülke genelinde binler ve şehrimizde yüzlerce insanı bu hastalıktan kaybettik.

Hastalık ilk çıktığında yoğun şekilde maske ve mesafeye odaklandık. Aşı yoktu ve insanlar çaresizdi. Çözüm olarak maske akla geldi. Çok yüksek bedeller ödenerek insanlar maske aldı. Şimdi 15-20 liraya satılan bir kutu maskeye 300-400 liralar ödendi. Kolonya nasıl da fahiş fiyatlara satıldı hatırlayın. Elbette fırsatçılara gün doğmuştu ne yazık ki.

Devletimiz bu hususta geç de olsa tedbir aldı, maskeleri eczanelerden ücretsiz verdi, şimdi her yerden alınabiliniyor.

Okulların açılması, düğün, restoran ve cafe gibi insanların toplu bulunduğu yerlerde ne yazık ki maske ve mesafe ortadan kalktı. Bu durumda yapılması gereken ne var derseniz hemen arz edelim.

Bu hastalıkla ilgilenmesi, mücadeleyi koordine etmesi gereken il ve ilçe sağlık müdürlükleri. Gidip okullarda maske ve aşıyı anlatmaları, gençlere görsellerle hastalığı göstermeleri gerekmez mi? Okul önlerinde yığılı bekleyen veliler uyarılamaz mı?

İnsanların toplu bulundukları alanlarda bir yetkili açıklama, uyarı yapamaz mı?

Kazancılar Çarşısı diye bilinen alan sarraf ve kuyumcuların çarşısı. Yaz döneminde çok yoğun olur, ya şimdi? Kazancılar Çarşısı ekonomik olarak üst tabakadır. Mal mülk nedeniyle de canları tatlıdır. O bölgede esnaf ziyaretleri sizce doğru mu?

Pandeminin en fazla görüldüğü alanlar seçilip il ve ilçe sağlık müdürleri, yardımcıları, başkanları buralara yoğunlaşmaları gerekmez mi? Yapılanlara bakınca görülüyor ki Diyanet İşleri’nin suya sabuna dokunmayan hutbeleri gibi göstermelik işler. Böyle mi bitecek bu hastalık?

Belediyeler sırayla kurslar açıyor, çok yoğun talep ve ilgi var. Belediyelerden gelen haber ve resimler yoğunluğu gösteriyor. İşte maske ve özellikle aşı konusunda çalışılması gereken bir yer değil mi? Bir sarraf esnafının aşıya ikna edilmesi haber oluyorsa İl Sağlık Müdürlüğü’nü tebrik etmeliyiz.

 

Mış… Muş…

___İlimizde önemli bir göreve gelen ve müdürlük geçmişi olmayan müfettişin bir süre sonra başkentte görevlendirileceği konuşuluyormuş.

___Belediyelerin açtığı kurslara ve konservatuara beklenenin üzerinde çok talep varmış.

Gürkan Ofis Mobilyaları