KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


POKÜSÇÜ ALİ

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


Bugün yine YHT konusunu yazacaktım, ama Öğretmenler Günü için bir gün ara verelim o konuya. İzninizle de ilkokul müdürüm ‘Poküsçü Ali’den bahsedeyim size.

‘Poküsçü’ deyince aklınıza ne geliyor? Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde böyle bir kelime yok. Düz mantıkla, hepimizde ‘poküsçü’nün boks yapan, boksçu anlamına geldiği kanaati oluşmaz mı?

Sanırım öyle...

‘Poküsçü Ali’ lakaplı Ali Uzunlu bizim ilkokulun müdürüydü. Ali Hoca köylümüzdü. Sarız Yalak İlkokulu’na başladığımız 60’lı yıllarda okul müdürlüğü yapıyordu. Köyde herkes Ali Hoca’ya ‘Poküsçü Ali’ derdi.

‘Uzunlu’ soyadını taşıyan aile fertleri o yıllarda genellikle CHP’li olarak bilinirdi. Nüfusu 4 binleri bulmasına rağmen Yalak (Yeşilkent) henüz belediye olmamıştı. 1973’de belediye oldu ve ilk belediye başkanı da 9 Aralık 1973’de seçilen Rahmetli Hasan Amca’ydı. ‘Şaraplı’ lakaplı Hasan Amca (Özer) zeki, çalışkan, kendi tabiriyle ‘feleğin çemberinden geçmiş’ güzel bir insandı. Allah rahmet eylesin; Hasan Amca ile daha sonra akraba da olduk. Merhum, abimin kayınpederi olur.

‘Köy yerinde’ muhtarlık veya belediye seçimleri hep sıkıntılı geçer. Bizim ilkokulu okuduğumuz yıllarda belediye değil, muhtarlık seçimleri vardı. Genellikle iki aday çıkardı. Biri daha çok ‘Uzunlular’ dediğimiz ‘Poküsçü Ali’ Hoca’nın sülalesinden veya onların diğer kabilelerle (Ziyadlar, Çöttüler gibi) oluşturduğu ittifakların CHP destekli adayı, diğeri ise Hössüyün Çavuşlar, Omarkaali, Süloler gibi ailelerin desteklediği AP’nin adayı idi.

Köyün gençleri bilmez, yeri gelmişken kayda geçsin diye ilk belediye başkanımız Hasan Amca ile ilgili bir anekdot anlatıp tekrar ‘Poküsçü Ali’ye  döneyim.

Dedim ya, ilk belediyenin kuruluşu 1973... Köy ikiye bölünmüş bir taraf CHP, diğer taraf AP destekli aday çıkartmış. Hasan Amca da belli ki bazı ailelerle kulis yapmış kazanacağına inanıyor; ama neredeyse ortada parti kalmamış. Zira iki büyük parti var, biri CHP, diğeri AP, bu iki partiyi de diğer adaylar ve kabileler adeta ‘parsellemiş’ . Merhum bir ara ‘kazaya’, yani ilçeye (Sarız’a) gitmiş. Bakmış bir parti tabelası. Üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi yazıyor. Diğer iki aday CHP ve AP’ den olacağı için, ‘Ben de bu partiden aday olayım’ demiş.

Hasan Amca seçimleri kazandı ve Yalak’ın ilk belediye başkanı oldu. MHP’nin de Türkiye’deki ilk belediye başkanıydı. Rahmetli Türkeş, bu cihetle kendisini çok sever ve ilgilenirdi. Bir not daha aktarıp bu faslı kapatalım.

1970’li yılların sonu ile 1980’li yılların başında Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, daha sonra kurulan Kayseri ve Ankara Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin başkanlığını yapan, MHP’nin 1994 Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 1995 1. sıra milletvekili adayı merhum Durdu Özer, Hasan Amca’nın büyük oğluydu...

Allah cümle geçmişlerimize rahmet eylesin.

‘Poküsçü Ali’ Hoca’yı yazmak için oturduğum bilgisayarın başında nasipmiş Hasan Amca merhumu da anmış olduk.

Niye işi siyasete getirdim. Çocukluk işte, evlerde seçim öncesi ‘kim kime oy verir?’ diye 99’luk tespihler çekilirdi. Biz de aynı odada olduğumuz için, ister istemez çekilen tespihlerde köydeki kimin bize siyaseten yakın, kimin uzak olduğunu konuşmalardan anlıyorduk.

Okula başlamadan önce ‘Poküsçü Ali’nin müdür olduğunu ve ‘Uzunlular’a mensupluğunu biliyorduk. Tabi çocukluk refleksi ile lakabındaki ‘Poküsçü’den de mülhem, merhum hocamızla ilgili olumsuz bir algıya sahiptik...

‘Poküsçü Ali’ yaramazlık yapan çocukların ‘duluğuna duluğu’na ‘şaplak’ vururdu... Yüzümüze tokat atardı yani. Durup dururken yapmazdı bunu Hocam... Ziya Paşa’nın dediği gibi ‘Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ dönemiydi o tarihler.

Bugün bir öğretmen öğrencinin ‘duluğuna duluğuna poküs vuracak’ öyle mi? Vallahi Divan-ı Harp’te asarlar. Buna da bizim gazeteciler vesile olur.

Ben de merhum Ali Uzunlu Hocamın epeyce dayağını yedim. Dayağı yedikten sonra dedeme, babama, anama şikayet de edemezdim. Edersem, ‘Yine ne yaramazlık yaptın da Ali Hoca dövdü? ’ derlerdi. Bir dayak da evde yeme ihtimali vardı zira.

Allah rahmet eylesin güzel bir insandı, iyi bir eğitimciydi ‘Poküsçü Ali’ Hocam... Diğer hocalarımız da öyle. Korkardık, ama tüm hocalarımıza saygı duyardık. Onlar gibi olmak ister, örnek alırdık hepsini.

Tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum…

 

KULİS BULVARI

DUA ALACAK ÖRNEK BİR HİZMET

Kayseri, önemli bir sağlık merkezi. Kayserinin ilçe ve köyleri ile çevre vilayetlerden hemen her gün yüzlerce insan şifa bulmak için şehre geliyor. ERÜ Hastanesi’ne gidin dışarıda mahsun mahsun oturan garipleri görürsünüz. Hastasının yanında refakatçi kalamayan, gidecek bir yeri de olmayan garipler bunlar. Bir kısmının aracı yok. Bir kısmı da aracın içinde yatıyor. İşte bunlar için Başkan Büyükkılıç dua alacak bir tesisin temelini attı. Hasta Yakınları Misafirhanesi... Erciyes Üniversitesi’nin tam karşısına bin 488 m2’lik bir alana ‘otel konforunda’ yapılacak misafirhane 25 yataklı. Tesiste sosyal donatılar da olacak. Hastasına şifa bekleyen insanların ruh halini hepimiz biliriz. Böyle bir ruh hali içerisinde kalacak yeri olmayan insanlara sıcak bir yatak ve sıcak bir çorba ikram etmek Kayserilinin şiarındandır. Eline sağlık Memduh Başkan, dua alıp örnek oldun.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Virüs Türkiye genelinde olduğu gibi şehrimizde de yayılımını artıyormuş.

00-ERÜ’nün yerli ve milli aşısında Faz-1 denemeleri başarıyla sonuçlanmış.

00- YHT’nin kredi sözleşmesi Hazine Bakanlığı’nın onayını bekliyormuş.

00-OSB’nin mali genel kurulu salgın nedeniyle mayısa ertelenmiş.

00- Başkan Büyükkılıç, Hasta Yakınları Misafirhanesi’nin temelini atarak dua alan bir projeyle daha örnek olmuş.

00- AK Parti Yeni Başkanlık Divanı ilk toplantısını yapmış.

00- İYİ Parti Kayseri Teşkilatı’nda da istifalar başlamış.

Gürkan Ofis Mobilyaları