KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


ODALARDA TAKVİM TAMAM

ODALARDA TAKVİM TAMAM


Taziyeden sonra da KTO’ya uğradık.
 KTO’da yönetim kurulu toplantısı vardı. Erçalık mezarlığa giderken KTO Başkanı Mehmetbeyoğlu’ nu arayarak “Cenaze dolayısıyla biraz gecikeceğini” söyledi. Mustafa Abi “Veli yönetim bitmiştir. Gel bir çay içelim öyle git” dedi. Geleceğinden önceden haberim olmadı, birgün evvel de sağolsun KTO Başkanı işyerime uğramış, görüşememiştik.”Olur abi Asaf Başkan da sağolsun uğramış O’nu da görmüş olurum” dedim.
Gerçekten yönetim toplantısı bitmiş, kurul üyeleri sohbet ediyordu. Bir çay içimlik süre KTO Yönetim Kurulu üyeleri ile oturdum... Bu arada duramadım “Seçim tarihini ne yaptınız?” dedim. Asaf Başkan, “Seçim kararı aldık. İlgili  İlçe Seçim Kurulu’na başvuracağız mayıs’ın son haftasında seçimleri yaparız” dedi.
  Üç odamızında seçim tarihleri tamam gibi. Bu kez Borsa elini çabuk tutmuş. Ticaret Borsası’nda seçimler ll Mayıs Cumartesi günü yapılacak. KAYSO’da ise bir hafta sonra..Yani 18 Mayıs Cumartesi günü... KTO’da dün alınan karar doğrultusunda büyük ihtimalle 25 Mayıs’ta seçimlerini yapacak. Az ihtimal 1 Hazirana sarkabilir.
Gelelim üç odamızda da kulis çalışmalarına...
Sözün başında belirteyim ki süreç genelde makul ilerliyor. Özellikle kulis çalışmalarının yoğun olduğu KTO başta, diğer iki meslek örgütünde de adaylar çalışmalarını çirkinleştirmeden götürüyorlar. Doğru olan da bu.
KTO’da şimdilik dört aday gözüküyor. Çıkış sırasına göre Nuh Mehmet Delikan, Mahmut Hiçyılmaz, Hüseyin Tekin ve Ömer Gülsoy...
Diğer üç aday da seçim çalışmalarını bildik metodlarla sürdürüyor. Adaylardan “Küçük Ağa” lakaplı Nuh Mehmet Delikan ise alışık olmadığımız bir tarzda, gazete ilanları, raketler ve bilbordlara verdiği mesajlarla seçmene ulaşmaya çalışıyor... Seçimin mayıs sonunda yapılacak olması  bu hızla giderse “Küçük Ağa” yı diğer adaylara kıyasla  maddi-manevi daha çok yoracak gibi...
Bugünden adayların meslek komitelerindeki etkilerine dair birşey yazmak istemem. Ama, ben de grup çalışmalarını yakından takip ediyorum. İlerleyen tarihlerde gruplara dair ayrıntılı yorumlarda bulunurum.
 KTO’da dört adayın yarışıyor olması önümüzdeki iki ayın oldukca renkli geçeceğinin göstergesi...
 KTO’dan sonra hareketli olan diğer meslek örgütü Borsa... Borsa Başkanı Şaban Ünlü seçim tarihini erkene almakla doğru yapmış... Ünlü yeniden aday  Ahmet Tekin, Hamdi Bakan gibi isimlerin de adı adaylık için geçiyor. Ama şuana kadar bunu alenen deklare etmediler. Borsa’da kulis daha dar kapsamlı gidiyor... Başkaca bir isim resmen  “Adayım” demediği için mevcut başkanın şanslı olduğunu söylersek herhalde haksızlık etmiş olmayız.
 KAYSO en sakin olan oda. Bir-iki meslek grubunda birkaç liste çıkabilir. Onun dışında genellikle tek listeli bir seçim olacaktır. Oda  Başkanı Mustafa Boydak son meclis toplantısında resmen adaylık sinyali verdi... Seçim ertelenmeden önce bize ifade ettiği gibi arkadaşlarının mevcut ekibin devamında ısrarcı olduğunu söylüyor...Henüz erken ama belki yönetimden iki kişi değişebilir. Ama bu noktada hüküm vermek için meclis seçimini görmek gerek.
 Üç meslek örgütü de bizim için önemli... Yönetimlerin tüm adaylara eşit mesafede durması, adayların da yüzyüze bakacaklarını unutmadan seçim sürecini etraflarındakilerle birlikte çirkinleştirmeden götürmelerinin doğru olduğuna inanıyorum.
ERÜ’NÜN HUZURU
 Erciyes Üniversitesi’nin huzuru, Kayseri’nin huzuru demek... Bu manada önceki gün alenileşen olayların üzerinde hem ERÜ yönetiminin, hem de güvenlik birimlerinin kararlılıkla gitmesi gerektiğine inanıyorum.
Sayıları az olan bir grubun ERÜ’de zaman zaman takındıkları tavırla “Biz  milli ve manevi değerlerine hassasiyeti ile bilinen  varız” mesajı vermek istediklerini biliyorum... Bu  öğrencilerin sayıları az. Daha çok da iki fakültede bulunduklarını biliyorum.
Önce fakülte, sonra da üniversite yönetiminin kesinlikle olayları küçümsememesi gerekir. Allah korusun yaşanacak bir tatsızlık veya akacak bir damla kan  sadece Üniversiteyi değil, topyekün Kayseri’yi sıkıntıya sokar. Ayrıca istihbarat ve güvenlik de artırılmalıdır.

Mış… Miş… Muş…
00- ERÜ’de yaşanan gerginliğe şehirde bulunan sorumluluk sahibi herkes kulak kabartmış.

00- KTO’da 4 adaylı yarış 25 Mayısta bitiyormuş.

00- KTB 11 Mayıs, KAYSO ise 18 Mayısta seçime gidiyormuş.

00- MHP bazı ilçe belediye başkan adaylarını erken açıklayacakmış.

00- Danıştay’ın başörtülü avukatlarla ilgili kararı rahatlatmış.

00- Milletvekili adaylarını önseçimle belirlemesi beklenen CHP, belediye başkan adayları için merkez yoklaması yapacakmış.

BAZI BÜROKRATLAR VE SİYASET HESABI
Kayseri’de görev yapan bir-iki bürokrat yerel seçimlerde adaylık hesabı yapıyor. Ankara’da olupta aynı hesap içinde olanlar da var. Bu eskiden daha çok milletvekili genel seçiminde olurdu...”İktidar partisinden aday olabilirsem ne ala,listeye giremezsem bile eski görevime döner, hatta terfi de ederim” hesabı yapılıyordu... Özellikle taşra ilçelerine yönelik bu hesap içinde olanlar var. Bu isimler arasında Bakanlık da daire başkanı, ilde şube müdürlüğü görevini ifa edenler var. AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz’i tanırım herhangi bir bürokrata adaylık için yeşil ışık yakacağına ihtimal vermem. YSK kamu görevlilerinin istifa sürecini de içine alan takvimi Ekim sonuna kadar açıklayacak. Özellikle bu aylarda   iktidar partisine yönelik baskı daha da artacaktır. Siyaset hesabı yapan bürokratlara da gaza gelmemeleri tavsiyemdir.