Son Dakika

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


SAMİ DAYANGAÇ


KOMPLEKS

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Batılı ülkeleri kopyalamayla batılı olunamayacağını anlamalıyız artık. Bakınız batılı olalım diye onların müziklerini bire bir kopyaladık, kendi müziğimizi öldürdük. İtalyanlara ait operayı hem de genel müdürlük seviyesinde, bölge müdürlükleri açarak dünyanın masrafını yaptık yıllarca, yapmaya da devam ediyoruz, kim için? Ülkenin kaymak tabakası için… Oysa onlar canları ne zaman ve nerede isterlerse gidip izlerler. Ama ne yazık ki ülkemizde arya dinlemek, hiç anlamadığınız bir dilde kükreyenleri, bağıranları dinlemek, izlemek çağdaşlık göstergesi sanılıyor, sunuluyor.

İtalyanlara ait operayı getirdik de Anadolu insanı hiç izledi, hiç dinledi mi? Ama Anadolu insanının vergisi buraya gidiyor.

Siz hiç bir batılı ülkede, İtalya’da Türk Müziği için genel müdürlük kurulduğunu, dünya masraflarla salonlar inşa edildiğini, bir sürü insanın maaş aldığını duydunuz mu?

Yıllarca yabancı müzikler aranje edilerek dinletildi. Yani müziklere yabancı, uyduruk sözler eklendi ve tek kanallı olmanın da faydasını görüp pek çok kişi 2 şarkı ile zengin oldu. Hala 50 senedir aynı şarkıyı söyleyenler var.

Mesela bizde ‘arabası var’ diye bir şarkı var, “Onun arabası var, güzel mi güzel, şoförü de var, özel mi özel, bastı mı gaza, gider mi gider, maalesef ruhu yok”. Buyurun size milyonların dinlediği şarkı, bu sözler bize ne kattı? Komple Tikiyiz diye şarkı yaptılar, Kıl olduk yav...

Şarkılar, operalar, aşırmalar, kopyalar dereken çile, kompleks bitmedi. Yabancı hayranlığı, yabancı gibi olmak için onların isimleri de aşırılmalıydı, yapıldı. Çevremize bakınca pek çok ürünün, iş yerlerinin bu kompleksle yabancı isimler, yabancı çağrışımı yapan isimlerden oluştuğunu görürüz.

Futbolcuların bile isimlerini aşırdık, Şifo Mehmet, Kempes Nuri vs.. Hemen birine de Diva dedik, bu Diva kimdir, şarkıcı mı, opera sanatçısı mı? Hiç yabancıların bizden esinlendikleri isim var mı? Çocuklarımızı gözlemleyiniz, parklarda, oyun alanlarında, hatta marketlerde bakın, üzerlerinde yabancı takımların formaları, sırtlarında yabancı futbolcuların isimleri, resimleri…

Yabancı hayranlığı, onları bizden üstün görmemize neden oluyor. Basit bir örnek verelim, Kayserispor futbol takımına gelen giden yabancılara bakın. Kimin ne faydası oldu, efsane bir isim söyleyin. Basket takımı farklı mı?

Yabancı hayranlığımız onların araçlarını kullanmakla hızla devam ediyor. Teknolojik anlamda rekabet yok, ama onların imal ettiği arabalar, telefonlar vs onlardan çok kullanıyoruz. Mesela ülkemiz Mercedes cenneti. Din İşleri’nin başı 4 trilyonluk araca biniyorsa gerisi de biner elbette. Kimse de demiyor ki biz onlar gibi olmamız için ekonomik açıdan refaha ermeli, çalışmalı, kadın cinayetleri olmayan bir ülke olmalı ve de para değerlerimiz eşit olmalı...

Sözün özü kıymetli okur, yabancıları taklit ederek, kopyalayarak, onlar gibi yaşamaya çalışarak batılı olamayız. Hiçbir yabancı ülkede bir Türk şarkıcının ismini alan şarkıcı göremezsiniz, o nedenle bırakalım bu kompleksi, yabancı isimleri alarak kaliteli olunmuyor. Ne varsa bizde var…

Gürkan Ofis Mobilyaları