KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


SAMİ DAYANGAÇ


KALP PROFESÖRLERİ

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Corona illeti sağlığın ne denli önemli olduğunu bizlere tekrar tekrar hatırlattı. ‘En büyük servet sağlık’ söylemi ne kadar da önemliymiş dedirtti.

Geçtiğimiz hafta şehrimizde konuşulan, medyaya yansıyan bir haber hemen ulusal medyada da yerini buldu.

Konuyu özetleyelim. Özel hastanede görev yapan kalp profesörü ameliyatsız kalp kapakçığı değiştirdiğini açıkladı. Bu, hem kendinin hem de görev yaptığı hastanenin büyük reklamı.

Bu haber yayınladıktan hemen sonra yine bir başka özel hastanede görev yapan kalp profesörü bu duruma şiddetle itiraz etti. Dedi ki, “Ameliyatı yapan arkadaş hayatında bu ve benzeri ameliyat yapmamıştır, bu ameliyatı yapacak bilgi ve beceriye sahip değildir.”

İyi de o zaman bu ameliyatı kim yaptı?

Yapılan operasyona şiddetle karşı çıkan profesör, bu ameliyatı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir hocanın kaçak yaptığını iddia ediyor. Bu isimler elbette var ama yazmıyoruz. Düşünebiliyor musunuz, özel hastanede başkasına ameliyat yaptırıp ben yaptım diyor, parasını alıyorsunuz. Bu, o insanın fıtratı. İyi de sevgili okur, o saatte üniversitede olması gereken, dersleri olan bir hoca hangi cüretle izin almadan özel hastanede ameliyat yapıyor? Ne uğruna?

Yasa gereği üniversite hocaları özel hastanelerde çalışamaz, ameliyat, tedavi yapamaz. Yapmıyorlar mı? İşte kanıtı. Bu kazanç helal mi? Bu aldatmaya alet olmaya değer mi?

Ameliyatı o hocanın yapmadığını, üniversitede bulunması gerekirken kaçak ameliyat yapıldığını iddia eden profesör iddiasını ispatlamak zorundadır. İspatlamış...

Her türlü belgeyi hazırlayıp, 3 sayfa olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne vermiş. Soruşturma vs... Bu ayıp sizce nasıl temizlenir?

Olayı inceleyince akla gelen ilk şey, bu ve benzeri işlerin olup olmadığı. İlk vaka olduğunu sanmıyoruz. Kuruyemiş adıyla da bilinen hastanede yıllarca profesörler, doçentler muayene ve ameliyatlar yaptı. Bir memleket büyüğü hastalansa, operasyon gerekse bu özel hastaneye yatıyor ve üniversiteden gelen hocalar bakıyor. Büyük paralar alan ne hocalar var… Devletten maaş alıp sonra asli işlerini bırakıp para karşılığı özele koşan hocalar, bu resmen kul hakkıdır, hak gaspıdır, vergilerimizden aldığınız bu paralar asla helal değildir.

Kalp profesörlerinin isimlerinin karıştığı bu açıklamalar yenilir yutulur söylemler değil. Hep iddia vardı, şimdi belgeler var. Bakalım devletimiz bu işe ne diyecek? Asla unutturulmamalı, asla üstü kapatılmamalıdır. Kim kapatırsa kul hakkına o da iştirak etmiş sayılır. Kamuoyunda konuşulanlara göre bu daha buzdağının görünen yüzü deniyor. Ortaya çıkarmak, engel olmak bizim görevimiz olmasa gerek.

Herkese sağlıklı, huzurlu ve helal kazançlı bir hafta dileriz.

 

MIŞ... MUŞ...

___Cuma günü şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki açılış ve temel atmalarla ve bir dizi toplantılarla günleri değerlendirmiş.

___Samsun Öğretmenevi’nin yurt olması büyük takdir görürken şehrimiz İl Milli Eğitim Müdürü’nü hala kimse tanımıyormuş.

Gürkan Ofis Mobilyaları