KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


İÇİŞLERİ BÜROKRATLARI VE YENİ MECLİS

İÇİŞLERİ BÜROKRATLARI VE YENİ MECLİS


Aylar önce yazdığım gibi İçiş- leri bürokratları il özel idarelerinin büro gibi kalması yolunda çok direndi... Geçtiğimiz haftabaşında Başbakanın başkanlığında  yaklaşık 3 saat süren brifingde  özel idarelerin kapanması talimatını kesin emirle alınca başka formül buldular... Valilerin özel durumları, özerk bütçe, vali yardımcılarının, kaymakamların lojmanları ve kullandıkları özel idare plakalı araçlar, okulların durumu vs... Bunların tamamı “kullananların bağlı oldukları” bakanlığa devrediliyor.

 

 Mesela mülkiyeti il özel idaresine ait olan öğretmenevi ile onlarca okul arsası Milli Eğitim Bakanlığı’na, yukarıda saymaya çalıştığım çok sayıda geyrimenkul ve menkul İçişleri Bakanlığına devrediliyor... Büyükşehir belediyelerine de kala kala boş tarlalar, kullanılmayan daireler,b azı işmakunaları ve yüzlerce personel kalıyor.

 

Belliki oligarşik bürokrasi korumaya geçmiş. Merkezi yönetim devletçi rekfleksini gösteriyor.

 

Özel idareler lagvedildi, illerde Yatırım ve Koordinasyon İzleme Merkezi adı altında Valilerin görevlendirileceği vali yardımcılarının başında bulunacağı, bütçelerini valilerin yaptığı bakan ve başbakanın onaylayacağı yeni bir yapı oluşturuluyor. Bir anlamda il özel idareleri daha teknik bir kılıfla başka bir ad altında korunmaya alınmış...

 

Bakalım Kadir Topbaş’ın başında bulunduğu TBB Komisyon ve Genel Kurulda bu sıkıntıları önerge ile aşabilecekler mi?.

 

Zor...

 

Bakın bir başka zorluk daha... Hemde ne zorluk...

 

Yeni düzenleme ile il genel meclisleri tamamen kaldırılıyor. İGM’lerin yerine ne kurulabileceği uzun uzun araştırıldı, tartışıldı. Belediye başkanları adı “Şehir-İl- Büyükşehir Meclisi” olabilecek bir yapının kurulmasını ve merkezden o meclisin üye sayısı kadar üyenin gösterilmesi önerisinde bulundular... Belliki bu öneri kabul görmemiş. Halen Büyükşehir meclisi’nin yapısı nasıl oluşuyorsa ona bağlı bir seçim esası geliştirilecek.

 

2012 TUİK nüfus sonuçlarını şuan için bilmemiz mümkün değil. Ancak 2011 verilerine baktığımızda yeni büyükşehir meclisi 74 kişiden oluşacak... Meclisin ilçe ilçe dağılımı şöyle.:

 

B.şehir belediye başkanı:1

 

Melikgazi İlçesi : 9+1:10

 

Kocasinan İlçesi : 7+1: 8

 

Talas İlçesi         : 6+1:7

 

Hacılar İlçesi      : 2+1:3

 

İncesu İlçesi       : 3+1:4

 

Sarız İlçesi         : 2+1:3

 

Pınarbaşı İlçesi   : 3+1: 4

 

Bünyan İlçesi     : 3+1: 4

 

Tomarza İlçesi    : 3+1: 4 

 

Develi İlçesi        : 5+1:6  

 

Yahyalı İlçesi      : 3+1:4

 

Yeşilhisar İlçesi   : 3+1:4

 

Akkışla İlçesi      : 2+1:3

 

Felahiye İlçesi     : 2+1:3

 

Sarıoğlan İlçesi    : 2+1:3

 

Özvatan İlçesi       : 2+1:3

 

  Yukardaki oranlarda 74 kişilik bir meclis oluşacak. Belki nüfus artış ve azalışına parelel olarak bu rakam 72’ye de düşebilir.

 

 Melikgazi, Kocasinan ve Talas’ın nüfusu neredeyse bir milyon kadar... Üç ilçenin,yani bir milyon nüfusun meclise vereceği üye sayısı  26 iken diğer ilçelerden, yani ortalama 250 bin nüfusu temsil eden 13 ilçeden ise 45 kadar meclis üyesi seçilecek...

 

Bunun ne kadar adil olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Elbette ilçelerimizin Büyükşehir meclisinde olabildiğince temsilinden ben rahatsız olmam. Ama, geçmişte bir ara İGM’de, bir arada büyükşehir meclisinde (2004’den sonra) yaşanan sıkıntılar tekrarlanırsa Meclis tıkanma noktasına gelebilir. Bu durumda  yeni seçilecek olan büyükşehir belediye başkanının  70 küsür kişilik meclisi idare etmekte  oldukca mahir olması gerektiği muhakkak.

 

Evet kanun hayırlı olsun. Belliki haftasonuna kadar yasalaşıp Köşk’ün onayına sunulacak. Bu kanunla 32 belde belediyesi de mahalle haline dönüştürülecek. Kayseri’de büyükşehir ve 16 ilçe belediye başkanı seçilecek.

 

Ama sonuçta Kayseri’nin topyekün kalkınması çerçevesinde bu düzenleme ilk yıllarda sıkıntı yaratsada  kırsal ve kentsel planlamanın oturmasından sonra eminim ki müsbet bir adım olacaktır.

 

Mış… Miş… Muş…

 

00- HaberTürk TV’de yaptığı açıklamalara göre  Başkan Özhaseki şehit cenazesin de 800 bin lira karşılığında vurulacakmış.

 

00- Yeni büyükşehir kanununa göre büyükşehir meclis üyesi sayısı 74’e yükseliyormuş.

 

00- Mülkiye müfettişleri valilik, kaymakamlıklar, emniyet özel idarede denetimlerini bitirmek üzereymiş.

 

00- İlk defa Kayseri Haber’ de duyurduğumuz Milli Eğitim Müdürünün istifa işi iyice dillenmiş.

 

00- MHP il Başkanı Mete  Eke, CHP il başkanının katılım iddialarını yalanlamış.

 

00- Dünya Bankası Direktörü Kayseri’yi beğenmiş.

 

00-Vali hem kabullerini sürdürüyor, hem iade-i ziyaret yapıyormuş.

 

RECEP’İ DE

 

KAYBETTİK

 

Bir süre önce Sakarya’da menfur bir saldırı yaşandı. Sözde bir gazete sahibi denetlemeye gelen üyelere kurşun yağdırdı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğün’de görevli kardeşimiz Devrim  hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti. Olayda  Kurum Sakarya Şube Müdürü Recep Bolat ile yerel gazeteci denetçi bir kardeşimizde yaralanmıştı. Recep’in durumu ağırdı ve İstanbul’da bir hastahaneye kaldırıldı. Önceki gün saat 21.00 gibi BİK Kayseri Şube Müdürümüz arayarak “Başkanım  Recep’i de kaybettik” dedi... Recep kardeşimi bugün K.Maraş’ın Göksun ilçesinde toprağa vereceğiz. Allah anne ve babası ile eşi ve biricik kızına sabır versin. Genç yaşında alçakca hayatını kaybetti Recep... Bu arada BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay’ı da mesai arkadaşlarının uğradığı bu saldırıda ortaya koyduğu  tutum nedeniyle tebrik ediyorum.