KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


HAVA İKMAL MERKEZİ

HAVA İKMAL MERKEZİ


Tayyare Fabrikası 1926 yılında yapıldı. Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhuriyetin ilanından sonra yapılması talimatını verdiği en önemli yatırımlardan biri Kayseri Tayyare Fabrikası...

 Türk Tayyare Cemiyeti ile Alman Junkers Tayyare Fabrikası’nın işbirliği ile Tomtaş adı altında bir şirket kuruluyor. Şirketin kuruluş tarihi 1925-1926... Fabrika 1927 tarihinden itibaren  A-20 ve F-13  uçak motorlarının tamiratına başlıyor. 1930’da Şirket tasfiye edilerek Milli Savunma Bakanlığı’na devrediliyor.1932 yılında Tayyare Fabrikası adını alan Şirket 1933 yılında çeşitli türden uçak üretimlerine başlıyor. Hatta ilk uçağını üreterek buradan Ankara’ya kadar uçuruyor...

1950’de  ABD’nin bir oyunuyla uçak üretimi durduruluyor ve buranın adı Hava İkmal Bakım Merkezi’ne dönüştürülüyor.

 2. Hava İkmal Bakım Merkezi bugünkü haliyle de Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan birçok konuda önemli işler yapmaktadır. Özellikle İspanyol CASA askeri nakliye uçakları ile Fasbat tesisinde modern çalışmaların yapıldığı bilinmektedir.

Hava İkmal Bakım Merkezi oldukça geniş, yanılmıyorsam 5 milyon m2’ye yakın bir alana kurulmuş durumda. Halen fabrika, lojman ve sosyal tesislerin bulunduğu alanla , asker hastanesinin bulunduğu alan yaklaşık 3 milyon m2’lik bir alanda hizmet veriyor. Kalan 2 milyon m2 alan uzun süreden bu yana boş duruyor. Bir ara bu boş alan olağanüstü hallerde veya bazı durumlarda askeri uçakların iniş-kalkışı için alternatif bir pist (havaalanı) halinde kullanılıyordu.  Bu nedenle de Merkez’in etrafında 5 kattan yüksek bina yapılmasına izin verilmiyordu. Hava mania planında yapılan değişiklikle bu konuda aşıldı...

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki  Hava İkmal Bakım Merkezi’nin Talas yolu üzerinde boş tutulan ve kısmen ağaçlandırılan 2 milyon m2’lik bölümünün modern bir park haline dönüştürülmesi noktasında mutabık kaldıklarını açıkladı. Aslında bir ara Hava İkmal Merkezi’nin taşınması gündemdeydi. Ama, hem mevcut tesisler hem de yüzlerce lojman yapılmış olması hesaba katılınca anlaşıldı ki bu mümkün olmayacak..

Başkan Özhaseki’nin Kayseri Garnizonundaki 4 general başta, tüm askeri birimlerle yakın ve sıcak ilişkileri var. Bu  ilişkiler nedeniyle hava, kara ve jandarmaya bağlı birçok yer konusunda değiş-tokuş yapıldı ve Kayseri’nin gelişmesine katkı verildi. Bu noktada askerler ve MSB’de her türlü kolaylığı gösterdi.

Şimdi Hava İkmal Merkezi’nin 2 milyon m2’lik boş alanı Türkiye’nin belki de en büyük ve modern parklarından biri haline getirilecek. Başkan Özhaseki’nin Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanlığı yapan Tümgeneral Ali Demiral ile ilişkileri çok iyi.. Daha önce aynı koltukta oturan ve son YAŞ kararı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilen Orgeneral Akın Öztürk’le de sıcak ilişkileri olduğunu biliyorum. Paşa ile de geçtiğimiz aylarda bir  kaç görüşme yaptı.

Başkan Özhaseki’nin bu sıcak ilişkiler nedeniyle planladığı bu parkı yapacağından  şüphem yok. Şimdi sadece prosedürün yerine getirilmesi kaldı.  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da  bu devir konusuna sıcak baktığını duydum.Bu noktada Vali Orhan Düzgün’ün de temasları var.

Belediye burayı alıp da bir rant alanı olarak kullanmayacak. Tıpkı belediye binasının yanında olduğu gibi herkesin hizmetine sunacak. Bu cihetle askeri erkanın da Başkan Özhaseki’nin bu hayırlı projesine sonuna kadar destek vereceklerinden hiç şüphem yok.

00- Soma faciasında yaraların sarılması için Kayseri de seferber oluyormuş.

00- Soma faciası nedeniyle ilk günden bu yana olay yerinden ayrılmayan Enerji Bakanı Taner Yıldız büyük bir sorumluluk üstlenmiş.

00- Yeni Emniyet Müdürü İbrahim Kulular görevine başlamış.

00- İstinaf mahkemesinde görev yapacak yargı mensupları önümüzdeki haftalarda atanabilirmiş.

00- Başkan Özhaseki ve Başkan Çelik kentsel dönüşüm için start vermiş.

00-   Vali Orhan Düzgün Kayseri’de bir yıllık görev süresini tamamlamış.

bürokrat

atamaları

Yerel seçimlerden sonra belediyeler arasında epeyce bir bürokrat hareketliliği yaşandığını 15 gün kadar önce yazmıştık. Sadece  il içinde değil, il dışında da hareketlilikler var. Kayseri’de komşu illerimizden birine iki isim gidecek gibi... Bunların her ikisi de o belediyenin tepe iki gö-revi... Sanıyorum, yazıları yazıldı, bakanlık onayı bekleniyor. Bu arada Kocasinan Belediyesi’nde uzun süredir başarılı bir şekilde imar müdürlüğü yapan  Mehmet Everekli’nin aynı belediyede başkan yardımcısı olduğunu belirtelim. Daha önce Büyükşehir ve KASKİ’de görev yapmış Yusuf Eken’nin de  Talas’a başkan yardımcısı olduğunu duyurmuştuk.