KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


FACİA VE YILDIZ

FACİA VE YILDIZ


Soma faciasının ikinci günüydü. Başbakanın ziyaretinden sonra çıkan tartışmalarla birlikte Bakan Yıldız’ın açıklamalarını yorumlarken “Bakan Yıldız’ın işini uzun süredir çok iyi yaptığını gözlüyorum. Şu faciada Taner Yıldız kriz masasını da şuana kadar ılımlı, şeffaf, gerekli  bilgilendirmeleri zamanında yaparak  çok iyi yönetti... ‘Şokta olan işçilerin yakınları ile, kurtarma çalışmalarına katılanlarla, basın mensupları ve diğer görevlilerle temas ve diyalogları ile Bakan, benim açımdan çok iyi bir görüntü veriyor’ demiştim...

   Aradan geçen 6 günlük zaman dilimi bu tespitlerimin doğru olduğunu gösterdi. Bundan sonraki süreçte yaraların sarılması ve madencilik mevzuatında yapılacak düzenleme noktasında da doğal olarak Taner Yıldız en önemli fonksiyonu üstlenecektir...

    Bakan Yıldız’ı “Kriz yönetimi”nde gösterdiği performans nedeniyle kutluyorum. Bu konuda yaygın medyada ve internet sitelerinde  yer alan aşağıdaki habere katılıyorum.:

   “Manisa’nın Soma ilçesinde kömür ocağında meydana gelen faciada devlet, yaraları sarmak için tüm imkanlarını seferber ederken, facia haberini alır almaz olay yerine ulaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm Türkiye’nin güvenini ve takdirini topladı.

     Yıldız, bir taraftan madencilerin çıkarılması, otopsi, cenaze işlemleri, yaralıların tedavisi ve aileye teslimi gibi tüm süreçleri yakından takip etti. Diğer taraftan kameraların karşısına geçerek faciayla ilgili gelişmeleri dakika dakika anlatarak, Türk ve dünya kamuoyunda Soma faciasıyla ilgili herhangi bir spekülasyon yapılmasına yer bırakmadı.

    Kriz masasını iyi yönetti

    Yıldız, büyük panik ve korkunun yaşandığı Soma’da ilk saatlerin çok önemli olduğu kurtarma çalışmalarını organize ederek, pek çok madencinin sağ kurtarılmasına katkı sağladı. Aynı zamanda yangının sürdüğü madendeki 500’ü aşkın kurtarma ekibine herhangi bir zarar gelmemesi için de çalışmaların büyük bir temkin içinde yürütülmesini organize etti. Bakan Yıldız, maden önünde yakınlarının kurtarılmasını bekleyen ailelerin sinirlerinin gerilerek kurtarma çalışmalarını engelleyecek bir infiale yol açmaması için de, ailelerle tek tek görüşerek, itidal tavsiye ederek, çalışmaların sağlıklı yürümesini sağladı.

       Simit, bisküvi ve

   açık çayla ayakta kaldı

    Soma`ya geldiğinde yaptığı ilk iş maden ocağının girişine, kurtarma yapılan yere gitmek olan Yıldız, hem yetkililerden bilgi aldı hem de ailelerle temasa geçti. Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) maden ocağının yanında bulunan binasında kriz masasını yöneten Yıldız, tüm süreci anında takip ediyor. Koltuktaki 1-2 saatlik uyku ile süreci aktif olarak yöneten Bakan Yıldız, sadece Kızılay çadırında sıcak bir yemek yedi. Daha çok kriz masasında simit ve bisküvi türü yiyecekler ve açık çay ile ayakta kalmaya çalışıyor. An be an yeni gelişme olduğu için uyumuyor. Hem süreci takip ediyor; hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi devletin zirvesi ile muhalefet heyetinin karşılamasını yapıyor. İdare binasında harita ile bölgeye gelenlere süreç hakkında bilgilendirmede bulunuyor.

Üşüyen madenciye

ceketini verdi

    Soma’da üstün gayret ve performans ile çalışan Enerji Bakanı Yıldız’ın üşüyen bir madenciye ceketini verdiği öğrenildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Bakanlığa yakın kaynaklar tek noktadan hareket edildiğine dikkat çekerek kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra diğer süreçlerin de masaya yatırılacağına dikkat çekiyor. Kriz masasının öncelikli gündem maddesi yer altındaki madencilerin kurtarılması. Son işçi yer altından çıkarılana kadar kurtarma çalışmaları devam edecek.

     Başbakanlık’ta öğrendi

    Bakan Yıldız’ın Soma’daki olaydan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında toplantı halindeyken bilgi sahibi olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre toplantı başladıktan sonra haberin gelmesinin ardından Erdoğan bilgilendirildi. Yıldız, Erdoğan’ın talimatıyla Başbakanlık özel uçağıyla saat 19.00’da Balıkesir’e gitti. Sonrasında yaklaşık iki saatlik karayolu yolculuğu ile saat 22.30’da Soma’ya ulaşıldı. Yetkililerden ilk bilgiyi aldıktan hemen sonra basın açıklaması yaptı.

 Vatandaşlarla birebir ilgilendi

    Maden önündeki yakınlarla görüşen Bakan Taner Yıldız, hastaneye ya da soğuk hava deposuna kaldırılan yakınlarını bulamayanlarla tek tek ilgilendi, eksik olan ölü ve yaralı listelerinin her hastaneye ve bölgedeki soğuk hava depolarına asılması talimatını verdi. Bu arada kurtarma çalışmaları bekleyişinde sinirleri gerilen vatandaşlarla da konuşan Taner Yıldız, ortamın elektriklenmesini önleyerek, madene girmek isteyen vatandaşları ekiplerin çalıştığı konusunda ikna etti ve sağlıklı çalışmanın yürütülmesini sağladı...”

 

00-Bakan Yıldız Soma faciasındaki kriz yönetimi nedeniyle takdir görmüş.

00-Soma faciası nedeniyle 19 Mayıs buruk kutlanacakmış.

00-Macaristan heyeti bu hafta Kayseri’ye geliyormuş.

00- Yeni emniyet müdürü brifing alıyormuş.

00- Öğretmenini komaya sokan öğrenci gözaltındaymış.

00-Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik kentsel dönüşüm için düğmeye basmış.

00-Üç siyasi partimizde de 2015’te yapılacak milletvekili adaylığı hesabı erken yapılmaya başlanmış.

 

buruk bir

bayram

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı... Türkiye için buruk bir bayram.. Hükümetin aldığı karar doğrultusunda bayram törenleri iptal edildi; sadece çelenk sunumu yapılacak. Bu millet, bu topraklar için çok bedel ödedi. 95 yıl önce başlayan Kurtuluş Savaşı sürecinde de, öncesinde de, terörle mücadelede de, Soma’da da çok bedel ödedik. Soma faciasını izlerken kızım “Baba ölenlerin aileleri hep gariban” dedi... Öyle ya, bin 200 lira ücretle yerin km’lerce altında gariban değil de varlıklı biri mi çalışacaktı. Bu coğrafyanın vatan olması için de hep garibanlar can verdi. Bu bundan sonra da böyle olacak ...