KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


VELİ ALTINKAYA


CHP KURMAYLARININ GÖRMEK İSTEMEDİĞİ GERÇEK

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA - Tekrar Yazıları


ODA SEÇİMLERİ

Dünkü bazı gazetelerde KTO seçimlerine yönelik haberler vardı. TOBB, seçimlerin ikinci kez tehirine ilişkin beklentilerine cevap bulamayınca düğmeye bastı ve tüm üyelerine NACE sistemine göre hangi meslek gruplarında yer aldıklarına dair bildirimleri gönderdi.

KTO Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu da son meclis toplantısında Oda’yı şeffaf- demokratik bir ortamda seçime götürmek için ne gerekiyorsa yapacağını söylemişti.

Sanıyorum mevcut yönetim kurulu bu cihetle bir yol haritası hazırlayacak. Katılımın mümkün olduğunca üst düzeyde gerçekleşmesi adına gereken yapılacak. Hatta öyle zannediyorum ki üyeler verilecek ilanlarla uyarılacak...

Peki adaylık durumu ne?

Dün iki gazetemizde konu manşetti. K. Gündem KTO’da seçim heyecanın başladığını manşetten duyururken E-Haber Gazetesi ise “Küçükağa” lakaplı Nuh Mehmet Delikan’ın başkanlığa aday olabileceği yorumunu manşetine taşımış, ayrıca üç ismin de adaylık kulisi içinde olduğunu aktarmış.

KTO’da kazan aylar öncesinde daha fokur fokur kaynıyordu... Yaklaşık 20 gündür ocakta bulunan kazanın altına, sadece odun atılmıyor. Ama kazan ocakta... Bir-iki odunla birlikte ateşin harareti artabilir.

GESİAD-MÜSİAD cephesinin bir süredir ortak bir liste, hatta mevcut meclis üyeleri içinden bazı isimlerin de dahil olduğu bir liste çalışması yaptığını biliyorum. Bu yönde son iki ayda birkaç toplantı yapıldı.

Mevcut Başkan Asaf Mehmetbeyoğlu daha önce yaptığımız görüşmelerde adaylık arzusunu alenen deklare etmişti. Sanıyorum bu arzusunu hala koruyor. Ancak Oda’nın meclis ve yönetim kademesinde bulunup da farklı hesaplar içinde olanların sayısı hiç de az değil... Mevcut idare açısından bakıldığı zaman bu en önemli konu...

Tabi olayın birde Ankara boyutu var. TOBB boyutu değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu boyutu... Orada “demoklesin kılıcı gibi” bekletilen iki dosya var... Bir, bu dosyanın münderecatı bazı çevreler tarafından bilinmekle birlikte detaylarını herkes merak ediyor. İki, dosya şuanda durağan halde, acaba ne zaman hareketlenir, bu sorular cevapsız... Bu belirsizlikte herkesten çok idaredekilerin kafasını karıştırıyor. Karşı tarafta bu belirsizliği çok iyi kullanıyor.

KTO kadar olmasa da Ticaret Borsası’nda da kısmi bir hareketlilik var. En sakini ise KAYSO... Üç odamızda Kayseri’nin güzide kuruluşları. Herkesin buraya adaylık hakkı var. Ama lütfen bu seçim sürecini çirkinleştirmeden götürelim.

 

Özhaseki’nin açtığı davalarda Kılıçdaroğlu 78 bin lira liraya mahkûm oldu... Bu rakamın içinde Kart’ın, Tarınç tarafından mahkum edildiği 5 bin lira ile yine Özhaseki’ nin 10 bin liraya mahkum ettirdiği Kulkuloğlu’nun rakamları yok... Başkan Özhaseki üç davayı kazandı ve ilk davadan aldığı 20 bin lirayı sucuğa peşinat olarak verdi. Kalan 58 bin liranın üzerinde 90 günlük “tehiri icra” kararı var. Temyizde diyorlar. Kendileri yargının iki defa hükme bağladığı kararı görmezden geliyor, bu da yetmiyor hala devam eden davayı bile ballandıra ballandıra anlatıyor, ancak yerel mahkemenin karara bağladığı bu konuyu görmezden geliyor.

Gürkan Ofis Mobilyaları