KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


BAŞBAKAN'IN MİTİNGİ


Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan sıfatıyla bugün Kayseri'ye ikinci kez gelecek. Davutoğlu Başbakanlığından bir kaç ay sonra geldiği Kayseri'de Talas raylı sistem hattının açılışını yapmış ve Kayserililere hitap etmişti...

   Davutoğlu'nun bugün saat 17.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda yapacağı miting öncesi AK Parti kurmayları ve dahi AK Partili belediyeler hummalı bir çalışma içerisinde.

   Davutoğlu'nun mitingini diğer genel başkanlarda olduğu gibi Gazeteciler Cemiyeti sosyal tesislerinden takip edip, izlenimlerimi de yarın değil, pazartesi gününe sizlerle paylaşacağım.

    Başbakan'ın genel politikalarla ilgili Kayseri'de farklı bir söylem geliştireceğini sanmıyorum. Muhalefet partilerine diğer illerde nasıl yüklenmişse Kayseri'de de benzeri bir üslup takınacağı muhakkak...

   Ancak, Kayseri'de ana muhalefet partisinin MHP olması hasebiyle Başbakan Davutoğlu' nun burada Bahçeli'nin söylemlerini ön plana çıkartan bir göndermede bulunacağını sanıyorum...

   Başbakan her mitingde o İl'e yapacağı ve iktidarları döneminde yapılan hizmetlerden de bahsediyor. Burada da aynı metod uygulanacaktır. Yapılanlardan çok, yapılacakları daha fazla merak ettiğimi belirteyim. Bu manadan olmak üzere Başbakan Davutoğlu'nun Kayseri-Ankara hızlı tren çalışması ve bu yıl proje ihalesi yapılacak olan Kayseri Antalya hızlı tren hattıyla ilgili net tarih ve bilgiler vermesi bekleniyor. İnşaatı devam eden şehir hastanesi, arsası tahsis edilen ve önümüzdeki yıl yapımına başlanılması beklenen havaalanı genişleme konusunun da Başbakan'ın gündeminde olacağını sanıyorum.

   Her zaman olduğu gibi Başbakan'ın bugünkü miting öncesinde Kayseri'deki anketler, yatırımlar, vatandaşın beklentileri vs konusunda hem resmi makamlarca, hem de Parti tarafından yazılı ve sözlü olarak bilgilendirileceği muhakkak.

 

ERÜ REKTÖR VEKİLİ KİM OLACAK?

    Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünü uzun süredir başarılı bir şekilde yürüten Prof.Dr.Fahrettin Keleştemur, yaklaşık  üç ay süren ikna ve atama sürecinden sonra Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Enstitisü Başkanı olarak görevlendirildi.

   Keleştemur'la ilgili görevlendirme (atama) kararı geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlandı. Rektör Keleştemur sanırım hala izinli... Yine üniversite içinden sızan bilgilere göre önümüzdeki hafta sonuna kadar da Kayseri'deki görevini sürdürecek. Yani Keleştemur 5 Haziran'a kadar ERÜ Rektörlüğü görevini devam ettirecek. rektör vekili” atıyor ve Üniversiteyi en geç üç ay içinde seçime götür” diyor.

   Bu hafta YÖK ve YÖK'e tesir edebilecek Saray ve iktidar partisi nezdinde vekil atanma” kulisinin oldukça yoğun sürdüğünü belirtmeliyim.

   Dilerim YÖK ERÜ Rektör vekilliğine dışarıdan bir ismi getirmesin. ERÜ'den vekil” olarak atanacak bir Hoca bu şehrin ve üniversitenin dengelerini bilir. Tabi bu noktada atanacak rektör vekilinin, rektörlüğe aday olup olmaması da önemli... Rektör vekili kendisi aday olmasa dahi mutlaka rektör adaylarından birini açıkça destekleyecek. Sonuçta koltukta asıl rektör” de olsa böyle yapardı.

   Bu cihetle rektör adayları sahadaya inmeden Rektör Vekili”nin kim olacağı sorusuna cevap aramaya çalışıyorlar...

   Fahrettin Keleştemur 5 Haziran'a kadar görevini sürdüreceği için Rektör Vekili” atama sürecinin de seçimden sonraki haftaya kalacağı muhakkak.

   Mevcut rektör yardımcılarından ikisinin, özellikle de birinin Rektör vekilliği” için kulis yaptığını biliyorum. Adını daha önce rektör adayları arasında yazdığımız Karabük Tıp Fakültesi Dekanı da benzeri bir kulis çalışması yürütüyor... Yine geçtiğimiz aylarda adlarını rektör adayları arasında zikrettiğimiz ERT kökenli iki isimde kuliste.

   Genel seçimden sonra, ERÜ en az iki ay sürecek bir rektörlük kulisi ve seçim süreci yaşayacak.

 

 

>-  AK Parti, Başbakan Davutoğlu'nun bugün yapacağı mitinginin kalabalık olması için yoğun çalışmış.

>-Bakan Yıldız seçim yasakları nedeniyle OSB' deki bazı fabrikaları ziyaret edip işçiden oy istemiş.

>-Özhaseki seçmene Kayseri'nin mahalle ve sokaklarını bilen, mezarı burada olan, size hizmet edenlere oy verin” diyerek ithal adaylara gönderme yapıyormuş.

>- Yasaklar nedeniyle siyasi partilerin miting ve diğer faaliyetlerine Seçim Kurulları müdahale ediyormuş.

>-  ERÜ'de rektörlük seçimi öncesi Rektör vekili” için YÖK nezdinde kulis çalışmaları başlamış.

 

KTO'DAN PARA İSTEYEN ESKİ YÖNETİCİLER

   KTO'nun önceki yöneticileri ile ilgili müfettiş raporu doğrultusunda bir yargılama süreci yaşanmıştı. Yaklaşık bir yıldır devam eden yargılama süreci geçtiğimiz ay başında yerel mahkemede sonuçlandı. Yerel mahkeme, dönemin KTO Başkanı dahil diğer yöneticilerin suçsuzluğuna hükmetti... Karar temyizde..Yani Yargıtay'ın nihai kararı bekleniyor... Bu arada mahkeme süreci devam ederken yöneticilerin bir bölümü kendilerine yönelik suçlamalar çerçevesinde KTO kasasına bir miktar para yatırmıştı. Bu yöneticilerden bir-ikisinin KTO'ya başvurarak Beraat ettik, yatırdığımız paraları verin” demiş. KTO doğal olarak kendilerine  başvuranlara Hele Yargıtay kararı gelsin” ondan sonra bakarız” demiş.


28 MAYIS 2015 HABER paylaşan: kaytv