KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


BAŞBAKANI BRİFE ETMEK...

BAŞBAKANI BRİFE ETMEK...


Başbakan Davutoğlu, daha önce Dışişleri Bakanı olduğu için, bu bakanlık görevini ifade edenler de “leyleği havada gören” bir siyasi oldukları için Kayseri’nin temel beklenti ve sorunlarını çok bilmiyordu.

    Başbakan “öğretim üyesi” siyasetçi olduğu için ezbere de bilse anfiye girmeden önce notlarına bakarak öğrencilerin karşısına çıkıyor...

   Kayseri’deki konuşmalarından dersine iyi çalıştığını anladık.

     Seyyid Burhaneddin, Davut-el Kayseri, Ahi Evran, Hunat Hatun, Gehver Nesibe, Mimar Sinan, Dadaloğlu  ve Abdullah Gül’den bahsetmesi, bir çırpıda, nota bakmadan Kayseri’nin 16 ilçesini alfabetik sıraya göre sayması, bazı  önemli sorunlarımızla ilgili ifadeleri, şehre gelmeden önce “dersine çalıştığını” gösteriyor.

   Bunu da kendisi açıkça ifade etti.”Kayseri’nin sorunlarını biliyorum. Şehre gelmeden önce ilgili arkadaşlarımdan gerekli notları alarak geldim” dedi.

      Kurmayları (bunu illaki danışmanları olarak algılamayın, Enerji Bakanı başta, milletvekilleri ve diğer siyasi ve bürokratlar dahil) belli ki Başbakanın önüne Kayseri’de söylemesi için bazı notlar koymuş.

    Başbakan Davutoğlu’nun, Düzgün ve Başkan Özhaseki’nin brifingleri sonrasında  daha önce kendisine sunulan notların önemini daha iyi anladığı şüphesiz...

   Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanının verdikleri brifingleri dikkatlice takip eden Başbakan, ara ara sorduğu sorularla  konulara verdiği önemi de göstermiş...

   Başbakan’ın Kayseri ziyaretinde 4 bakanın bulunması da bu ziyarete verdiği önemin bir göstergesi. Özellikle Ulaştırma Bakanı, temel sorunların birinci derecede sorumlusu olarak mahallinde talimatlandırılmış.

    Bakalım bu ziyaretin dönüşümü nasıl olacak...

   Başbakanın ziyareti ile ilgili son paragraf... Ziyarette Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın bulunması önemliydi. Hızlı treni projelendirip yaptıracak olan bakanlık bura... Mevcut yolların revizyonu ve devam eden bazı inşaatlarla ilgili bakanlık yine bura... Havaalanının genişlemesini sağlayacak bakanlıkta da Elvan var... DDY ile Büyükşehir ve ilgili birimlerin sürdürdüğü görüşmelerin tepe sorumlusu da Ulaştırma Bakanı.

    Ümit ederim Başbakan Davutoğlu Vali ve Belediye Başkanının brifingleri esnasında yanında bulunan Bakanına anında  “gerekli” talimatı vermiştir...

VALİ’NİN ‘KOKU’

HASSASİYETİ

   Geçtiğimiz hafta Karpuzatan’ın ortasında bulunan Kem-San adlı Şirketin günün belli saatlerinde fırınını yakması ile oluşan kokunun çevrede oturan 6-7 mahalledeki on binlerce insanı nasıl mutazarrır ettiğini yazmıştık.

   İşletme sahibini tanırım. Oğlu mealen kendilerinin hedef gösterildiğini söylemiş. Hedef filan gösteren yok. Bu kardeşimiz  kendi işletmesinin dışında (anlaşılan burada çalışanlar kokuya alışmış)  kimi istiyorsa versin onunla koku var mı yok mu, yerinde bir tespit yapalım.

   Nitekim Kay Tv ve Erciyes Tv muhabirlerinin cuma namazı sonrasında mikrofon tuttuğu çevre sakinlerinin feryadı emin olun daha da yumşatılarak aktarıldı. Vatandaş  kelimenin tam anlamı ile burnundan soluyor...

      Bizim işyerimiz Karpuzatan kuş uçumu 1.5-2 km uzakta rüzgarın yönüne göre biz de burada rahatsız oluyoruz...

    Vali Orhan Düzgün çevre sakinlerinden gelen şikayetler üzerine bizim konuyu gündeme getirmemizden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü uyarmış.

   Uyarının detayları bugün manşetten verilen haberimizde var... Vali’nin emrinden anlaşılıyor ki Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilgili Belediyeden (Büyükşehir-Kocasinan) görevlendirilecek isimlerden oluşturulacak bir komisyon işletme ile ilgili çalışma yapıp Vali’ye bilgi sunacaklar. Bu komisyon üyeleri Hak’tan şaşmasın yeter...

 

00-Vali Düzgün ve Başkan Özhaseki Başbakan’a Kayseri’nin sorunlarını enine-boyuna anlatmış.

00-Başbakan’ın metne bakmadan Kayseri’nin 16 ilçesini alfabetik sıraya göre sayması şaşırtmış.

00-Vali Orhan Düzgün, Karpuzatan ve çevresindeki insanları “canından bezdiren” kokuya el koymuş.

00- AGÜ’de bazı daire başkanlarının “malum yapı” nedeniyle tayini çıkartılmış.

00-Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün başlıyormuş.

00-  Perşembe günü toplanacak MGK’da “Kayseri Paraleli” de konuşulacakmış.

ÖKSÜZKAYA PARTİli olmaz

   Bu yıl içerisinde Merkez parti adı altında bir siyasi oluşum daha devreye girdi. Ülkemizde sanırım 70 kadar parti var. Merkez Parti’nin cemaate yakın isimler tarafından kurulduğu ifade edildi. Aslında geçtiğimiz hafta bu partinin ilk olağan genel kurulunu yapacağı ve Parti’nin genel başkanlığına AK Parti’den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal‘ın geleceği söylenmişti. Hatta istifacı milletvekilleri bu doğrultuda bir kaç toplantı da yapmıştı. İstifa eden iki eski bakan dahil... Kayseri Bağımsız Milletvekili Ahmet Öksüzkaya’nın da MP’de siyaset yapacağı söyleniyor. Sanmam. Öksüzkaya bu partide siyaset yapsa dahi dönemini tamamlar o kadar. Yeniden aday olmaz.