KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


VELİ ALTINKAYA


500 MİLYONLUK MİLLET BAHÇESİ

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


Hava İkmal Millet Bahçesi nihayet önümüzdeki çarşamba günü (10 Haziran saat 15: 00’da) TOKİ tarafından elektronik ortamda ihale edilecek.

İhale ilanını okudum. ‘Anahtar teslimi götürü bedel’ üzerinden yapılacak teklifler açık ihalede ayrıca müzakere edilecek. Şartnamede ihalenin onaylanmasından sonra 10 gün içerisinde ‘Yer teslimi’nin yapılacağı ifade edilmiş. ‘İşin teslim tarihi’ olarak da 550 gün, yani 1,5 yıl hükme bağlanmış.

Yine şartnamede klasik sistem dediğimiz ‘Konvansiyonel kalıp sistemi ile yapılacak 14 bin 197 metre inşaat alanına sahip sosyal donatı’ yapılacağı ifade ediliyor. Bu ‘Sosyal donatılar’ arasında millet kıraathanesi, WC, mescit, büfe ve diğer sosyal donatılar varmış. Ayrıca bir milyon 255 bin 451 m2 alanda da ‘Millet Bahçesi Genel Altyapı İşi ve Rekreasyon Alanları Yapımı’ gerçekleştirilecek.

İhale ilanında diğer teknik detaylar var. Ama onları yazıp da kafanızı karıştırmayayım. Biliyorsunuz Başkan Büyükkılıç’ ın talimatı ile Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman’ın gözetiminde belediyedeki teknik ekip (mimar ve mühendisler) buranın projesini hazırladı. O süreçte Başkan Büyükılıç mealen, ‘Bu projeyi dışarıya hazırlatsak 5 milyon lira verilecekti. Mesai arkadaşlarıma özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum’ demişti.

Millet Bahçesi içerisinde projeye göre bir milyon m2’nin üzerinde yeşil alan var. Ayrıca oldukça hacimli bir de biyolojik gölet yapılacak. Bunlar TOKİ’nin yaptıracağı işler. Ama Millet Bahçesi TOKİ’ nin ihalesi ile bitmiyor. Büyükşehir’in de daha sonra epeyce harcama yapması bekleniyor.

İhalenin seyri nasıl gelişir bilinmez ama TOKİ’nin bu ihalesinin maliyeti 150 milyon lira civarında gerçekleşecek gibi. Ama burasının tam manada bir ‘Kent park’ haline dönüşmesi için 200-300 milyon lira daha harcama yapılacak. Bu paranın bir bölümü de muhtemel ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınacaktır. Yani burası ülkemizde yaygın olan ‘Millet Bahçeleri’nden farklı olacak.

TOKİ’nin ihalesini alan müteahhit, şartnameye göre işi, 2021 sonu veya 2022’nin ilk aylarında tamamlayacak. Belli bir süre sonra, muhtemel ki önümüzdeki yıldan itibaren belediyenin de burada yapacağı ihaleler olacak.

Mesela...

Mimar Sinan’ın eserlerinin minyatürünün yer aldığı Mimarsinan Kültür Merkezi, Tayyare Fabrikası’nı merkeze alacak olan Havacılık Müzesi, kitap cafe, dünya mutfağının yer aldığı yiyecek-içecek mekanları, eğlence merkezi vs...

Bütün bunların bitmesi muhtemel ki Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri bulur. Ancak TOKİ’nin ihalesinden sonra Millet Bahçesi’nin belli bir bölümü ziyarete açılacak. Diğer alanlar da peyderpey tamamlanacak ve topyekün burasının bir ‘Kent Park’ vizyonu ile iç ve dış turizmin hizmetine sunulması 5 yıl kadar sürebilir.

Hava İkmal Millet Bahçesi fikri Mehmet Özhaseki’den çıkmıştı. O’nun 2014 projeleri arasındaydı. Sonrasında dönemin Belediye Başkanı Mustafa Çelik 4 yıl süren müzakereler yürüttü ve nihayet Memduh Başkan döneminde proje nihai hal aldı ve yapılan girişimlerle de ihale aşamasına gelindi. Bu projeye az-çok katkı veren Büyükşehir Belediye Başkanları Mehmet Özhaseki, Mustafa Çelik ve Memduh Büyükkılıç’a teşekkür etmez lazım. Elbette Cumhurbaşkanı’ndan Milli Savunma Bakanı’na, kuvvet komutanlarından, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na ve elbette siyasilere kadar herkesin bu süreçte emeği var...

Genellikle gözardı edilir; ama bu süreçte Büyükşehir Belediyesi’nin teknik işlerle ilgili genel sekreter yardımcılığını yaklaşık 4 yıldır büyük bir gayretle ve mesai mefhumu gözetmeden yürüten Hamdi Elcuman ve beraberindeki daire başkanı, şube müdürü, mimar ve mühendis arkadaşlarının emeğini, hakkını da teslim etmemiz lazım.

İnşallah bitince burasının ülkemizin en güzel millet bahçelerinden, kent parklarından biri olacağına inanıyorum.

Son bir not daha aktaralım. Büyükşehir’e tahsis edilen bu alanın Kartal Şehitliği’ne bakan kısmında 80 bin m2’lik bir saha ‘Cenaze Camii’ için, eski Askeri Hastane tarafına bakan kısımda ise 25 bin m2’lik bir alan Havacılık Lisesi’ne tahsis edilmiş durumda. Caminin projesi konusunda acele edilmemesi ve Selçuklu mimarisi tarzında bir yapının uygun olacağını ileride daha uzun bir yazı yazma hakkımı mahfuz tutarak bu vesile ile ifade etmek isterim.

 

 

Mış… Miş… Muş…

00- ERÜ Hastanesi’nde 2’si pozitif olmak üzere, Kovid şüpheli 35 hasta yoğun bakımda, 51 hasta ise servislerde yatıyormuş.

00- Vali Günaydın, Kayseri’ de 63 Kovid pozitif hasta olduğunu açıklarken, gözetim altında tutulan şüphelilerin sayısı açıklanmamış.

00- Kayseri’deki 600 bayan kuaförünün tamamı Kovid testine tabi tutuluyormuş.

00-MHP’li Vekil Baki Ersoy, sağlık durumu iyiye giden babasını ziyarete gelen vekiller ve Bahçeli’nin Meclis’teki özel kalem müdürünü OSB’ye götürmüş.

00- AK Parti Gençlik Kolları yönetimi onaylanmış.

00- İYİ Parti’nin pazar günü yapılacak Melikgazi İlçe Kongresi, İl Kongresi’ne de ışık tutacakmış.

00- Talas Belediyesi, makine ile koyun kırpma startını Başakpınar’dan vermiş.

00- İstikbal Mobilya, Kovid 19’a karşı TSE’li üretim yapıyormuş.

00- Melikgazi Eski Belediye Başkanı Dr. Sami İpek, ‘Gönül ehli’ Mehmet Zahid Kotku adına eğitim ve kültür merkezi yaptırıyormuş.