KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TEMMUZ’DA KAYSERİ’DEN 234.5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

İHRACATIMIZ TOPARLANIYOR

ÖZCAN, İHRACAT VERİLERİNİ DETAYLANDIRDI

İHRACATTA PANDEMİ ETKİSİ GÖRÜLÜYOR

KAYSERİ ŞEKER’DEN EKONOMİYE CAN SUYU

ÇİFTÇİYE 68 MİLYON LİRA SULAMA VE BAYRAM AVANSI ÖDENDİ

KONUT SATIŞLARI REKOR KIRDI

KAYSERİ’DE SATIŞLAR YÜZDE 34 ARTTI

BAĞLAMIŞ’TAN KURBAN AÇIKLAMASI

KURBANLIK KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA YÜZDE 15 ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

GALERİCİ AHMET YURTLU: KISA VADEDE ARABA ALMAYI DÜŞÜNENLER ÇABUK DAVRANMALI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG İSO İLK 500 GİREN ŞİRKETLERİNİ TANITTI

“Başarının gerçek mimarları bu şirketlerin genel müdürleridir”

İŞVERENE İSTİHDAM TEŞVİKİ ARTIRILDI

PROJENİN SÜRESİ 6 AY UZATILDI

İSO İLK 500’DE 15 KAYSO ÜYESİ FİRMA YER ALDI

BÜYÜKSİMİTÇİ’DEN FİRMALARA TEBRİK

NURSAÇAN’DAN İSO 500 DEĞERLENDİRMESİ

15 FİRMA İLK 500’DE YER BULDU

BAŞKAN AKAY TOKAT’TA

BUĞDAY İLE KOYUN GERİSİ OYUN

KOCASİNAN'DA 'TEMİZ TARLA, TEMİZ ÜRÜN' KAMPANYASI BAŞLATILDI

AMAÇ, ÜRETİMDE KALİTEYİ ARTIRMAK

KTO’DA TURİZM SEKTÖRÜ KREDİLERİ KONUŞULDU

TURİZM TEMSİLCİLERİ İLE KAMU BANKALARI KTO’DA TOPLANDI

HAVALAR ISINDI MEYVE FİYATLARI DÜŞTÜ

KAYISININ KİLOSU 10 TL’DEN SATILIYOR

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA, KKTC KANAL T’DE ‘TURİZMİ’ ANLATTI

KARAMUSTAFA: TÜRKİYE, TURİZM SEKTÖRÜYLE, GÜÇLÜ VE LİDER BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

DAĞITIMI YAPILAN TOHUMLAR BOY VERDİ

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATINI YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

ZİRAAT MÜHENDİSİNİN EL UZATTIĞI KADINLARIN KADERİ ORGANİK TARIMLA DEĞİŞTİ

KADINLARIN İŞ SAHİBİ OLMALARINA İMKAN SAĞLADI

Kayseri’de 13 yıldır organik tarımla uğraşan yüksek ziraat mühendisi ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek, kendi tarlalarında organik tarım tekniklerini öğrettiği 15 kadın çiftçiyi iş sahibi yaptı.

Kadınlara destek için çıktığı yolda dernek kuran Bekyürek, organik tarım tekniklerini öğrettiği çiftçi kadınları hem üretici yaptı hem de iş sahibi olmalarına imkan sağladı.

Atıl bir okulun tadilatını sağlayarak kooperatif kurulmasına öncülük eden ziraat mühendisi Bekyürek, okul çatısına yerleştirdikleri güneş enerjisi panelleriyle de enerji elde etmeye başladı.

Kurulan kooperatifle çiftçi kadınların ürettiği organik domatesler salçaya, sebzeler tarhanaya, buğdaylar erişteye, meyveler reçele dönüşerek ailelerin geçim kapısı olması sağlandı.

Organik ve sertifikalı ürünlerin aracısız tüketiciyle buluşturulması hedeflenen projede, çiftçiler ev ekonomilerine katkı sağlarken kadın üreticilerin de sosyalleşmesine ortam hazırlandı.

Bekyürek, İzmir'de çiftçi bir ailenin çocuğu olduğunu, tütün ve pamuk tarlalarında geçirdiği çocukluğunda kadınlar için bir şeyler yapma hayalini uzun yıllar sonra gerçekleştirdiğini söyledi.

Kökeninde köy ve üretim olduğunu anlatan Bekyürek, üniversite eğitimi ile geçmiş yaşantısı arasında bağ kurduğunu ve mezuniyeti sonrası uzun yıllar sahada çalıştığını ifade etti.

Başkanı olduğu dernekle 2012 yılında 8 üreticiyle 80 dekar alanda organik tarım faaliyetlerine başladığını belirten Bekyürek, Kayseri'nin Bünyan ilçesi Karahıdır Mahallesi'nde üretilen ürünlerin merkez Kocasinan ilçesi Erciyesevler Mahallesi'ndeki organik pazarda satılmasıyla da önemli bir adımı attıklarını aktardı.

Organik tarım alanlarını zamanla artırdıklarını vurgulayan Bekyürek, şu anda 50 üreticiyle 950 dekar alanda üretim gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

- "Kadını değiştirdiğinizde toplumu değiştiriyorsunuz"

Bekyürek, tüketici ve üreticiyi aracısız buluşturduklarını, işlenmiş ürünleri katma değeri yüksek hale dönüştürdüklerini aktararak şunları kaydetti:

"Zaman içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığının da desteğiyle bugün kırsalda yaşayan, herhangi bir düzenli gelir kaynağı olmayan kadınları bir araya getirdik. 2018 yılında bir kooperatif kurduk. Daha bebek sayılabilecek bir yaşta çok büyük bir mesafe aldık. Burada çalışanların hepsi özverili kadınlar. İşe sadece emeklerini değil, yüreklerini koydular. ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemi Belgesi'ni aldık. Organik ürünleri işleyerek katma değeri yüksek, sağlıklı, güvenilir gıdalar üretecekleri bir noktaya getirdik."

Bekyürek, organik ürünlerin Türkiye'nin farklı noktalarına da gönderildiğini, hiçbir başarının tek başına gelmediğini belirterek STK, kamu ve yerel yönetimlerin iş birliği halinde çalışmasının önemine dikkati çekti.

- KAÇEM ile sosyalleştiler

Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KAÇEM) Başkanı Fatma Andaç ise kooperatif sayesinde hayatının değiştiğini, eskiden dalında ve tarlada ürünlerinin çürüdüğünü söyledi.

Yeşim Bekyürek ile tanışıp kooperatif kurulduğundan beri tarlasındaki ürünlerin değerlendirildiğini vurgulayan Andaç, daha önce köyünden dışarı çıkamadığını, kooperatif ile sosyalleştiklerini sözlerine ekledi.


Haber Kaynak : AA