KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

YERLİ VE MİLLİ KANAMA DURDURUCU

KAYSERİ COVİD 19’U KOVUYOR !

KORONA VİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GÜNLÜK ON BİN HASTA BAKIYORUZ

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

TÜRKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

ÜNİVERSİTELİ SEVİM BİYONİK PROTEZ İSTİYOR

TOMARZA’DA KOLONOSKOPİ UYGULAMASI

DR. IŞILDAK:"ŞİDDETİ ÖNLEYECEK TEDBİRLER İSTİYORUZ"

TURKOVAC GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ONLİNE TOPLANTI

ANTİBİYOTİKLERİ DAHA AKILCI KULLANMALIYIZ

PSİKOLOG ERTUĞRUL: “ÇOCUKLARINIZLA DAHA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN”

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞI

BAŞKAN ÖZTÜRK ÇOCUK HASTA ODASININ AÇILIŞINI YAPTI

KAYSERİ MAVİ KATEGORİ’DE

Anahtar Kelimeler: 0
Gürkan Ofis Mobilyaları

ZAYIFLAMA İLÇLARINDAKİ ‘SİBUTRAMİN’ ÖLDÜREBİLİR

Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Müberra Koşar, zayıflatan ve afrodizyak etkiye sahip bitkisel ilaçlarda bulunan ‘Sibutramin’ maddesinin ölüme kadar varan sonuçlara neden olabileceğini vurgulayarak vatandaşları uyardı&

Sivas Eczacılar Odası tarafından, Cumhuriyet Üniversitesi'nde  "Bitkisel Ürünlerin Yanlış ve Bilinçsiz Kullanımına Dair Farkındalık Oluşturmak" konulu konferans düzenlendi.
Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansta konuşmacı olarak katılan Kayseri Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar, ilaçların sentetik ve doğal olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, "Doğal ilaçlar ya da halk arasındaki tabiri ile bitki ilaçlarının etken maddeleri birden fazla. Bitkiyi tek olarak veya bitkinin karışım olarak özünü alıp kullandığınızda birden fazla maddeyi vücudunuza alıyorsunuz. Dolayısıyla o birden fazla maddeyi alırken hem toksik etkilerini hem de etkileşimlerini birlikte düşünmeniz gerekiyor. Bu nedenle bitkisel ürünlerde karışımları yapmak veya önermek oldukça risklidir. Bilen bir kişinin bunu yapması gerekir" şeklinde konuştu. Koşar, son zamanlarda revaçta olan afrodizyak ve zayıflama etkili bitkisel ilaçların da son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, "Bu tür ilaçların satışının medyadan ve internet ortamından yetkisi ve bilgisi olmayan kişilerce yapıldığı biliniyor. Bu tür ilaçların içerisinde yer alan 'sibutramin' maddesi öldürücü olabilir. Genelde merdiven altı üretim yapılan söz konusu bitkisel ürünlerde sibutramin maddesi kullanılmasına rağmen içerik kısmında buna dair bilgi yer almamaktadır" şeklinde konuştu.