KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

COVİD-19’A KARŞI BU KURALLARA DİKKAT!

HAMİLELERE 14 YAZ ÖNERİSİ

UZMANLAR YAZ İSHALLERİNE KARŞI UYARDI

BOL BOL SU İÇİN

DOÇ.DR. MUZAFFER KEKLİK’TEN UYARI

SAĞLIKSIZ PİŞİRİLEN ET KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

OTOMOBİL UÇURUMA YUVARLANDI

1 ÖLÜ 3 YARALI

VİRÜS BİTMİYOR

KAYSERİ'DE 80 EV KARANTİNAYA ALINDI

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN YOLLARI

ETLERİN ÇOK YAĞLI KISIMLARINDAN HER ZAMAN UZAK DURUN

KURBAN ETLERİNİN KORUNMASI

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!

KAYSERİ’DE VAKA ORANLARI ARTTI

BENLİ’DEN MASKELİ BAYRAM KUTLAMASI

HİJYEN VE SOSYAL MESAFEYE UYALIM

KAYSERİ'DE 10 EV KARANTİNAYA ALINDI

EKMEK YAPMAK İÇİN BİR ARAYA GELEN KADINLARDA KORONAVİRÜS ÇIKTI

SARIZ İLÇESİNE AMBULANS HELİKOPTERİN İLK İNİŞİ SEVİNÇ YAŞATTI

SARIZ İLÇESİNE PİST YAPILDI

ASIRLIK İÇMECELER, ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR

ŞİFA ARAYANLAR BURADA BULUŞUYOR

YAZ AYLARI BOYUNCA BOL BOL YEŞİL FASULYE TÜKETİN

ÇOK ÖNEMLİ BİR ANTİOKSİDAN

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ UYARDI

HERKESİ COVİD TAŞIYORMUŞ GİBİ DÜŞÜNEREK DAVRANMALIYIZ

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

KAYSERİ’DEKİ ARTAN VAKA SAYILARINA DİKKAT ÇEKTİ

KAYSERİ’DE 2 GÜNDE 23 DAİRE KARANTİNADA

BU HASTALIĞI KARŞI UKALA BİR TAVRIMIZ VAR

Anahtar Kelimeler: YAZIN TÜKETELİM?

YAZIN NE TÜKETELİM?

BESLENME VE DİYETETİK UZMANI ÖZASLAN: “SIVI İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLER TÜKETİN”

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Rabia Özaslan haber ekibimiz aracılığıyla ilimiz sakinlerine seslenerek yaz aylarında kaybedilen su miktarının artması nedeni ile bu dönemde karbonhidrat ve yağlarla aramıza mesafe koymamız gerektiğinin altını çizerek“Sıvı içeriği yüksek olan karpuz ve salatalık gibi besinler tüketip, bol bol su, ayran ve maden suyu tüketmekte yarar var” ifadesini kullandı.

Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Rabia Özaslan haber ekibimiz aracılığıyla yaptığı değerlendirmede yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte aşırı su ve mineral kaybı oluştuğunu belirterek şekerli, tuzlu ve yağlı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Diyetisyen Rabia Özaslan bu dönemde bolca su tüketilmesinin yanında karpuz ve salatalık gibi sıvı içeriği yüksek olan besinlerin tüketilmesi gerektiğin altını kalın çizgilerle çizerek şunları kaydetti “Yaz aylarında özellikle hormonlarımızın da değişmesiyle ve sıvı ihtiyacımız artıyor. Tabi sıcaklıklar bunu çok çok daha etkiliyor. Konuşurken, terlerken, tuvalete gittiğimiz de sıvı kaybediyoruz. Bu dönemde özellikle tuzlu tüketmememiz gerekiyor. Çünkü sıvı ihtiyacını artırıyor. Aynı zamanda kafeinli besinler kola ve kahve gibi özellikle sıcak havalarda tüketmememiz gerekiyor. Bunun yanında karpuz tüketebiliriz. Karpuz sıvı içeriği yüksek bir besin, sıvı ihtiyacını karşılar ancak şekerli olduğu için porsiyonuna dikkat etmemiz gerekiyor. Dondurma da özellikle yaz aylarında sevilerek tüketilen bir besindir. Yine bu dönemde dondurma yerken haftada 2-3 kere olmak üzere kısıt koymamız gerekiyor. Çünkü içeriğindeki şeker kilo almamızı hızlandırabilir, sağlımızı da bozabilir. Bununla birlikte salatalık kesinlikle tüketilmesi gereken sebze grubundan. Hem kalorisi çok düşük hem de içeriğindeki sıvı oranı çok yüksek olmasından dolayı salatalık bu dönemde kesinlikle tercih edilmelidir. Bunları da tüketirken suyu kesinlikle unutmamamız gerekiyor. Sıvı içeriği yüksek besinleri saydık ama su bunların yerini tutmuyor. Su kesinlikle günde 2,5 litreye kadar içilmeli. Ağır spor yapanlarda veya sıcakta dışarıda çalışanlarda ihtiyaç artacağı için daha da fazla tüketilmelidir. Yaz aylarında geç uyuyup, erken kalkıyoruz. Bu süreç içerisinde çok çok acıkıyoruz ve de sosyalleşme ihtiyacı duyuyoruz. Daha çok dışarı çıkıyoruz ve bunu beslenmeyle birleştiriyoruz. Oysa bu dönem kışa nazaran iştahımızın daha kapalı bir dönem olduğu için kilo vermeye daha elverişliyiz. Bu dönemi es geçmeyelim. Sosyalleşirken yemek yeme planları yapmak yerine parkta yürüyüş ve egzersiz yapabileceğimiz planlar düşünelim.“

HABER: ÖZGÜR AYDOĞDU


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ