KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

COVİD-19’A KARŞI BU KURALLARA DİKKAT!

HAMİLELERE 14 YAZ ÖNERİSİ

UZMANLAR YAZ İSHALLERİNE KARŞI UYARDI

BOL BOL SU İÇİN

DOÇ.DR. MUZAFFER KEKLİK’TEN UYARI

SAĞLIKSIZ PİŞİRİLEN ET KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR”

OTOMOBİL UÇURUMA YUVARLANDI

1 ÖLÜ 3 YARALI

VİRÜS BİTMİYOR

KAYSERİ'DE 80 EV KARANTİNAYA ALINDI

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN YOLLARI

ETLERİN ÇOK YAĞLI KISIMLARINDAN HER ZAMAN UZAK DURUN

KURBAN ETLERİNİN KORUNMASI

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!

KAYSERİ’DE VAKA ORANLARI ARTTI

BENLİ’DEN MASKELİ BAYRAM KUTLAMASI

HİJYEN VE SOSYAL MESAFEYE UYALIM

KAYSERİ'DE 10 EV KARANTİNAYA ALINDI

EKMEK YAPMAK İÇİN BİR ARAYA GELEN KADINLARDA KORONAVİRÜS ÇIKTI

SARIZ İLÇESİNE AMBULANS HELİKOPTERİN İLK İNİŞİ SEVİNÇ YAŞATTI

SARIZ İLÇESİNE PİST YAPILDI

ASIRLIK İÇMECELER, ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR

ŞİFA ARAYANLAR BURADA BULUŞUYOR

YAZ AYLARI BOYUNCA BOL BOL YEŞİL FASULYE TÜKETİN

ÇOK ÖNEMLİ BİR ANTİOKSİDAN

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ UYARDI

HERKESİ COVİD TAŞIYORMUŞ GİBİ DÜŞÜNEREK DAVRANMALIYIZ

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

KAYSERİ’DEKİ ARTAN VAKA SAYILARINA DİKKAT ÇEKTİ

KAYSERİ’DE 2 GÜNDE 23 DAİRE KARANTİNADA

BU HASTALIĞI KARŞI UKALA BİR TAVRIMIZ VAR

Anahtar Kelimeler: VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!

VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!

KAYSERİ’DE VAKA ORANLARI ARTTI

Kayseri’de Kovid 19 vakaları arttı. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanlar başta, bir çok işyerinde binlerce kişi evlerinde karantinaya alındı. Şehir Hastanesi’ne özel durumu olmayan Kovid hastaları dışında hastalar alınmıyor. Sağlık ekipleri yoğun bir çalışma ortaya koyarken, vatandaşların maske,mesafe ve hijyene, kurban bayramı süresince daha dikkat etmeleri istendi.

Türkiye bu bayrama da Kovid’le girdi. Geçtiğimiz ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ülkemizde, ‘Yeni normalleşmeye’ bağlı olarak hazirandan itibaren kapalı olan işyerleri yeniden açıldı. Cenaze ve düğün gibi toplu organizasyonlar ve tüm işyerlerinin yeniden faaliyete geçmesi nedeniyle ülke genelinde vaka oranı düşerken Kayseri’de ise arttı.

Salgının ülkemizde görüldüğü mart ortasından itibaren mücadeleyi iyi yürüten şehrimizde vaka oranları ülke ortalamasının yarısının da altındaydı. Özellikle son 15 günde Kayseri’de vaka oranlarında yüzde 40 düzeyinde artış görüldü. Çoğunluğu 60 binin üzerinde kişinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere binlerce çalışan filyasyon ekiplerinin raporları doğrultusunda evlerinde karantinaya alındı. pozitif ve yüksek dereceye şüphe taşıyan vatandaş ise Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındı…

Evlerinde karantinada olması gereken yüzlerce kişi Valiliğin talimatı ile kolluk kuvvetleri tarafından ‘sondaj- yoklama metodu’ ile denetleniyor. Evlerinde bulunamayanlara 3 bin 150 lira para cezası uygulanıyor.

SGK’nın ay başında özel hastaneleri pandemi dışına çıkartmasından sonra Erciyes Üniversitesi Hastanesi yönetimi de İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek pozitif vakaları kabul etmeyerek şüphe halinde Şehir Hastanesi’ne yönlendiriyor.Bazı acil ve özel durumlar hariç normal hastalar Şehir Hastanesi’ne kabul edilmeyerek Devlet hastanesi ERÜ hastaneleri veya özel hastanelere yönlendiriliyor.

Yetkililer vatandaşların maske, mesafe ve hijyene eskisinden daha fazla özen göstermesi gerektiğinin altını çizerek, ‘Cenaze ve düğün gibi organizasyonlar ile kalabalıkların katıldığı toplantılardan zorunlu olmadıkça uzak durulmasını’ istediler. Ev oturmaları, arkadaş toplantılarında da herkesin kurullara uymasını isteyen uzmanlar bu toplantıların mümkünse açık havada yapılmasını, değilse havalandırma ve kurullara herkesin özenle riayet edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Yetkililer ve uzmanlar Kurban bayramında herkesin virüsle ilgili kararlara uymada daha dikkatli olmasını istediler. Kurban kesim yerlerinde belediyelerin ve Tarım Müdürlüğünün her türlü önlemi aldığının altı çizilen değerlendirmede, ‘Herkes bu krallara uysun. Eskiden olduğu gibi toplu kurban eti paylaşımları vs yasak.

Bayramlaşmalarda da zorunlu olmadıkça çekirdek ailelerin dışına çıkılmamalı’ uyarısında bulunan uzmanlar siyasi partiler, meslek örgütleri ve diğer grupların toplu bayramlaşma yapmamalarını da istedi. Bayramlaşmaların istenmesi halinde online olarak yapılabileceği belirtildi.

Bayram süresince kolluk kuvvetleri ve sağlık çalışanları her türlü denetimi artıracaklar. Sağlık çalışanların salgının yoğun yaşandığı nisan ve mayıs ayına kıyasla daha yoğun ve sıkıntılı bir çalışma süreci geçirdiği ifade ediliyor…


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ