KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TALAS BELEDİYESİ PERSONELİNE AŞI

MELİKGAZİ MOBİL AŞI EKİPLERİ 'AŞI' İÇİN KOLLARI SIVADI

FEDAKAR SAĞLIK ÇALIŞANI AŞI SEFERBERLİĞİ İÇİN EMEKLİ OLMADI

HAFTALIK VAKA HARİTASI YAYINLANDI

ALS’DE ERKEN MÜDAHALEDE HASTALIĞIN İLERLEYİŞİNİ AZALTIYOR

KAYSERİ'DE AŞIDA YENİ REKOR: 27 BİN 748

YEŞİLHİSAR'DA MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ AŞILANDI

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA SAYISI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

KAYSERİ'DE AŞIDA YENİ REKOR: 25 BİN 341

KAYSERİ SERBEST BÖLGE'DE AŞI MERKEZİ KURULDU

AK KURMAYLARDAN KIZILAY’A KAN BAĞIŞI

OSB’DE AŞIYA BÜYÜK İLGİ

BİR GÜNDE 19 BİN 852 COVİD AŞISI YAPILDI

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NDE AŞI HEYECANI YAŞANDI

YAHYALI BELEDİYESİ AŞILAMA KAMPANYASINA KATILDI

KOVİD 19 AŞISI KAYSERİ OSB’DE DE YAPILIYOR

Anahtar Kelimeler: VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!
Gürkan Ofis Mobilyaları

VİRÜSE KURBAN GİTMEYELİM!

KAYSERİ’DE VAKA ORANLARI ARTTI

Kayseri’de Kovid 19 vakaları arttı. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışanlar başta, bir çok işyerinde binlerce kişi evlerinde karantinaya alındı. Şehir Hastanesi’ne özel durumu olmayan Kovid hastaları dışında hastalar alınmıyor. Sağlık ekipleri yoğun bir çalışma ortaya koyarken, vatandaşların maske,mesafe ve hijyene, kurban bayramı süresince daha dikkat etmeleri istendi.

Türkiye bu bayrama da Kovid’le girdi. Geçtiğimiz ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ülkemizde, ‘Yeni normalleşmeye’ bağlı olarak hazirandan itibaren kapalı olan işyerleri yeniden açıldı. Cenaze ve düğün gibi toplu organizasyonlar ve tüm işyerlerinin yeniden faaliyete geçmesi nedeniyle ülke genelinde vaka oranı düşerken Kayseri’de ise arttı.

Salgının ülkemizde görüldüğü mart ortasından itibaren mücadeleyi iyi yürüten şehrimizde vaka oranları ülke ortalamasının yarısının da altındaydı. Özellikle son 15 günde Kayseri’de vaka oranlarında yüzde 40 düzeyinde artış görüldü. Çoğunluğu 60 binin üzerinde kişinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere binlerce çalışan filyasyon ekiplerinin raporları doğrultusunda evlerinde karantinaya alındı. pozitif ve yüksek dereceye şüphe taşıyan vatandaş ise Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındı…

Evlerinde karantinada olması gereken yüzlerce kişi Valiliğin talimatı ile kolluk kuvvetleri tarafından ‘sondaj- yoklama metodu’ ile denetleniyor. Evlerinde bulunamayanlara 3 bin 150 lira para cezası uygulanıyor.

SGK’nın ay başında özel hastaneleri pandemi dışına çıkartmasından sonra Erciyes Üniversitesi Hastanesi yönetimi de İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek pozitif vakaları kabul etmeyerek şüphe halinde Şehir Hastanesi’ne yönlendiriyor.Bazı acil ve özel durumlar hariç normal hastalar Şehir Hastanesi’ne kabul edilmeyerek Devlet hastanesi ERÜ hastaneleri veya özel hastanelere yönlendiriliyor.

Yetkililer vatandaşların maske, mesafe ve hijyene eskisinden daha fazla özen göstermesi gerektiğinin altını çizerek, ‘Cenaze ve düğün gibi organizasyonlar ile kalabalıkların katıldığı toplantılardan zorunlu olmadıkça uzak durulmasını’ istediler. Ev oturmaları, arkadaş toplantılarında da herkesin kurullara uymasını isteyen uzmanlar bu toplantıların mümkünse açık havada yapılmasını, değilse havalandırma ve kurullara herkesin özenle riayet edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Yetkililer ve uzmanlar Kurban bayramında herkesin virüsle ilgili kararlara uymada daha dikkatli olmasını istediler. Kurban kesim yerlerinde belediyelerin ve Tarım Müdürlüğünün her türlü önlemi aldığının altı çizilen değerlendirmede, ‘Herkes bu krallara uysun. Eskiden olduğu gibi toplu kurban eti paylaşımları vs yasak.

Bayramlaşmalarda da zorunlu olmadıkça çekirdek ailelerin dışına çıkılmamalı’ uyarısında bulunan uzmanlar siyasi partiler, meslek örgütleri ve diğer grupların toplu bayramlaşma yapmamalarını da istedi. Bayramlaşmaların istenmesi halinde online olarak yapılabileceği belirtildi.

Bayram süresince kolluk kuvvetleri ve sağlık çalışanları her türlü denetimi artıracaklar. Sağlık çalışanların salgının yoğun yaşandığı nisan ve mayıs ayına kıyasla daha yoğun ve sıkıntılı bir çalışma süreci geçirdiği ifade ediliyor…