KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

VEKİL ÖZDEMİR SORDU, BAKAN CEVAP VERDİ

YURTLARIMIZIN %91’İ DOLUYMUŞ

TALAS'LI ÇOCUKLAR HEM GEZİYOR HEM ÖĞRENİYOR

BAŞKAN AMCA SÖZÜNÜ TUTTU

ALTUN, MASKE DİKİM KURSUNU ZİYARET ETTİ

3 BİN MASKE ÜRETİMİ YAPTIK

DEVELİ'YE TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİ

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN İNCELEMELER BAŞLADI

GÖLET İLE ÇAYIRÖZÜ ARASI GENİŞLEYECEK

AKSU’DAN DEVELİ’YE 2. MÜJDE

KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRÜ MUSTAFA USLU AÇIKLADI

KAYSERİ’DE EN FAZLA SİVAS'LI YAŞIYOR

KAYSERİLİLER METEOR YAĞMURUNU ERCİYES'TE İZLEDİ

ERCİYES’TE GÖRSEL ŞÖLEN

MİNİBÜS DUVARA ÇARPTI

KAZADA 2 KİŞİ YARALANDI

KARARSIZ KALDI KAZAYA NEDEN OLDU

KAZA ANI MOBESEYE YAKALANDI

DUYARLI MÜŞTERİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

FAZLADAN VERİLEN 22 BİN 900 TL'Yİ İADE ETTİ

BÜYÜKSİMİTÇİ: ZORLUKLARA RAĞMEN SANAYİCİMİZ ÇALIŞIYOR

İSO İKİNCİ 500’DE 13 FİRMAMIZ VAR

“KAYSERİ TİCARETİNİ KARALAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

GÜLSOY’DAN ‘TÖVBELER OLSUN’ DİZİSİNE TEPKİ!

VETERİNERLERDEN ‘KURBANLIK HAYVAN’ UYARISI

VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI ERGÜL:“KÜPESİZ KURBANLIK ALINMASINA KARŞIYIZ”

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, kurban kesecek vatandaşlara haber ekibimiz aracılığı ile uyarılarda bulunup kurbanlık seçerken dikkat etmeleri gereken hususlara dair bilgiler vererek “Öncelikli olarak küpesiz hayvan almayın” tavsiyesinde bulundu.

Kurbanlık seçerken dikkat etmeleri gereken hususlara dair bilgiler verip ilimiz sakinlerini uyaran Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül  kurbanlık hayvanların fiziksel olarak sağlıklı olmaları dışında, iç organlarının da sağlıklı olması gerektiğinin altını çizip, kurban sahiplerinin şüphelendikleri bir durumda hayvanı veteriner hekimlere götürerek muayene ettirmesini tavsiye etti.

Sözlerinin devamında kurbanlık hayvanların özellikle uzuvlarında eksik olmaması gerektiğini ve mümkün olduğunca erkek hayvan kesilmesi gerektiğinin altını çizen Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, “Kurbana sayılı günler kaldı. Artık çiftliklerde de kurbanlık hayvanlar satılmaya başlandı. Yakın bir zamanda da belediyemizin belirlediği satış yerlerinde de kurbanlıklar satılmaya başlayacak. Kurbanlık hayvan alacak vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususların başında, hayvanın tüylerinin parlak olması, gevişini getiriyor olması, ağzında ve burnunda akıntının olmaması, donuk değil canlı bakması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulunarak şunları kaydetti "Tüm bunlar fiziksel olarak sağlıklı bir hayvanın kriterlerini gösterir bize. Bunların haricinde hayvanın boynuzları kırık, kuyruk ve kulaklarında kesik olmamalıdır. Bunlar da kurban olacak hayvanın önemli kriterleri. Biz veteriner hekimler olarak, dişi hayvanların değil erkek hayvanların kurban olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü dişi hayvanlar çok zorda kalınmadıkça kesilmemelidir. Kurban olacak hayvanların da kulağında tanımlama numarası dediğimiz küpe numarası olması gerekmektedir. Bu küpe numaraları hayvanın yaşını, yapılan aşılamaları ve nereden geldiğini aynı insanlardaki T.C. kimlik numarası gibi özetlemektedir. Onun için küpesiz hayvanlar bizim için kaçak statüsünde hayvanlardır ve kesilmesi doğru değildir bize göre. O yüzden belediyenin pazar yerine çıkacak hayvanlar küpeli ve sevk raporu alınmış belgeleriyle ve özel araçlarla gelecekler”.

Akgün Ergül, hayvanların dışarıdan bakınca belli olmayan hastalıklarının da olabileceğine dikkat çekerek, böyle bir durumda vatandaşların Tarım Orman İl Müdürlüğü Veteriner Hekimlerine müracaat etmeleri gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti. “Vatandaşlarımız kurban etinde şüpheli bir durumla karşılaşılırsa, önce veteriner hekimlere müracaat etmelidir. Bununla ilgili en yaygın olan hastalık tüberküloz dediğimiz hastalıktır" uyarısında bulunan Ergül, "Bu hastalık insanlara da bulaşmaktadır. Hastalık dışarıdan bakınca belli olmuyor ve hayvan kesildikten sonra vatandaşlarımız böyle bir durumla karşılaştıklarında hiçbir şekilde müdahale etmesinler. Hastalık belirtisi ise, kesildikten sonra akciğerlerde iltihaplı odaklar, boncuk tarzında meydana gelir. Hatta akciğerler kaburgaya yapışmış olur ve iltihap bariz bir şekilde belli olur. Kulak küpesi de bu durumlar için gerekli. Vatandaşlar hastalıklı ete hiçbir şekilde müdahale etmesinler Tarım Orman İl Müdürlüğü Veteriner Hekimlerine müracaat etsinler”.

Hayvanların uygun ortamlarda özel ve özenli olarak yetiştirilmesi gerektiğini ve ağzındaki dişlere bakarak kurbanlık çağa gelip gelmediğinin anlaşılabileceğini söyleyen Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, “Kurbanlık olacak hayvanların tesislerde özel bir şekilde beslenmekte. Uzun süreli yani yaklaşık 1 yıllık bir süreyi kapsıyor bu. Hayvanlar uygun bir şekilde alınarak gerekli aşılamaları yapıldıktan sonra, hayvanları sağlıklı bir şekilde belirli gıdalarla ve ilerleyen dönemlerde de fabrika yemi dediğimiz özel yemlerle beslenerek özenli bir şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir. Kurban olarak pazara çıkarmadan önce de yem oranı arttırılarak beslenmeli ve düzenli olarak tımar edilmeliler. Vatandaşlarımız kurban seçerken dişlerine bakarken de şunlara dikkat etmeliler, sığır cinsi hayvanlarda kurban olması için 2 yaşını doldurması gerekmektedir. Tabi bu yaşını da ya diş tayiniyle ya da küpesinden anlıyoruz. Diş tayininde, öndeki süt dişi dediğimiz küçük dişlerin çıkıp daha sonra yerine kazma diş dediğimiz büyük dişlerin gelmiş olması lazım. Bu da 2 yaşında ve kurban olabilecek bir hayvanı tanımlamaktadır. Onun için kurbanı alırken hayvanın ağzı açılarak dişlerine bakılır” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ