KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM

İBAN NUMARALARI

UMRECİLER EVLERİNE DÖNDÜ

TESTLERİ NEGATİF ÇIKAN 182'Sİ TAHLİYE EDİLEREK EVLERİNE GÖNDERİLDİ

KTB’DEN BİN AİLEYE GIDA YARDIMI

BAĞLAMIŞ: ZAMAN BİRLİK ZAMANI

İŞİNİ KAYBEDENLERE YARDIM

MEMUR SEN’DEN İŞİNİ KAYBEDENLERE 2 MİLYON TL YARDIM

İŞÇİNİN SAĞLIĞI DA İŞİ DE GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

Genel Başkan Yunus Değirmenci: “Metal sektöründe ithalatın önüne geçilmeli, istihdam korunmalıdır”

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASINDAN AÇIKLAMA

KOCAMAN: “12 SAATLİK VARDİYA SİSTEMİ BİZ İŞÇİLERİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS SEBEBİYLE VEFAT EDENLERİN SAYISI 168 OLDU

VAKA SAYISI 10 BİN 827

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM KAMPANYASINI BAŞLATTI

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATTI

COVİD-19 TRAVMASINA KARŞI MEB İKİ AYRI KILAVUZ HAZIRLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin ve velilerin salgının ortaya çıkardığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün iki ayrı kılavuz hazırladığını duyurdu.

KAYSERİ’DE ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROLLER BAŞLADI

KAYSERİ’DE ARAÇ GİRİŞLERİNDEKİ KONTROLLER, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SU AÇIKLAMASI

TEMMUZ AYINA KADAR TÜM ABONELER 2019 YILI FİYAT TARİFESİNDEN SUYU KULLANABİLECEKLER

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

VEREN ELİN ALAN ELİ GÖRMEDİĞİ "SOSYAL MARKET" 30 BİN AİLEYE ULAŞTI

ÇOLAKBAYRAKDAR: DEVLETİN SICAK ELİNİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRIYORUZ

Kayseri'de, Kocasinan Belediyesince açılan ve hayırseverler tarafından desteklenen "sosyal market", 7'den 70'e ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

Kocasinan bölgesindeki ihtiyaç sahibi ailelerin konfeksiyon ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kurulan markette, aileler ekonomik durumları ve hane halkı sayısına göre limitlendirilen "Dost Eli Kart" ile gönüllerince alışveriş yapabiliyor.

Her yaştan insana hitap eden ve kullanılmamış ürünlerin bulunduğu market, bebek tulumundan, çocuk ayakkabılarına, takım elbiseden, abiye kıyafetlere kadar geniş ürün yelpazesiyle de dikkati çekiyor.

Hayırseverlerle ihtiyaç sahibi insanlar arasında adeta köprü görevi gören sosyal market, kurulduğu günden bugüne kadar 30 binin üzerinde aileye ulaştı.

Sosyal marketin mimarı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yaptığı açıklamada, ihtiyaç sahibi ailelerin konfeksiyon ve tekstil ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kurulan mağazanın 3 yılı aşkın süredir ilçe sakinlerine hizmet verdiğini söyledi.

Ailelerin burada ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirten Çolakbayrakdar, "Her bir aileye fert sayısına göre, gelir durumuna göre 'Dost Eli' kartlarına yüklenmiş para puanlar var. Bu para puanlarla gelip yılın herhangi bir zamanında ihtiyaç duydukları anda çoluk çocuk gelip mağaza konforu içerisinde ihtiyaçlarını giderebiliyorlar." dedi.

- "Vatandaşı yine vatandaşla buluşturan bir sistem"

Verilen hizmetin aksamaması için markette ciddi bir teknik altyapı kurduklarını ve böylece binlerce aileyi bu sisteme dahil edebildiklerini dile getiren Çolakbayrakdar, şunları kaydetti:

"Burası, Kocasinan Belediyesinin dost elini, devletin sıcak elini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak maksadıyla kurmuş olduğumuz bir sistem. Hayırseverler tarafından verilen yardımlarla dönüyor. Yani bir tarafta ihtiyaç sahipleri diğer tarafta da bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran bir el. Vatandaşı yine vatandaşla buluşturan bir sistem. Veren elin alan eli görmemiş olduğu ama teknik olarak altyapısı özel yazılımla donatılmış bir sistemle şu anda 4 bine yakın ailenin aktif olarak yararlandığı bir yer. Tabii kurulduğu günden bu tarafa da 30 binin üzerinde hemşehrimize ulaşmış olduk."

Çolakbayrakdar, yardımların kayıt altına alındığına işaret ederek, "Ürünün barkodlu şekilde hangi aileye ne zaman verildiği, depomuzda tükenen malzemelerin tespit edildiği iyi yürüyen bir uygulama. Şimdilik konfeksiyon ve tekstil kısmı var ama sonrasında gıda hizmeti de vermeyi hedefliyoruz. Buraya gelenler kendi beğenisine, zevkine göre alışveriş yapabiliyor. Şimdiye kadar 86 bin eşya el değiştirmiş durumda." diye konuştu.

Sosyal marketten faydalanan 3 çocuk annesi Hanife Söyler de kendilerine sağlanan bu imkandan son derece memnun olduklarını belirterek, "İstediğimiz her şeyi bulabiliyoruz, alabiliyoruz. Devletimiz bu imkanı bize sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Bize kart veriliyor, o kartın içerisinde bir limit oluyor, o limitle eş değerde alışveriş yapıyoruz. İstediğimiz her şey var burada." ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak : AA