KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZHASEKİ, EDİRNE KEŞAN’DA

"CHP BİR TARAFINI İYİ PARTİ'YE YASLIYOR, BİR TARAFINI HDP'YE YASLIYOR"

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN 40 BİN LİRALIK MEZARLIK TEPKİSİ

“FAKİRİN YAŞAMA DA ÖLMEYE DE HAKKI YOK”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN DOĞALGAZ KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ

“SARIZ VE PINARBAŞI’NIN DOĞALGAZ İLE TANIŞMASI ALLAH’A KALDI”

CHP’Lİ VEKİL ARIK UCUZ ELMA KUYRUĞUNDAKİ VATANDAŞLARLA KONUŞTU

“BU KUYRUK YOKLUK KUYRUĞU”

CHP YÖNETİMİ PAZAR YERLERİNİ GEZEREK VATANDAŞIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

“PAZAR ESNAFININ TEZGÂHLARI ÜRÜN DOLU VATANDAŞIN PAZAR ARABASI, TORBALARI BOŞ”

İYİ PARTİ’YE 162 KİŞİLİK TOPLU KATILIM

İYİ PARTİ’DE ÜYE KAYDI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARIK KAYSERİ’DE YAŞANAN İNTİHAR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“EKONOMİK KRİZ İNSANLARI ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK 'GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA OLMASIN'

MHP İl teşkilatınca susuzluk ve kuraklık üzerine çekilen video sosyal medyada ilgi gördü

“NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARI TELAFİ ETTİ, HELALLİK İSTEDİ”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın Kapadokya ve Erciyes açıklamasını hakkında, arkadaşımızın bir hatası oldu

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU KURMAYLARI İLE İSTİŞARE YAPTI

İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ASKON’DAN SAADET PARTİSİ’NE ZİYARET

SP İL BAŞKANI COŞKUN ASKON ŞUBE YÖNETİMİNİ AĞIRLADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER HACILAR BELEDİYESİ’NDE

TAMER: HACILARIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NA TEPKİ

“KONUŞANA DEĞİL KONUŞTURANA BAK”

KAYSERİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL KARAYEL YAHYALI BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İLÇEYİ GEZEN KARAYEL, ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

BAŞKAN ÇOPUROĞLU,

AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA KATILDI

AK PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

Ak Parti İl Teşkilatı’ndan yazılı bir acıklama yapılarak 81 İl Teşkilatı olarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunulduğu duyuruldu.

Anahtar Kelimeler: VEKİL DURSUN DEPREMLERE DİKKAT ÇEKTİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

VEKİL DURSUN ATAŞ DEPREMLERE DİKKAT ÇEKTİ

“KAYSERİ’DE CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ İTİBAR GÖRMÜYOR MU?”

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, art arda yaşanan depremlere dikkat çekerek, “Deprem öldürmez, ihmal öldürür” açıklaması yaptı. Ataş, Kayseri’de depreme karşı önlemler alınması gerektiğini belirterek, kentte ne kadar hazır olduğunun tespit edilmesi için çalışma yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda Meclis araştırması yapılması önerisinde bulundu.

Diğer yandan Ataş, Kayseri’de devam eden kentsel dönüşüm projelerinin de gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı her ne kadar yatay mimari yapılması yönünde düşüncelerini beyan etse de, şehrimize devasa dikey mimariler yapılmaya devam etmektedir. Ya cumhurbaşkanının sözleri itibar görmemekte ya da olası bir depremde bu binaların yapacağı domino etkisi umursanmamaktadır” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını ve yaşanan depremler sonrasında çıkarılması gereken derslerin de çıkarılmadığını belirtti. “Ülkemizde son zamanda sık sık meydana gelen depremler, depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu ve her zaman depreme hazır bir ülke olmamız gerektiğini acı kayıplarımızla ülkemize öğretmiştir” diyen Ataş, “Ülkemiz son bir yıl içerisinde Elazığ ve İzmir olmak üzere 2 büyük deprem yaşadı. Elazığ depreminde 41, İzmir depreminde ise 115 vatandaşımızı kaybettik. Bu acıları bir daha yaşamamak adına ülkemizin depremlere her zaman her yönüyle hazırlıklı olması gerekmektedir. Kayseri de son bir yıl içerisinde 19 Nisan ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde olmak üzere 3,5 şiddetinde 2 adet deprem meydana gelmiştir. Önceki yıllarda daha şiddetli depremler yaşamış, şehrimizde can kayıpları ve yerleşim yerlerinde göçükler meydana gelmiştir. Ülkemizde son zamanda sık sık meydana gelen depremler, depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu ve her zaman depreme hazır bir ülke olmamız gerektiğini acı kayıplarımızla ülkemize öğretmiştir. Deprem bir doğal afet olarak engellenemez, ancak alınacak önlemlerle can ve mal kaybının en aza indirilmesi sağlanabilir” diye konuştu.

BU FAY HATLARI 6,5 ŞİDDETİNDE DEPREM ÜRETEBİLİYOR

Deprem konusunda Kayseri’de de önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Ataş, “Kayseri’nin büyük bir kısmı 3. bir kısmı ise 4. derece deprem kuşağında Ecemiş ve Sarız Fay Hatlarının etkisi altında yer almaktadır. Mersin-Adana istikametinden başlayarak Kayseri'ye kadar uzanan Ecemiş fayı, Sivas istikametine doğru devam etmektedir. Kayseri sınırlarına girdiği andan itibaren 3 kola ayrılan bu hattın birinci kolu Develi-Yahyalı üzerinden, ikinci kolu Yeşilhisar üzerinden, üçüncü kolu da Develi-Yeşilhisar Ovası'nın altından Erciyes Dağı’nı da katederek ilerlemektedir. Ecemiş fay hattında tarih süreci içerisinde 6.5 şiddetinde deprem yaşanmıştır. Kayseri’de aletsel ölçümlerin yapılmaya başlanmadığı yıllarında kent merkezinde ve Develi ilçesinde depremler yaşamıştır. Deprem ölçümlerinin yapılmaya başlandığı 1900’lü yıllarda ise, 1940 yılında 5,3 ve 5,2 şiddetinde depremler meydana gelmiş, 37 can kaybı yaşanırken 530 bina hasar görmüştür. 2008 yılında meydana gelen 4,9 şiddetindeki depremde ise can kaybı yaşanmamış, az sayıda bina hasar görmüştür. Kayseri de yaşanan depremler de göstermektedir ki Kayseri depreme hazırlıklı olmak zorundadır” dedi.

BİNALARIN BİRÇOĞU ESKİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPILMIŞ

Kayseri’de bulunan binaların birçoğunun 1 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan Bina Deprem Yönetmeliğinden önce yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcileri 2001 yılından önceki bina stoklarının yenilenmesi gerektiğini ve şehirdeki binaların yüzde 40’ının riskli ve depreme dayanıksız olduğunu iddia etmektedir. İlgililerce bu riskli binaların eski yönetmeliğe göre yapıldığı, binaların son çıkan yönetmeliğe göre tekrar değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir” şeklinde konuştu.

KAYSERİ’DE CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ İTİBAR GÖRMÜYOR MU?

Kayseri’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin de tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Ataş, “Bilindiği üzere, deprem öldürmez ihmal öldürür” dedi. Ataş, “ Cumhurbaşkanı her ne kadar yatay mimari yapılması yönünde düşüncelerini beyan etse de, şehrimize devasa dikey mimariler yapılmaya devam etmektedir. Ya cumhurbaşkanının sözleri itibar görmemekte ya da olası bir depremde bu binaların yapacağı domino etkisi umursanmamaktadır. İlgili kurumlarca deprem anında vatandaşlarımızın toplanma alanlarının belirlenmesi ve vatandaşa gerekli eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması da son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

OLASI BİR DEPREM DURUMUNDA KAYSERİ DEPREME NE KADAR HAZIR, BU TESPİT EDİLMELİ

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bir daha acıların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında da bulunarak, “Kayseri’de son zamanlarda deprem kaynaklı yaşadığımız büyük acıların yaşanmaması için, olası bir deprem durumunda şehrimizin depreme ne kadar hazır olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan gerekli araştırma ve çalışmaların yapılması, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” dedi.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ