KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ATAŞ, YAŞANAN EKONOMİK SIKINTILARA DİKKAT ÇEKTİ

“VATANDAŞA BU KADAR YÜKLENİLMEZ”

BAŞKAN ÇOPUROĞLU KUMSMALL AVM YÖNETİMİNİ VE ESNAFLARINI ZİYARET ETTİ

HAYIRLI VE BEREKETLİ İŞLER TEMENNİSİNDE BULUNDU

“FELAKET YAŞANMADAN TEDBİR ALMAK GEREK”

CHP İL BAŞKANI ÖZER ‘DEPREM HAFTASI’ VESİLESİ İLE YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, AK PARTİ GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI'NA KATILDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EKONOMİK REFORM PAKETİ’Nİ AÇIKLAYACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ:

“İKTİDAR UYGUR TÜRKLERİNE SAHİP ÇIKMAMIŞTIR”

ÖZHASEKİ İDDİALARA CEVAP VERDİ

“GÜNEŞLİ’DE İMAR HAREKETİ YAPMADIM”

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÖZHASEKİ’YE YANIT

“GÜNEŞLİ HALKI DA MI YALAN SÖYLÜYOR!”

GEÇİCİ ORMAN İŞÇİLERİNE ERSOY’DAN DESTEK

ERSOY, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ VERDİ

SP İL BAŞKANI COŞKUN:

“ERBAKAN HOCA ANLAŞILMADI”

ÖZHASEKİ AĞRI 7. OLAĞAN İL KONGRESİ’NE KATILDI

"HDP, PKK'NIN SİYASİ SÖZCÜSÜ VE UZANTISI"

ÖZHASEKİ’DEN ELEŞTİRİLERE CEVAP

"SEÇMENİN HER BİR OYU KUTSALDIR”

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK:

“ASGARİ ÜCRETLİ NEFES DE ALIYOR, ALMASIN MI?”

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ:

“ŞEHRİN PARALARI POPÜLİST PROJELERE KULLANILMIŞTIR”

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ

“KAYSERİ’DE BİR SENEDE YAKLAŞIK BİN ESNAF KEPENK KAPATTI!”

AK PARTİ GEN. BŞK. YRD. ÖZHASEKİ:

“BU TOPRAKLARDA FİTNE BİTENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

AK PARTİ’DE İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

MELİKGAZİ, KOCASİNAN VE TALAS İLÇELERİNDE YAPILAN VE YAPILACAK HİZMETLER MASAYA YATIRILDI

Anahtar Kelimeler: VEKİL ULAŞTIRMA BAKANI’ SESLENDİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

VEKİL ARIK YHT İÇİN ULAŞTIRMA BAKANI’NA SESLENDİ

“KAYSERİ ARTIK KANDIRILMAK İSTEMİYOR!”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Ankara-Kayseri Yüksek Hızlı Tren çalışmalarının durumunu sordu. Kayserinin 13 yıldır YHT beklediğini belirten Arık, “Sayın Bakan, Kayseri artık hak ettiği kamu yatırımlarını almak istiyor; kandırılmak, aldatılmak istemiyor” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 3 yıl önce aynı komisyonda yaptığı konuşmayı hatırlatarak, Kayseri’ye verilen sözlerin tutulmadığını belirtti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İsmail Adil Karaismailoğlu’nun Kayseri’ye YHT sözü veren 7. Bakan olduğunu ifade eden Arık, “Sayın Bakan, bundan tam üç yıl önce, 3 Kasım 2017 Cuma günü yine Plan ve Bütçe Komisyonunda dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Ahmet Arslan’a sordum. ‘Kayseri’ye on yıl önce söz verdiğiniz yüksek hızlı tren ne zaman gelecek? Ankara’dan yola çıkan kaplumbağa Kayseri’ye ulaştı ancak Kayseri’ye yüksek hızlı tren bir türlü gelmedi. Kayseri’ye yüksek hızlı tren ne zaman gelecek?’ diye sordum. Sayın Bakanın cevabı da aynen şöyle: ‘Kayıtlara geçmesi bakımından önemli; proje bitti, aralık ayı içerisinde yapım ihalesine çıkacağız, inşallah üç yıl içerisinde de bitirmiş olacağız.’ Sayın Bakan, aradan üç yıl geçti. Sayın Bakanın söylemine göre yüksek hızlı trene Kayserili çoktan binmiş olacaktı ama ortada ne tren var ne de atılan somut bir adım var. Sayın Bakan, Kayseri yüksek hızlı tren konusunda tam on üç yıldır iktidar tarafından kandırılıyor, aldatılıyor. Tam 2 Cumhurbaşkanı, 3 Başbakan, 6 Ulaştırma Bakanı, sayısız milletvekili Kayseri’ye yüksek hızlı tren sözünü verdi. Hafta sonu sizin de Kayseri’de olacağınızı öğrendik. Siz de yüksek hızlı tren sözü veren 7’nci Ulaştırma Bakanı olacaksınız.” dedi.

SANKİ ÇOK ÇALIŞIYORLARMIŞ GİBİ…

AK Parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemde yapılan bir haberi paylaşan Arık, her seçim dönemi böyle haberlerin yaptırıldığını belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sayın Bakan, gazeteye atılan şu manşete bakar mısınız? Bakınız, ‘Ankara-Kayseri arası bir buçuk saat olacak.’ deniliyor. Bu manşet her seçim döneminde Kayseri’de vaat olarak verilir. Sayın Bakan, ben de size tekrar soruyorum: Kayseri’ye yüksek hızlı tren ne zaman gelecek? Sanki çok çalışılıyormuş gibi, çok kafa yoruluyormuş gibi bu poz, her seçim döneminde Kayseri’de verilen poz. Ama bugün Plan ve Bütçe Komisyonunda bu pozu verenlerin hiçbiri yok. Sayın Bakan, size de yazılı olarak sorduk: ‘Kayseri’ye yüksek hızlı tren ne zaman gelecek?’ diye. Teşekkür e diyorum, siz de büyük bir samimiyetle cevap vermiştiniz, ‘Proje bitti, para yok ve dış kaynak bulabilirsek yapacağız.’ demiştiniz. Sayın Bakan, dış kaynak bulabildiniz mi? Kayseri sizden somut bir cevap bekliyor. Kayseri yüksek hızlı trene ne zaman binecek?”

YOL YOK AMA BELEDİYE BAŞKANINA ÖDÜL VAR

HAT YOK AMA DURAK VAR

Kayseri’ye 2014 yılında sözü verilen banliyö hatlarının duraklarının yapıldığını ancak ortada böyle bir hattın olmadığını ifade eden Arık, “Yeşilhisarlı hemşehrilerim ne zaman banliyöyle Kayseri’ye gelecek? Sayın Bakan, Kayseri, Orta Anadolu’nun metropol şehri ama yüksek hızlı tren Kayseri’yi teğet geçiyor. Ankara-Niğde arasında otoyol yapılıyor ama Kayseri hiç akla gelmiyor. Kayseri-Ankara arasında ne zaman otoyol yapılacak, böyle bir çalışmanız var mı?”

Felahiye’nin Göğdere yolunun 2018 yatırım programına alındığının söylendiğini ama 2020 yılının tamamlanmasına rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını belirten Arık, “ Felahiye ilçemizin Göğdere yolu yılan hikâyesine döndü, bir türlü yapılmadı. Felahiye’nin AK PARTİ’li Belediye Başkanı Vural Coşkun, Göğdere yolu için ‘Proje bitti, ihale tamamlandı 2018 yılının yatırım programına alındı.’ demişti. 2020 yılı bitiyor ortada yol yok, çalışma da yok ama Felahiye Belediye Başkanı Göğdere yolu için yerel yönet iciler ödül alıyor, güler misiniz ağlar mısınız? Sayın Bakan, Kayseri artık hak ettiği kamu yatırımlarını almak istiyor; kandırılmak, aldatılmak istemiyor.” diye konuştu.

Soruları yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Kayseri Ankara YHT projesi ile ilgili olarak, Kayseri-Yerköy yüksek hızlı tren hattı etüt proje çalışmalarının tamamlandığını, proje dış finansmanlı olarak gerçekleştirilmek üzere yatırım programına edildiğini söyledi.