KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ERCİYES YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ İÇİN YATIRIM TOPLANTISI

“ERCİYES, ARANILAN MERKEZ OLMAYA DEVAM EDECEK”

DEVELİ’YE E-SINAV SALONU

CABBAR BAŞKAN: “E-SINAV SALONU DEVELİMİZE HAYIRLI OLSUN”

YATIRIM VE HİZMETLERİN İLÇESİ KOCASİNAN’DA VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

“HİZMETLERLE YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELİYOR”

MELİKGAZİ'DEN HİZMETTE BİR İLK DAHA

DİJİTAL E-İMAR SİSTEMİ GELİŞTİRİLDİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HAFTANIN İLK GÜNÜ ZİYARETLER

BÜYÜKKILIÇ, 'İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN'

BAŞKAN YALÇIN'DAN VERGİ YAPILANDIRMASINDA SON HAFTA HATIRLATMASI

“YAPILANDIRMADA TALAS, BİR İLKİ BAŞLATTI”

SEYİR EVLERİ KONAKLAMA YÖNETİMİ’NDEN KAY GRUP’A NEZAKET ZİYARETİ

BAŞKAN DURAN: SEYİR EVLERİ, BİR KAYSERİ MARKASI OLACAK

MUHTARLAR: “BU YOLU HAYAL BİLE EDEMEZDİK”

“OTOBAN GİBİ YOL ORTAYA ÇIKTI”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN

PAZAR MESAİSİ

MELİKGAZİ'DE

METRUK BİNA YIKIMLARI DEVAM EDİYOR

KOCASİNAN BELEDİYESİ OKULLARDA

TEMİZLİK VE DEZENFEKTE ÇALIŞMASI YAPTI

TALAS'IN MÜDÜRLERİ

KIRSALI ARŞINLIYOR

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI ÖZDOĞAN

İLÇE HALKINI ZİYARET ETTİ

NAR SUYUNUN MUCİZEVİ FAYDALARI !

KANSERDEN VE KALP KRİZİNDEN KORUYOR…

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİN’DEN SOĞUK KISITLAMA GÜNÜNDE SICAK İKRAM

POLİS, BEKÇİ VE ZABITA EKİPLERİNE SICAK ÇAY VE SANDVİÇ EKMEĞİ İKRAMI

BAŞKAN PALANCIOĞLU ‘SERBEST BÖLGE’DE Kİ İŞYERLERİNİ ZİYARET ETTİ

Palancıoğlu: “Kayseri ilinde sanayinin, sanayi yatırımlarının ve ekonomik büyümenin temelinde belediyelerin akılcı, yerinde ve bilinçli yatırları yer almaktadır”

Gürkan Ofis Mobilyaları

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ COVİD-19 DENETİMİNDE

“FİLYASYON EKİPLERİNE DOĞRU BİLGİ VERİN”

Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ilimizde Covid 19 vakalarının en çok görüldüğü yerleşkelerden  biri olan Sahabiye Mahallesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında denetim gerçekleştirdiler. Vali Günaydın denetimler sonrası yaptığı değerlendirmede  vaka sayısının en fazla artış gösterdiği illerinden olan Kayseri’de bu durumun ortaya çıkmasına  ‘Kurban Bayramı’ sonrası  sosyal mesafe ve maske kuralına uyulmadan yapılan düğünler ile vatandaşların filyasyon ekibine temaslı oldukları kişiler ile ilgili  olarak doğru bilgi vermemesinin sebep olduğunu  kaydetti.

Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile birlikte Sahabiye Mahallesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında denetimlerde bulundu. Burada hem vatandaşlar ile sohbet eden hem de dükkanlarda denetimlerde bulunan Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundular.

Kayseri’de şimdiye kadar karantinadan kaçan 4 kişinin KYK’nın yurtlarına yerleştirildiğini kaydeden Günaydın, “Şimdiye kadar KYK yurtlarına 4 tane pozitif vakayı yerleştirdik. Bizim bu konudaki denetimlerimiz çok yoğun. Günde yaklaşık 5-6 bin tane temaslı insanımızı evinde ziyaret ediyoruz. Bu temaslıların dışarı çıkmaması için emniyetimiz, jandarmamız ve muhtar arkadaşlarımız olağanüstü çaba gösteriyorlar. Kurumlarımızda da vaka oluyor. Emniyetimizde de, jandarmamızda da oluyor. Bunlarla ilgili tedbirleri en üst seviyede ilgili kurumlarımızın başındaki arkadaşlarımız aldı ve almaya da devam ediyor. İhtiyaçlarını da belediye başkanımız karşılıyor. Bizler şuana kadar bu süreci hep birlikte yürüttük. Bundan sonrada biraz daha çalışmayla ve gayretle önümüzdeki hafta çok daha güzel şeyler konuşuruz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kentte Kurban Bayramı’ndan sonra maskesiz ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmeden yapılan düğünler ile pozitif hastaların temaslı vatandaşları doğru söylemediği için son 1 ay içerisinde vaka sayısının arttığını kaydeden Vali Günaydın, “Tek bir nedene bağlı olmayan bu vaka artışlarının en riskli alanlarını arkadaşlarımız çalışarak tespit ediyorlar. Biz düğünlerle ilgili tedbirleri aldık. Tedbirleri o kadar sık uyguladık ki bazı düğünler buradan alınıp başka vilayetlere götürüldü. Cenazelerle ilgili tedbirlerimiz en üst seviyede alınıyor. Yaklaşık 1 aydır her pazara bir tane Pazar yöneticisi görevlendirdik. Orada emniyet ve belediyede görevli arkadaşlarımız var. Bizde sürekli kontrol ediyoruz ve oradaki eksiklikleri görmeye çalışıyoruz. Risk kaynağımızın en büyüklerinden bir tanesi maalesef Kurban Bayramından sonra yapılan yoğun düğünlerdi. Şuanda ortaya çıkan vaka artışı tablosunun en büyük nedeni Kurban Bayramı’ndan sonra yapılan düğünlerdir. Biliyorsunuz gurbetçilerimiz geldi. Burada düğünler yapılırken sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet edilmediği için bu düğünler, o hareketlilik ve aile içi hareketlilik maalesef önemli nedenlerden bir tanesi. Bizler çok güzel tabloları hep beraber yakaladık. Kayserililerin de desteği ile geçen aylarda tablomuz çok iyiydi ama maalesef son 1 ayda bu tablonun buraya gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de; bundan 1 ay önce bizim tespit ettiğimiz her bir pozitif vaka 7 tane temaslı ismi veriyordu. Maalesef son 1 aydır pozitif vaka olan vatandaşlarımızın verdiği temaslı sayısı sadece 3. Orada ismini vermediğiniz 4 tane temaslınız bu virüsü taşıdığınız takdirde bunun 3-4 gün boyunca vatandaşların ve akrabalarının arasında gezdiğini düşündüğünüz zaman bunun ne kadar büyük bir vaka artışında neden olacağını sanırım benim ifade etmeme gerek yok. Eğer bir pozitifi tespit etmediğiniz zaman 3-4 gün vatandaşın içinde gezmesini engelleyemezseniz maalesef bunun vaka artışlarına çok ciddi katkısı var. Bunun için özellikle vatandaşlarımızdan istirham ediyorum. Lütfen filyasyon ekiplerine temaslı sayısını doğru verin” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ da korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler hakkında bilgiler vererek, “Pandemi kurulunda bu kararları tartışırken Kayseri’mizin ekonomik ve sosyal boyutunu göz ardı etmeyerek nasıl olursa zarar vermeyerek bir karar alırızın kaygısı içerisinde oluyoruz. Aldığımız önlemlerin yeterince uygulanmadığı zaman sıkıntıların ve vaka sayısının arttığını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ