KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

OSB YÖNETİM KURULU’NDAN ‘SAVURGANLIK’ İDDİALARINA SAVUNMA

“VERİLEN HABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

BELLONA SANDALYE VE YATAK FABRİKASI AÇTI

GÜLAL: HOLDİNGİMİZ AKTİF OLARAK YÜZDE 90 SEVİYESİNDE BÜYÜDÜ

BÜYÜKŞEHİR’DEN SERVİSÇİ ESNAFINA 1 MİLYON TL’LİK DESTEK

SERVİS ESNAFINDAN 1 YIL VİZE ÜCRETİ ALINMAYACAK

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, İLÇEDE KAPALI YOL BIRAKMIYOR

87 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇILDI

BAŞKAN PALANCIOĞLU'NDAN MİLLETVEKİLLERİNE BRİFİNG

2020 YILINDA YAPILAN HİZMETLERİ ANLATTI

KOCASİNAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜYLE 336 AİLE,

YENİ EVLERİNİN HEYECANINI CANLI YAYINLA YAŞAYACAK

MELİKGAZİ'DE FAALİYET RAPORU İÇİN HİZMET İÇİ EĞİTİM

“MELİKGAZİ OLARAK ÖĞRENMEYE VE ÖĞRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

BÜYÜKŞEHİR’DE ‘YEŞİLHİSAR’ TOPLANTISI

“BÜTÜN İLÇELERİMİZİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ ÖNEMLİ”

KTO BAŞKANI GÜLSOY BABASINI HAKK’A UĞURLADI

95 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HACI MEHMET GÜLSOY DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

ASKON, MHP İL BAŞKANI TOK’U ZİYARET ETTİ

BİZLER GÖNÜL İNSANLARIYIZ

KAYSERİSPOR TRANSFERDE GÖZÜNÜ KARARTTI

TEMSİLCİMİZ, MATTHİAS FANİMO KULÜBÜNE TEKLİFTE BULUNDU

HES KODU SAYESİNDE ‘RİSKLİ’ KİŞİLERE İZİN VERİLMEDİ, GÜVENLİ ULAŞIM SAĞLANDI

“KAYSERİ İYİ NOKTAYA GİDİYOR AMA YETMEZ”

BAŞKAN PALANCIOĞLU, KARLA MÜCADELE İÇİN SAHADAYDI

“EKİPLER 7/24 ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAK”

DEVELİ’DE CAMİYE YILDIRIM DÜŞTÜ

YILDIRIMIN DÜŞME ANI KAMERAYA YANSIDI

KAYSERİ EMNİYETİ KADES VE UYUMA PROJELERİ İLE TEK DOKUNUŞLA VATANDAŞIN HİZMETİNDE

“2020 YILINDA 824 KADES İHBARI DEĞERLENDİRİLDİ

HACILAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

BAŞKAN ÖZDOĞAN: EKİPLERİMİZ HER AN HAZIR

Anahtar Kelimeler: VALİ GÜNAYDIN
Gürkan Ofis Mobilyaları

VALİ GÜNAYDIN:

? BİRBİRİMİZİ DESTEKLEDİĞİMİZ ZAMAN KAZANAN KAYSERİ OLACAKTIR?

Kayseri´de Erciyes adlı ilk Türkçe gazetenin yayınlanmasının yıl dönümü ve Erciyes Dergisi´nin 42. Yılı 500. sayısı programı düzenlendi. Törende konuşan Vali Şehmus Günaydın, Erciyes Dergisi´nin uzun yıllardır kültür ve sanat anlamında Kayseri´ye önemli hizmetleri olduğuna dikkat çekti.

Kayseri´de ilk gazetenin yayınlanması ve Erciyes Dergisi´nin 42. Yılı programı düzenlendi. Kocasinan Belediyesi Erciyesevler Akademi´de düzenlenen programa Vali Şehmus Günaydın, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Boydak Holding Ceo´su Alpaslan Baki Ertekin, MHP eski Milletvekili Seyfi Şahin, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Erciyes Dergisi sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Alim Gerçel ve davetliler katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Erciyes Gazetesi´nin çıkarılışı hakkında bilgiler verirken şunları kaydetti: ?Bugün 29 Ağustos, bundan tam 109 yıl önce bugün Vali Muammer Beyin söylemesi üzerine gazete çıkarılması talimatı veriliyor. Aslında Osmanlı´nın 1908´e kadar geldiği süreçte 150 kadar gazete çıkarılmıştır. Ama çıkan bu 150 gazetenin neredeyse 50 kadarı İstanbul´da 20 kadarı İzmir´de 20 civarı Selanik´te 10 civarı Şam´da ve daha çok bu coğrafyada çıkan gazetelerdi. Anadolu´da Erzurum, Sivas, Ankara ve Konya gibi illerde birer gazete çıkıyor. Anadolu´da il olup da iki gazetenin çıktığı bir yer yok. Çıkan bu 150 gazetenin 40 kadarı Türkçe çıkıyor yani Osmanlıca çıkıyor. Diğerlerinin büyük bölümü farklı dillerde yayınlanan gazetelerdir. 1908´de de Muammer Beyin ve dönemin Osmanlının talimatıyla ilk matbaa kurulmuş. Matbaanın kurulmasıyla neredeyse Kayseri nüfusunun üçte biri azınlıklardan oluşuyor, Ermeni ve Rumlardan. Üçte ikisi Müslüman Türklerden oluşuyor. Vilayet matbaası kurulunca Muammer Bey diyor ki gazete çıkaracağız. Bu arada İttihatçı, Turanlı Yunus Bekir´de İttihat ve Terakkinin önemli isimlerinden birisidir. Aslında ilk çıkan gazete bir yandan da Devlet Gazetesidir. Yani sonuçta Maarif encümeni adına çıkarılıyor. Bir yandan il gazetesi, hatta gazeteyi üç nüsha basıyorlar Vali Beyin önüne getiriyorlar. Vali Bey diyor ki biz bunu dağıtamayız. Ahmet Hilmi Bey sen bu işe biraz daha müdahil ol. Sonra bu işin başında biraz daha durarak 29 Ağustos Pazar Günü Erciyes Gazetesi çıkıyor. ?

Erciyes Dergisi sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Alim Gerçel ise konuşmasında şunları söyledi. ?Erciyes Dergimizin bu seviyeye gelmesinde yayınına başladığımız ilk günden itibaren katkıda bulunan değerli bilim adamlarımıza hakem heyetinde yazıları ve şiirleriyle yer alan 1840 imza sahibine, kitap halinde yayınlatan ve Kayseri´ye hizmet etmiş emekli valilerimizden Nihat Canpolat´a, dergimize abone olarak reklam vererek maddi katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.  Vefat edenlere Allahtan Rahmet diliyorum. 42 yıllık süre içerisinde Erciyes Dergisiyle özdeşleşen Avukat Nevzat Türkmen abime de rahmet diliyorum. Gönülleri gibi kabirleri de geniş olsun, makamları geniş olsun. ?

Programda son olarak konuşan Vali Şehmus Günaydın ise, Bizler Valilik olarak bu tür dergilerin yaşatılması için destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum. Birlikte hareket ettiğimiz zaman, birbirimize destek verdiğimiz zaman kazanan Kayseri´miz olacaktır. Diyerek şunları belirtti. ?Erciyes Dergisi bin fikir ve sanat dergisi olarak uzun yıllardır varlığını devam ettiriyor. Özellikle kültür alanında, fikir alanında yayancılık yapmak çok zordur. Bunun zorluğunu az önce değerli konuşmacılar ifade ettiler. Tabii bu zorluğun üstesinden gelinmesi için destek olanlardın var olması lazım. Katkı verenlerin var olması lazım. Yine bir konuşmacımız ifade etti. Kayseri´de de bu konuda destek veren katkı veren şirket ve şahısların olduğunu da memnuniyetle gördük. İnşallah nice yıllara diyoruz Erciyes Dergisi için. Nice sayılara diyoruz. Ülkemizin fikir ve sanat hayatı için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çok önemli hizmetler yapacaklarını canı gönülden diliyorum ve arzuluyorum. Bu konu da özellikle yayın yapan çok fazla dergi yok. Bunların yaşatılması gerektiğini önemsiyorum. Bizler de Valilik olarak bu tür dergilerin yaşatılması için destek vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Birlikte hareket ettiğimiz zaman birbirimize destek verdiğimiz zaman kazanan Kayseri´miz olacaktır kazanan ülkemiz milletimiz olacaktır. ?

Konuşmaların ardından geceye katkı sunanlara plaket takdim edildi.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ