KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KORONA VİRÜS GÖZYAŞI İLE DE BULAŞIYOR

YERLİ VE MİLLİ KANAMA DURDURUCU

KAYSERİ COVİD 19’U KOVUYOR !

KORONA VİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GÜNLÜK ON BİN HASTA BAKIYORUZ

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

TÜRKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

ÜNİVERSİTELİ SEVİM BİYONİK PROTEZ İSTİYOR

TOMARZA’DA KOLONOSKOPİ UYGULAMASI

DR. IŞILDAK:"ŞİDDETİ ÖNLEYECEK TEDBİRLER İSTİYORUZ"

TURKOVAC GÖNÜLLÜLERİ İÇİN ONLİNE TOPLANTI

ANTİBİYOTİKLERİ DAHA AKILCI KULLANMALIYIZ

PSİKOLOG ERTUĞRUL: “ÇOCUKLARINIZLA DAHA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN”

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞI

BAŞKAN ÖZTÜRK ÇOCUK HASTA ODASININ AÇILIŞINI YAPTI

Gürkan Ofis Mobilyaları

UZMANLAR GRİP SALGININA KARŞI UYARDI

Memorial Kayseri Hastanesi Acil Sorumlu Hekimi Dr. Sezai Fındıklar, grip salgınına karşı vatandaşları uyararak, “Yaşlılarda ve çocuklarda önlem alınmazsa grip ölüme kadar gidebilir” dedi.

Memorial Hastanesi Acil Sorumlu Hekimi Dr. Sezai Fındıklar, son günlerde baş gösteren grip salgınına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Son günlerde grip şikayetlerinin arttığını dile getiren Fındıklar, “Son günlerde hastalarımızda artış oldu. Acile gelen hasta sayısında en az iki katı, bazı günler 3 katı kadar artış oldu. Bunlar da genellikle ateş, halsizlik ve boğaz enfeksiyonu şeklinde geliyor. Diğer grip salgınında ishal eşlik ediyordu ama bunda ishal yok. Genelde hep yüksek ateşle geliyorlar. Bir hastamızın ikinci gün veya üçüncü gün tekrar geldiği oluyor ama sayımız bütün hastanelerde 2 ve 3 katı olarak arttı” dedi.
Gribe yakalan kişilerin medikal olarak destek alması gerektiğinin altını çizen Sezai Fındıklar, “Korunma olarak halkımıza önereceğimiz öncelikle hekime gelmeleri lazım. Tedavilerinin başlaması lazım. Grip mikrobu, ciddi ve güçlü bir mikroptur. Halsiz ve yorgun bırakıyor. Yüksek ateşle seyrediyor. Birincisi medikal destek alacaklar. Medikal desteğin yanında mevsimsel olarak gıdalar dediğimiz A vitamini, C vitamini desteği eksik etmemeleri gerekir. Sıvıyı bol almaları gerekir. Çok sıcak ve soğuk içecekleri değil, ılık içecekleri tüketmeliler” diye konuştu.

“GRİP, YAŞLILARDA VE ÇOCUKLARDA ÖLÜME YOL AÇABİLİR”
Enfeksiyon yolu ile bulaşan güçlü virüslerin yaşlılarda ve çocuklarda ölüme neden olabileceğini söyleyen Fındıklar, “Bize gelen vakaların bir kısmı ağır. Ama geneline baktığımızda basit salgının biraz üzerindedir. 60 kişi bakıyorsak bunun 10 tanesi ciddi vaka. Bir kısmı da salgından tedirgin olduğu için gelenler. Yaşlılarda ve çocuklarda önlem alınmazsa ölüme kadar gidebilir. Astım hastası biri bu tarz güçlü bir mikrobu aldığında medikal destek almazsa daha önceki salgında olduğu gibi bunda da aynı şeyler olacaktır ama grip salgınının şiddetinin kırıldığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine ve polikliniklerine tedavi görmek için başvuran vatandaşların sayısında da artış olduğu bildirildi. Polikliniklere başvuranların arasında çocukların da olduğu gözlemlendi.