KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

PROTOKOLDEN RECEP MAMUR’A ÖVGÜ

RECEP MAMUR CAMİ AÇILDI

BÜYÜKKILIÇ, MİLLET BAHÇESİ REİS’İN ADINI TAŞIYACAK

BÜYÜKKILIÇ, MİLLET BAHÇESİ İLE İLGİLİ OLARAK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ GÜNAYDIN’DAN MUHTARLARA PANDEMİ MESAJI

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

BÜYÜKKILIÇ, İL PANDEMİ KURULU TOPLANTISINA KATILDI

BAKAN SOYLU VE KOCA’YA GÖRÜŞ BİLDİRDİ

MESLEK EĞİTİM KURSLARINA BÜYÜK İLGİ

KOCASİNANLI KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

HEMŞEHRİLERİMİZİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

KALKAN, EĞİTİMİN ERTELENMESİ KARARINI YORUMLADI

COVİD-19 GÖLGESİNDE RİSK ARTAR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TEKNOFEST BAŞARISI

ORTA İRTİFA’DA EN YÜKSEK PUANI ALDILAR

270 GRAM TOZ ESRARLA YAKALANDI

ÜZERİNDEN TOZ ESRAR ÇIKAN ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

BALKONDA ÇIKAN YANGINDA DUMAN ZEHİRLEDİ

2 KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI

ARAZİ TARTIŞMASI KAVGAYLA BİTTİ

ANLAŞMAZLIKTA 2 KİŞİ YARALANDI

ESNAFA GURBETÇİ DOPİNGİ

800 YILLIK KAPALI ÇARŞIDA ESNAFIN YÜZÜ, GURBETÇİLERLE GÜLDÜ

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

ÜRETTİKLERİ ORGANİK ÜRÜNLERİ ARACISIZ SATIYORLAR

Kayseri´de, "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında kurulan ekolojik pazarda satılan organik domates, biber, patlıcan, karpuz gibi gibi ürünler, ailelerin geçim kapısı oldu.

Kayseri´de, "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında kurulan ekolojik pazarda satılan organik domates, biber, patlıcan, karpuz gibi gibi ürünler, ailelerin geçim kapısı oldu.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği tarafından 2013 yılında başlatılan projeyle ailelerin ekonomik refah seviyelerini artırmak için organik tarım teknikleri öğretilip, üretilen organik ürünlerin aracısız tüketiciyle buluşturulması hedeflendi.

Yapılan çalışma kapsamında Kayseri´de 10 ilçede yaklaşık 80 çiftçi organik ürünleri tüketiciyle buluşturarak, ev ekonomilerine katkı sağlarken, kadın üreticilerin de sosyalleşmesine ortam hazırlanıyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek, AA muhabirine, organik tarımın Kayseri´de yaygınlaştırılması ve geliştirilmesiyle ilgili 2012 yılından beri proje yürüttüklerini söyledi.

Bekyürek, proje kapsamında dernek olarak aile çiftçiliği üreticilerini organik tarımın içerisine alarak, organik tarım tekniklerini öğretip üretim yapmalarını sağladıklarını ifade etti.

Kayseri´nin Türkiye´deki önemli 5 gen merkezi arasında bulunduğunu ve yerel tohumlara sahip olduğunu vurgulayan Bekyürek, şunları kaydetti:

"Bu tohumlarla üreticilerin üretim yapmasını sağladık. Bu pazarın büyümesi ve çeşitlendirilmesini kendimize ait değerlerle bu noktaya getirdik. Bu pazar 2013 yılında Kocasinan Belediyesi desteğiyle kuruldu. Bu pazarda hiçbir aracı olmadan direkt üreticiden tüketiciye bu ürünlerin satışı yapılmakta. Bir diğer amacımız da aile çiftçisini güçlendirmek, ailelerin birlikte ürettikleri ürünlerini satmasını sağlamak. Böylece kadının sosyolojik olarak bir tık daha öne geçmesini, toplumun içerisine karışmasını ve buraya alışverişe gelen tüketici annelerle iletişim kurmalarını önemsedik. Bugün her tezgahta üreticinin annesi, kızı ya da bir kadın satıcımız var. Biz aile çiftçiliğini ön plana çıkartarak kırsalda yaşayan insanların ekonomik seviyelerini yükseltmek, yaşadıkları yerde mutlu olmalarını sağlamak ve sürdürülebilir bir yaşam idame etmelerini istiyoruz."

Kayseri´de 10 ilçede 80 üreticiyle üretim yapıldığını aktaran Bektürek, "Bu pazarda 46 aile satış yapıyor. İlçelerden getirdikleri ürünleri tüketiciyle buluşturuyorlar. Yazlık sebze meyve üretiliyor. Dışarıdan bir ürünün bu pazarda satılmasını onaylamıyoruz. Kayseri´nin yerli tohumuyla ürettiğiyle ürünler getiriliyor." diye konuştu.

Dernek kurulduğunda 10-15 kişiyle işe başladıklarını aktaran Bekyürek, hedefleri doğrultusunda hareket edip şu anda başarılı bir noktaya ulaştıklarını vurguladı.

Çiftçi Şükran Başdoğan da ürünlerini Yeşilyurt Mahallesinde yetiştirdiğini belirterek, "İnsanların sağlıklı yaşamalarına imkan tanıyoruz. Geleceğimizi garanti altına aldığımızı düşünüyorum. Bir anne olarak vicdanım çok rahat. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan son derece doğal ürünler üretiyorum." dedi.

Ağırnas Mahallesinden Nefiye Mastar ise aile bütçesine katkı sağladığını ve sosyalleştiğini, müşterilerinin de ürünlerini güvenerek aldığını kaydetti.


Haber Kaynak : AA