KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

AGÜ TTO OFİSİ’NİN 200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK PROJESİ

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) programı için 2020-2 çağrıları başladı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN WEB SİTESİ YENİLENDİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜYLE KURUMSAL WEB SİTESİNİ DE KULLANIMA SUNDU

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ’NDE 4 GÖSTERİM BİRDEN VATANDAŞLARI BEKLİYOR

GÖSTERİMİ BÜTÜN VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYEBİLECEKLER

ASPİLSAN İLE TOP BATTERY, Lİ-İYON PİL HÜCRESİ ÜRETİM TESİSİ'NE YÖNELİK TEKNOLOJİ TRANSFERİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

DOĞANKAYA: LİTYUM İYON, PETROL GİBİ OLACAK

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ASPİLSAN’I ZİYARET ETTİ

“ASPİLSAN’IN ÇALIŞMALARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

TÜBİTAK GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE ENDEKSİ'NDE ERÜ’NÜN BAŞARISI

“2020 YILI GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE ENDEKSİ” SONUÇLARINI AÇIKLADI

200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK BİGG BAŞVURULARI BAŞLADI

BAŞVURULAR AGÜ TTO OFİSİNE ONLİNE OLARAK YAPILACAK

ERCİYES TEKNOPARK VE ORAN İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLEMİŞTİ

BENİM İŞİM GİRİŞİM YARIŞMASI’NIN III. DÖNEM FİNALİ YAPILDI

BENİM İŞİM GİRİŞİM YARIŞMASI GİRİŞİMCİLERİ TEKNOFEST 2020’YE DAMGA VURDU

“YARIŞMA GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR”

KARTON TELESKOPLA NASA’DA DERECEYE GİRDİLER

8 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN PROJELERİ NASA TARAFINDAN ONLİNE SERGİLENİYOR

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ AUTO-PİLOT YAZILIMI ERCİYES TEKNOPARK’TA GELİŞTİRİLDİ

3 BOYUTLU PALET ALGILAMA İLE KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ’NİN ‘FLY FOR FUTURE’ PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

“Fly For Future” projesi, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı

ERCİYES TEKNOPARK YENİDEN BİGG UYGULAYICI KURULUŞU OLDU

Erciyes Teknopark A.Ş. yeniden BiGG uygulayıcı kuruluşu yetkisi almayı başardı

AGÜ ÖĞRENCİSİNE TEKNOFEST 2020’DEN 1’İNCİLİK ÖDÜLÜ

ÜMİT YILMAZ ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ALDI

TÜRK BİLİM İNSANI YAPAY ORGANLARI GERÇEĞE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIRDI

ÇALIŞMA İLE YAPAY ORGANLAR 7 GÜNE KADAR CANLI KALDI

ZEYTİNYAĞI BAZLI PROPOLİSİN TÜRKİYE’DE İLK KEZ KLİNİK ÇALIŞMASI YAPILDI

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI

Gürkan Ofis Mobilyaları

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ AUTO-PİLOT YAZILIMI ERCİYES TEKNOPARK’TA GELİŞTİRİLDİ

3 BOYUTLU PALET ALGILAMA İLE KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

2010 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim desteği ile Erciyes Teknopark’ta kurulan ve Türkiye’nin ilk otonom taşıma aracı geliştirme çalışmalarından birine başlayan Transolt Teknoloji A.Ş., Türkiye’nin ilk yerli Auto-Pilot yazılımlarından biri olan sistemle bir istif toplayıcıyı otonom hale getirdi. Geliştirilen sistemle birlikte Türkiye’de ilk defa otonom bir taşıma aracına 3 boyutlu palet algılama sistemi entegre edilerek muhtemel kaza durumlarının önüne geçilecek.

Transolt Teknoloji A.Ş. tarafından 5 kişilik bir ekiple geliştirilen yüzde 100 yerli yazılımla, halihazırda üretilen forkliftler Auto-Pilot yazılımı ile manuel kontrolü de devrede olacak şekilde otonom hale dönüştürüldü. Dönüşümü tamamlanarak iş emirlerini gerçekleştiren bir robota dönüştürülen forkliftler, merkez istasyon yazılımına entegre edilerek sınırsız sayıdaki adres arasında otonom taşıma yapma yeteneğine kavuştu. İlk aşamasında 1.2 ton kapasiteli bir forklift üzerine entegre edilen sistem, aynı zamanda Türkiye’de ilk olarak kullanılan 3 boyutlu palet algılama sistemi ile de muhtemel kaza durumlarının önüne geçmeyi sağlayacak.

Farklı taşıyıcı tiplerini de sisteme entegre ettikten sonra, yurt dışı pazarına çıkmayı hedeflediklerini söyleyen Transolt Teknoloji A.Ş. Kurucu Ortağı ve Teknik Müdürü Ahmet Hidayet Kiraz, “Arkamda gördüğünüz araç otonom taşıma aracının alt yapısı hali hazırdaki bir istif toplayıcı. 1.2 ton kapasiteli, bir istif toplayıcıyı otonom hale dönüştürmeye yönelik çalışma gerçekleştirerek oto pilot sistemini geliştirdik. Biz firma olarak ilk 2010 yılında Teknogirişim Desteğiyle başladık. O dönem ismimiz AHK Robotikti. 2018 yılında tekrardan bir yapılanmaya gittik ve Transolt Teknoloji A.Ş ismini aldık. Şu an gelinen noktada bu oto pilot sistemimizi Türk Sanayisinin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Oto pilot sistemimizle birlikte hali hazırda farklı tip ve çeşitteki farklı markalar tarafından üretilen istif toplayıcıları otonom haline dönüştürebiliyoruz. Bu kapsam da biz ilk olarak 1.2 ton kapasiteli bir aracı otonom haline dönüştürdük ama aynı sistem farklı kapasite ve tipteki forkliftlere uyarlanabilecek durumda. Bunları da tamamladıktan sonra sistemin bütünleşik halde değil bir kontrol kiti halinde piyasaya sunmayı planlıyoruz. Yurt dışı pazarlara özellikle bu kontrol kiti ile çıkma hedefimiz var” dedi.

Geliştirilen yerli sistemde güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğunu ve endüstri 4.0 çerçevesinde uygun çalışmalar yapıldığını belirten Ahmet Hidayet Kiraz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Projemizi Erciyes Teknopark’ta Tübitak TEYDEB desteğiyle 5 kişilik bir ekip halinde 2 senelik bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkardık. Projemiz Türkiye’de bu alandaki ilk ürünlerden bir tanesi. Dünyada da benzer birkaç örneği var. Projemizde yine uyarladığımız sisteme entegre ettiğimiz üç boyutlu palet algılama sitemi yine Türkiye’de ilk bir otonom taşıyıcı entegre edilmiş oldu. Bu sistem sayesinde konumu doğru olmayan paletlerin belirlenmesi sağlayarak bir oto kontrol gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte forklift çevresinde 360 derece kategori 3 güvenlik önlemimiz var. Tüm yazılımlarımız yerli ve tamamen kendi imkanlarımız ile geliştirdiğimiz yazılımlar. Türkiye’nin önde gelen fabrikalarında sistemi test etme fırsatımız oldu. Gayet te başarılı sonuçlar elde ettik. İnşallah önümüzdeki süreçte ilk kurulumları gerçekleştiriyor olacağız. Bildiğiniz üzere Endüstri 4.0 çerçevesinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan çalışmalar var. Bu yaptığımız çalışmada endüstri 4.0 çerçevesinde önemli bir çalışma. Ülkemizin sanayisinin teknolojik dönüşümüne bu projemiz ile biz de önemli bir katkı sunmayı hedefliyoruz.”


Haber Kaynak : İHA