KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

PROTOKOLDEN RECEP MAMUR’A ÖVGÜ

RECEP MAMUR CAMİ AÇILDI

BÜYÜKKILIÇ, MİLLET BAHÇESİ REİS’İN ADINI TAŞIYACAK

BÜYÜKKILIÇ, MİLLET BAHÇESİ İLE İLGİLİ OLARAK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ GÜNAYDIN’DAN MUHTARLARA PANDEMİ MESAJI

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

BÜYÜKKILIÇ, İL PANDEMİ KURULU TOPLANTISINA KATILDI

BAKAN SOYLU VE KOCA’YA GÖRÜŞ BİLDİRDİ

MESLEK EĞİTİM KURSLARINA BÜYÜK İLGİ

KOCASİNANLI KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

HEMŞEHRİLERİMİZİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ

KALKAN, EĞİTİMİN ERTELENMESİ KARARINI YORUMLADI

COVİD-19 GÖLGESİNDE RİSK ARTAR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TEKNOFEST BAŞARISI

ORTA İRTİFA’DA EN YÜKSEK PUANI ALDILAR

270 GRAM TOZ ESRARLA YAKALANDI

ÜZERİNDEN TOZ ESRAR ÇIKAN ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

BALKONDA ÇIKAN YANGINDA DUMAN ZEHİRLEDİ

2 KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI

ARAZİ TARTIŞMASI KAVGAYLA BİTTİ

ANLAŞMAZLIKTA 2 KİŞİ YARALANDI

ESNAFA GURBETÇİ DOPİNGİ

800 YILLIK KAPALI ÇARŞIDA ESNAFIN YÜZÜ, GURBETÇİLERLE GÜLDÜ

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

TESCİLLİ "BÜNYAN GİLABURUSU"NDA VERİM DE TALEP DE ARTTI

Kayseri´nin Bünyan ilçesiyle özdeşleşen ve sağlığa faydaları bilimsel çalışmalarla kanıtlanan tescilli "gilaburu" meyvesinin, iklim şartlarının da etkisiyle bu yıl veriminin artması üreticilerin yüzünü güldürdü

Kayseri´nin Bünyan ilçesiyle özdeşleşen ve sağlığa faydaları bilimsel çalışmalarla kanıtlanan tescilli "gilaburu" meyvesinin, bu yıl iklim şartlarının da etkisiyle veriminin artması çiftçileri sevindirdi.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü tarafından yapılan bilimsel çalışmalarla böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliği kanıtlanan gilaburunun, yoğun olarak üretildiği Bünyan ilçesinde bu yıl yağışların etkisiyle verimin artması yüzleri güldürdü.

Bünyan Belediyesinin coğrafi işaret tescil belgesi almasıyla tanınırlığı artan gilaburu, hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun talep görüyor.

Hasadın başladığı ilçede toplanan gilaburular, yıkandıktan sonra bidonlara doldurularak su içinde saklanıyor. Genellikle kış aylarında suyu sıkılarak tüketilen gilaburu, meyve suyu fabrikaları tarafından da işlenerek piyasaya sunuluyor.

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gilaburunun çok az yerde yetişen kıymetli bir meyve olduğunu söyledi.

Gilaburunun Bünyan bölgesinde yoğun olarak yetiştiğini belirten Altun, şunları kaydetti:

"Coğrafi işaret belgesi aldığımız gilaburu Bünyan´a özgü bir bitkidir. Gilaburu, daha çok su kenarlarında dikili olduğu için ilçemizin üçte birinde yetişiyor. Bu da yaklaşık 15 bin dönüme tekabül ediyor. Gilaburu toplamak çok zahmetli. Herkes toplayamıyor. Hanım kardeşlerimiz bir aylık hasat döneminde hem kendilerine gelir elde ediyorlar hem de ürünü ekonomiye kazandırmış oluyorlar. İklim şartlarından dolayı rekolte bu yıl yüksek. İlçemizde yaklaşık 200 ton kadar gilaburu yetişti. İnsanlarımız da memnun, fiyatlar da yüksek. Vatandaşlarımız hasat ettikleri gilaburuları toplama merkezimize getirerek esnaf arkadaşlara satıp ekonomilerine katkı sağlıyor. Türkiye´nin her tarafından hatta ABD´den, İngiltere´den, Almanya´dan ulaşıp ´bize gilaburu gönderin´ diyorlar. Taleplere cevap vermeye çalışıyoruz."

Altun, gilaburunun konsantresinin buzdolabında 6 ay muhafaza edilebileceğini anlattı.

"BÖBREK TAŞI İÇİN OLDUKÇA FAYDALI"

Sağlık açısından da gilaburunun oldukça faydalı olduğunu vurgulayan Altun, şöyle devam etti:

"Böbrek taşı için oldukça faydalı. Böbrek taşını yerinden oynatarak düşürdüğü kesinleşmiş. Bunun yanında şeker ve kalp rahatsızlığı gibi bir çok sağlık problemine de iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Coğrafi işaret belgesini aldıktan sonra gilaburu daha çok bilinmeye, tanınmaya başladı. Özellikle bilim insanlarımız kimya sanayisi için çalışıyor. Belki de ilaç sanayisinde kullanacaklar. Biz de onları takip ediyoruz. Araştırmaların sonucuna göre çöpe giden posası da belki kullanılmaya başlanacak."

"GİLABURU ALLAH´IN BİZE VERMİŞ OLDUĞU BİR NİMET"

Üretici Müşerref Bağcı da gilaburu sayesinde ekonomilerine katkı sağladıklarını anlattı.

Gilaburunun son yıllarda bölge halkı için önemli bir gelir kapısı olduğunu aktaran Bağcı, "Gilaburu Allah´ın bize vermiş olduğu bir nimet. Hem gelir olarak hem de vitamin değeri olarak güzel bir meyve. Allah´a çok şükür bu sene de çok iyi verim aldık. Topladıktan sonra evimize, eşimize dostumuza ayıracağımızı saklıyoruz, gerisini de meyve suyu fabrikasına veriyoruz. Toplaması zor ama bakımını, budamasını yaparsan daha kolay oluyor." ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : AA