KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

CENANİ AYAYDIN ANNESİNİ HAKK’A UĞURLADI

81 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HATİCE AYAYDIN, DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

ERCİYES'TE KISITLAMA SAKİNLİĞİ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ SAKİN BİR HAFTA SONU GEÇİRİYOR

HAVA SICAKLIKLARI BAL ÜRETİCİLERİNİ ENDİŞELENDİRDİ

ÖZTÜRK: BİZ GEREKLİ BAKIM VE ÖNLEMLERİ ALIYORUZ

KADIN GAZETECİLERE SORDUK…

MESLEKTE KADIN OLMAK AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

İÇ ANADOLU'NUN ZİRVESİ ERCİYES DAĞI'NDA SUNİ KAR İLE KAYAK KEYFİ

306 BİN METREKÜP SUNİ KAR ÜRETİLEREK PİSTLERE PÜSKÜRTÜLDÜ

SEMT PAZARINDA ZAM ŞAMPİYONU MANDALİNA OLDU

"DİĞER ÜRÜNLERDE FİYATLAR NORMAL"

OĞLUNUN ALDIĞI 5 KAZ, 55 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KADININ GEÇİM KAPISI OLDU

5 KAZDAN 500 KAZA ULAŞTI

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

KAYSERİ’DE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA MEYDAN TURİSTLERE KALDI

TURİSTLER KENTİN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KAYSERİLİ HOCASI VEFAT ETTİ

KAYSERİLİ EMEKLİ ÖĞRETMEN YUSUF KARACA HAYATINI KAYBETTİ

POLİSLER DOĞAYA YEM BIRAKTI

HAYVANLARIN KISITLAMADAN ETKİLENMEMESİ İÇİN 80 KİLO YEM BIRAKILDI

KURAKLIĞIN FOTOĞRAFI

KAYSERİ'DE 8 AY ARAYLA AYNI BARAJDA ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER KURAKLIĞI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

SULAR ÇEKİLDİ, ESKİ KÖY GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

KAYSERİ'DE YAĞMUR YAĞMAYINCA BARAJ SUYU ÇEKİLDİ

185 KİLOLUK DEV BALIĞI GÖRENLER ŞAŞKINLIK YAŞADI

185 KİLOLUK ORKİNOS KİLOSU 35 LİRADAN SATILIYOR

YABAN KEÇİSİ AVINA

ŞAFAK OPERASYONU

Gürkan Ofis Mobilyaları

SOKAK KEDİLERİNE 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA BAKIM

SAHİPSİZ, SOKAĞA TERK EDİLEN VE GÜÇTEN DÜŞEN KEDİLERE 'BÜYÜKŞEHİR' MERHAMETİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Geçici Kedi Bakım Evi’nde, sahipsiz, sokağa terk edilen ve güçten düşen kedilere 5 yıldızlı otel konforunda bakım yapılıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 yıl önce yaptırılan Geçici Kedi Bakım Evi, sahipsiz, sahipleri tarafından sokağa atılan ve güçten düşen kedilerin durağı haline geldi. 7/24 esasına göre hizmet veren bakım evinde kalan kedilerin tüm bakımları özenle yapılıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Barınaklar Müdürü Burhanetin Bacak, bakım evinin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu belediyelere bazı sorumluluklar ve yükümlülükler getirmektedir. Bu bağlamda da biz Kedi Bakım Evi’ni yaptık. Yaklaşık 10 yıldır sahipsiz, güçten düşmüş, sokağa terk edilmiş kedilere hizmet vermekteyiz. Kedilerin günlük tedavileri ve bakımları burada yapılıyor. Sokağa terk edilmiş, ilçe belediyeleri veya vatandaşlar tarafından barınağımıza getirilen kediler öncelikle müşahede alanına alınıp kontrolleri yapılıyor. Herhangi bir sağlıksızlıkları söz konusuysa tedavileri yapılıyor. Tedavileri yapıldıktan sonra sahiplendirilme bölümüne alınıyor. Sahiplenmek isteyen vatandaşlarımızda geldikleri zaman yasa çerçevesinde sahiplendirme şartlarına uygun olan vatandaşlarımıza, sahiplendirilmesi uygun olan kediler sahiplendiriliyor. Hayatını dışarıda idame ettiremeyecek durumda olan hayvanlar ise barınağımıza misafir olarak tutuluyor” ifadelerini kullandı.

Bacak, vatandaşların evcil hayvanları satın almaması gerektiğini, sahiplenmesi gerektiğini söyleyerek, “Hayvanlarımızı buralardan sahiplenerek evlerinde bir yerde bunlara ayırsınlar. Sahiplendikleri hayvanları da kesinlikle sokağa terk etmesinler. Kediler sokağa terk edildikleri zaman zarar görüyorlar, ölümle sonuçlanan trafik kazası geçiriyorlar yada yiyecek bulamadıkları zaman açlıktan ölüyorlar. Hayvanları sokağa terk etmesinler. İlçe belediyelerin ve bizim vermiş olduğumuz hizmetler var. Arkadaşlarımızı aradıkları zaman gidip kapılarından teslim alır ve buraya getirerek şefkatli kollara teslim ederiz. Biz burada kediler için 7/24 hizmet vermekteyiz. Trafik kazası geçiren hayvanlarımızı Veteriner Fakültesi ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde tedavilerini üstleniyoruz. Diğer sağlık problemleri olanları veteriner arkadaşlarımız burada tedavilerini yapıyorlar. Biz bu kediler için canla başla mücadele ederken, vatandaşlarımızın da biraz duyarlı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Merhamet göstermezsek, bize de merhamet gösterilmez

Kayseri’de kış aylarının zor geçtiğini söyleyen Burhanettin Bacak, soğuk havalarda da kedilerin üşümemesi için özen gösterdiklerini dile getirdi. ‘Merhamet göstermezsek, bize de merhamet gösterilmez’ diyen Bacak, “Kayseri karasal iklime sahip olduğu için kış burada biraz sert geçer. Burada kedilerin üşümemesi için battaniyeler serdik. İçerideki bölümümüzde ise ısıtma sistemimiz var. Kediler üşüdükleri zaman girip çıkabiliyorlar. Kış aylarında yiyecek miktarlarını artırdık. Hayvanların kış şartlarını daha rahat atlamaları için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kediler merhamete muhtaç. Biz bunlara böyle merhamet göstermezsek bize de merhamet gösterilmez. Onun için hizmeti en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz” dedi.


Haber Kaynak : İHA