KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

ERÜ’DE “2021 AHİ EVRAN YILI” ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

KARADUTUN ÖDÜLLERİ 5 ARALIK’TA VERECEK

KEREM İLE ASLI'NIN HİKAYESİ KAYSERİLİLERE ANLATILIYOR

ÖĞRETMENLER’E MÜZİK DOLU AKŞAM

TALHA BORA ÖGE İLE 'ŞİİRLERLE SÖYLEŞİSİ'

BÜYÜKŞEHİR BAŞKENT’TE GÖNÜLLERİ FETHETTİ

KİTAP FUARI İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM

MELİKGAZİ BELEDİYESİ GENÇLİK FESTİVALİ’NDE

KÜLTEPE BULUNTULARI DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK

ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER DAĞITILDI

KAYMEK’İN SANAT SERGİSİ’NE YOĞUN İLGİ

İNCESU’DAKİ TARİHİ KİLİSE RESTORE EDİLECEK

ERÜ FOTOĞRAF YARIŞMASINI SONUÇLANDIRDI

4. KİTAP FUARI ARALIK’TA

'UNUTULMAYAN MESLEKLER' FOTOĞRAF SERGİSİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “TARİH YENİDEN YAZILIYOR”

Gürkan Ofis Mobilyaları

SELÇUKLU ESERİ TÜRBE 40 GÜNDE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin de türbesinin bulunduğu mezarlık içerisinde Selçuklu dönemine ait olduğu anlaşılan ve kazı çalışmaları 40 gün süren türbeyi yerinde inceledi.

Seyyid Burhaneddin Mezarlığı içerisinde, jeoradar çalışması ile toprak altında bir yapının varlığının tespit edilmesinin ardından Kayseri Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alınarak 3 Ağustos’ta Müze Müdürlüğü denetiminde, Büyükşehir Belediyesi’nin konusunda uzman teknik kadrosu eşliğinde kazı çalışmaları yapıldı. Çalışmalar 40 gün sürdü.

Gerçekleştirilen kazılarda gün yüzüne çıkan yapının 13. yüzyılın ortalarından 14. yüzyılın ortalarına kadar görülen, cenazelik katı bulunan eyvan tipi türbe tesbit edildi. Selçuklu veya beylikler dönemine ait olduğu anlaşılan yapının kuzey cephesinde üst kata çıkan merdivenler yer alırken, alt katın büyük oranda sağlam ve ayakta olduğu görüldü. Yine kuzey cephesinin önünde yapının içinden çıkartıldığı düşünülen İslami lahit formunda mezar taşı tespit edilirken, kazılarda bu mezar taşının yaklaşık 3’te 1’ine ulaşılabildi. Ayrıca mezar taşının okunabilen bölümünde ‘el muhtaç ila rahmetullahi’ (Allah’ın rahmetine muhtaç olan) yazdığı görülürken, kazılar sonucunda bugüne kadar bilinmeyen bir Selçuklu eseri daha şehre kazandırılmış oldu.                                 

Kazı çalışmaları tamamlanan eyvan tipi türbeyi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye  Başkanı Memduh  Büyükkılıç, kazı ile ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ile Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı Gürcan Senem’den bilgiler aldı.                

Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada,  Selçuklu medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Kayseri’de yeni bir Selçuklu eserini daha gün yüzüne çıkarttıklarını belirterek şunları kaydetti. “Kayseri bir açık hava müzesi diye hep söylüyoruz. Şu anda Seyyid Burhaneddin hazretlerinin metfun olduğu mezarlıktayız. Malumunuz Seyyid Burhaneddin Hazretleri 1200’lü yıllara ait bir dönemi çağrıştırır. Burada da yeni yaptığımız bir kazıda yine bir Selçuklu eseri gün yüzüne çıkmış oluyor. Bir türbe olarak, bilirkişilerimizin tespitleri o doğrultuda. Daha önceki yaptığımız kazıda kemiklik olarak nitelendirdiğimiz bölüm var idi. Kazılarımızın devam edip sonlanma aşamasında gördüğümüz şekliyle bunun metfun olan kabrin olduğu kısmın da ortaya çıktığı ve bir türbe olduğu kanaati oluştu. Daha önceki Selçuklu dönemine ait yapılmış olan çalışmaların benzeri burada söz konusu. Yaklaşık bin 300’lü yıllar Selçuklular dönemi ya da daha sonrasındaki beylikler dönemi olarak tanımlanıyor.Muhtemelen eyvan tipi, bir yapı söz konusu. Dikdörtgen şeklinde gördüğümüz gibi metfun olan kabrin olduğu yer. İnşallah bu konu ile ilgili diğer detaylarını daha sonraki çalışmada göreceğiz. Ama bir Müslüman mezarı olduğu da gün ışığı gibi ortada. Çünkü oradan çıkan levhada ‘rahmete muhtaç olan’ diye Arapça yazılmış olan tabirin olduğunu gözlemlemekteyiz. Bir Selçuklu şehri olan Kayseri’mizde Selçuklu’nun daha önceki, Kızıl Köşk, Keykubadiye Sarayı gibi kazılarımızı yaptığımızı, buradaki yapının benzerinin de aynen Kızıl Köşk’tekine benzemiş olması da yine bir Selçuklu eseri olduğunun en önemli kanıtlarından birisi”                    

Başkan Büyükkılıç'a inceleme sırasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı Gürcan Senem de eşlik etti.