KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Yahyalı Devlet Hastanesi’ne yeni birimler

Kayseri'deki depremin ardından 8 kişi hastaneye başvurdu

COVİD 19 vakaları Kayseri’de de tırmanışa geçti

Hava ambulansı ile 219 hasta taşındı

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye TÜBA’dan Ödül

Kuruyemiş ve baharat kapalı ortamlarda satılacak

Taraftarlar için aşı çadırı kurulacak

‘Sağlıkta Şiddet’ mercek altına alındı

Karnından 9 kilo ur çıkarıldı

 “TÜRKOVAC” ekibine şükran ziyareti

Turkovac'a yoğun ilgi

‘Aşı Geliştirme Merkezi’ne ziyaret

Havuç Deyip Geçmeyin!

TURKOVAC DELTA VARYANTI'NDA YÜZDE 100 ETKİLİ

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE 'TURKOVAC' YOĞUNLUĞU

SAĞLIKTA GELDİĞİMİZ SON NOKTA

Gürkan Ofis Mobilyaları

ŞEHİR HASTANESİ ORGAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ

NEFROLOJİ UZMANI DR. ARIKAN: "TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ ORANI DÜŞÜK"

‘Organ ve Doku Bağışı Haftası’ vesilesi ile Kayseri Şehir Hstanesi’nde açılan organ nakli standında ilimiz sakinlerini bilgilendiren Nefroloji Uzmanı Dr. Tamer Arıkan, Türkiye'de organ nakli oranının düşük olduğuna dikkat çekerek "Halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Kayseri Şehir Hastanesi'nde 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeni ile açılan organ nakli standında, vatandaşlara organ nakli konusunda bilgiler verilerek farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Nefroloji Kliniği Uzman Doktorlarından Tamer Arıkan Organ ve Doku bağışının hayat kurtarıcı bir olay olduğunun altını çizip, ülkemizde organ naklinin çok düşük olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti. “Vücudumuzda görevini yapamayan organ veya dokularımızın yerine canlıdan veya kadavradan alınan bir organ yada dokunun canlıya takılmasına organ nakli işlemi diyoruz. Ülkemizde çok sayıda donanımlı organ nakil merkezi mevcuttur ve organ nakli hayat kurtarıcı bir olaydır. Aslında net bir şey söylemek zor ama Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da daha önce bir açıklaması olmuştu organ bağışı ile ilgili. Daha çok aydınlatmak, bilinçlendirmek gerekiyor organ nakli için. Tanıtımların daha çok yapılmasının da organ naklini arttıracağını düşünüyorum. Bu konuda halkın bilinçlendirilmesi lazım. Ülkemizde yaklaşık 84 bine yakın böbrek yetmezliği olan ve tedavi gören hastalarımız mevcut. Kronik böbrek yetmezliğinin en iyi tedavi şekli böbrek naklidir. Geçen yıl Türk Nefroloji Derneği kayıtlarına baktığımız zaman, ülkemizde tedavi alan hastalarımızın yüzde 20’ye yakını böbrek nakli olmuştur. Bu çok düşük bir oran. Bu nedenle de böbrek naklindeki oranı daha da yükseltebilmemiz için canlı vericilerden çok kadavradan nakil oranının arttırılması gerekmektedir. Bunun için de yine halkın bilinçlendirilmesi ve sağlıklı iken organ nakli belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Organ nakli belgesi alabilmek için hastanelerimizde veya organ nakli merkezlerinde ya da aile hekimliklerine başvurarak 2 tanık huzurunda belgelerini alabilirler. Ülkemizde de yine tüm dünyada oldukları gibi canlıdan nakil oranı çok fazla. Ülkemizdeki böbrek nakli oranlarının yaklaşık yüzde 80’i canlıdan yapılan nakillerdir ve kalan yüzde 20’lik kısmı kadavradan yapılabilmektedir. Bizim amacımız burada kadavradan nakilleri daha üst rakamlara çıkarmak.”

Sözlerinin sonunda İnsanların organ naklini sadece ihtiyaçları olduğunda düşünmemeleri gerektiğini vurgulayan Arıkan organ bağışı yapma çağrısı yapıp şöyle konuştu “Vatandaşlarımıza da şunu söylemek istiyorum, illa ki bir yakınımızın organ nakline ihtiyacı olduğu zaman organ naklinin önemini kavramayalım. Lütfen normal zamanlarda da empati yaparak, herhangi bir organımız iflas ettiğinde bunu sadece canlı ya da ölü birinden organ alabileceğimizi düşünerek, sağlıklıyken organ naklinin üzerine gitmeliyiz. Organ bağışlamada da halkımız yanlış anlamasın, bağış yapınca organ hemen alınmıyor. Bağış belgesi alındıktan sonra vefattan sonra alınıyor organ. Ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesinde organ nakli adaletli ve eşit olarak hastalara veriliyor.”

Öte yandan Kay Grup Genel Yayın Yönetmeni Sani Dayangaç Şehir Hastanesi’nde 3. Doz Biontec aşısı yaptırarak aşı karşıtlarına ve işi savsaklayanlara bir an evvel aşınızı yaptırın mesajı vererek bu uğurda gayret gösterenlere destek verdi.