KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

YATAK SAYIMIZ DAHA FAZLA

ŞEHİR HASTANESİ’NDE YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI AVRUPA’DAKİ BİR HASTANENİN YATAK SAYISINDAN DAHA FAZLA

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ'DEN TEŞEKKÜR

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen yardımlara yönelik teşekkür mesajı yayınladı

DEVLET HASTANESİ DOĞRU VE YANLIŞ BİLİNENLERİ ANLATTI

Kayseri Devlet Hastanesi, koronavirüsü salgınından korunma yolları ile ilgili doğru ve yanlış olarak bilinenleri anlattı

ALS HASTASI ADAM HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE GETİRİLDİ

Kayseri’de ALS hastası bir vatandaş, hava ambulansı ile şehir merkezine getirilerek tedavi altına alındı.

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. HÜSEYİN PER:

“2 BİN ADET KORUYUCU EKİPMAN DAĞITTIK”

MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR

Uzman Doktor Benhur Çetin: “Hastalığın bulaşmaması için sosyal mesafeyi korumalıyız”

KAYSERİ'DE HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

BİRİ BEBEK İKİ KİŞİ AMBULANS HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

KRONİK VE RAPORLU HASTALAR VİRÜSE MARUZ KALMADAN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: “Koordinasyon ekiplerimizle raporlu hastalarımıza ilaç teminlerinde yardımcı oluyoruz”

TALASEMİ VE LÖSEMİ HASTALARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

MASKE İÇİN BİRAZ FEDAKARLIK ETSİNLER

HASTALIKLARDA BİR BÜTÜN OLARAK ÖNLEM ALARAK, BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİLMELİDİR

ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCISI PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ: ŞAP HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ OLMADIĞI İÇİN, KARANTİNA ÖNLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

KAYSERİ’DE HASTALAR İÇİN DEVLET HASTANESİNİN BAHÇESİNE ÇADIR KURULDU

HASTANELERDE KORONA VİRÜS NEDENİYLE HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ İÇİN TEDBİR ALINMAYA DEVAM EDİYOR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

BOL BOL SOĞAN SARIMSAK TÜKETİN

KARA PROPAGANDAYI DİKKATE ALMAYIN

ERÜ Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Güney: “Kurumumuza yapılan haksız eleştiriler doğru değildir”

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

MECBUR KALMADIKÇA SAĞLIK OCAĞI’NA GELMEYİN

Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak: “Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin”

Anahtar Kelimeler: RİSKLİ GEBELİKLERE DİKKAT

RİSKLİ GEBELİKLERE DİKKAT

Bostan: "Gebelik sürecinde uzman görüşü öncesinde ve sonrasında son derece önemli"

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan riskli gebeliklere dikkat çekerek; “Kadınların gebelik öncesi muayene tetkikleri hem tecrübeli hem donanımlı bir merkez altında gerçekleştirmeleri gebeliği en güzel şekilde sonuçlandırmak açısından önerebileceğimiz en önemli nokta" dedi.

Riskli gebeliklere dikkat çeken Dr. Bostan, vatandaşların gebeliği en güzel şekilde tamamlayabilmesi süreci için konusunda uzman ve donanımlı bir merkezde geçirmeleri tavsiyesinde bulundu. Dr. Bostan; "Riskli gebelikler anneye bağlı faktörler, bebeğe bağlı faktörler, doğum sürecine bağlı olan faktörler olarak sınıflandırılabilirler. Anneye bağlı faktörlerden annenin daha önceden sahip olduğu kronik hastalıklar, madde bağımlılıkları, tansiyon, kalp, şeker, böbrek, kan hastalıkları yüksek riskli gebelik sınıfına girer. Bebeğe bağlı faktörler ise bebeğin taşıdığı anomaliler , erken doğum tehdidi, suyun az veya çok olması riskli gebelik olarak sınıflandırılır. Riskli gebelik öncesi mutlaka kişilerin ayrıntılı muayene olması, bunları planlaması gerekmektedir. Gebeliği normal bir zeminde başlatmak sağlıklı gebelik geçirmek için en önemli adımlardan bir tanesi. Bunun için çok üzerinde duruyoruz. Sonrasında da riskli gebeliklerde anne adayının daha sık takip edilmesi, doğum sürecinin de aynı şekilde titizlikle yapılması önem arz etmekte. İnsanların gebelik öncesi muayene tetkikleri hem bu konuda tecrübeli hem donanımlı bir merkez altında gerçekleştirmeleri gebeliği en güzel şekilde tamamlama açısından önerebileceğimiz en önemli nokta. Uzman görüşü öncesinde ve sonrasında gebelik sürecinde son derece önemli" dedi.

"AİLE, HEKİMİN TAVSİYELERİNE UYMALI"

Gebelik öncesi ve gebelik sürecinde ailenin hekim tavsiyesine uymasının çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Hüsne Bostan; "Anneye bağlı riskli gebelik faktörlerinden en çok gördüğümüz tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, epilepsi, kan hastalıklarının eşlik ettiği durumlar olabilir. Böyle durumlarda hastanın gebe kalmadan önce ilgili branş uzmanlarınca değerlendirilerek gebeliğe uygun ilaçların geçişinin yapılması en az 3 ay öncesinden planlanmalıdır. Gebeliğe uygun ilaçlara geçildikten sonra gebelikte hangi ilaçlarla devam edileceği konunun uzmanı tarafından yönetilmelidir. Kadın doğum uzmanı bu süreçte en önemli rolü almaktadır. Tansiyon, şeker ve böbrek hastaları için de aynı şeyleri söylüyoruz. Hem konunun uzmanı hem de kadın doğum uzmanı süreci birlikte yönetmelidir. Aile de bu konuda hekimlerin tavsiyelerine uyarak bu süreci geçirmeyi hedeflemelidir. Gebeliğe bağlı faktörlerden özellikle çoğul gebelikler bizim için yüksek riskli gebelik arz eder. Annenin bir önceki gebelikte yaşadığı sıkıntılar da bir sonraki gebeliği riskli gebelik sınıfına sokar. Bu yüzden bir sonraki gebelikte aynı sıkıntıları yaşamaması açısından daha sık takip edilmeleri önemli. Bebeğin suyunun az olması, fazla olması, anne yaşının 17-35 yaş aralığı dışında olması da riskli gebelik sınıfına sokar" ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak : İHA